Aptikti nelegalūs gyvūnų palaidojimai žmonių kapuose

Reklama baigsis po sek.

Socialiniuose tinkluose pasirodė klaipėdiečių įrašai su iškalbingomis nuotraukomis apie miesto teritorijoje esančiose istorinėse kapinėse laidojamus naminius gyvūnus.

Ką bedaryt, jei Smeltės bei Gedminų kapinėse vis naujai šunis užkasa. Kryžiumi pažymi. Viršum žmonių palaikų užkasa. Tai geriau paskirstykim tą plotelį kotedžų statyboms. Bent sutvarkyta bus, šiukšlės nesiblaškys…“,- vienoje „Facebook“ grupėje piktinosi vyras, paviešinęs nelegalių gyvūnų kapų nuotraukas.

Jau ne vienerius metus uostamiestyje keliama problema dėl neleistinose vietose laidojamų augintinių. Savo nugaišusius mylimus padarėlius žmonės užkasdavo parkuose, kopose, miške, ar netoli kapinių, tačiau toks atvejis, kai šunų palaikai atgula tiesiog žmonių kapavietėse, veikiausiai, pirmasis.

Tiesa, žmonių antkapių, medžiais apaugusioje vietovėje, nėra išlikę, tačiau Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška patikino, kad Žvejybos uosto mikrorajone esanti Smeltės bei Gedminų kapinių vieta yra saugoma nekilnojamoji kultūros vertybė.

Šioje teritorijoje buvo laidojama iki XX a. vidurio. <…>Šitos kapinės į kultūros vertybių registrą, mūsų, paveldosaugos skyriaus, pastangomis, buvo įtrauktos prieš keletą metų. Sklypas yra suformuotas, įregistruotas ir sekantis žingsnis- dabar rengiamame Klaipėdos miesto strateginiame plane numatytas tiek Smeltės istorinių kapinių, tiek Vitės istorinių kapinių sutvarkymas. <…> Turėtų būti tos kapinaitės aptvertos, sustatyti ženklai, stendai su paaiškinimais žmonėms kokia tai teritorija, galbūt įrengtas nedidelis memorialas“,- teigė V. Juška.

Kol senų kapinių vieta nėra ryškiai išskirta, klaipėdiečiai, V. Juškos pastebėjimu, ja naudojasi taip, kaip jiems norisi. Vieni ten eina pasivaikščioti patys, kiti atveda savo augintinius palakstyti bei atlikti gamtinių reikalų, o treti, kaip paaiškėjo, savo mažuosius draugus net ir laidoja.

Atmetant visus jautrius dalykus, vertinant labai objektyviai, tai yra kapinių išniekinimas. Sunkiai įsivaizduoju, kur dabar reikėtų tuos gyvūnėlius ekshumuoti mums ir kur juos dėti.<…> Tikriausiai, tvarkant tas kapinaites ir bus išspręstas šitas klausimas“,- svarstė Paveldosaugos skyriaus vedėjas.

V. Juška ragino šių nelegalių kapų „įkūrėjus“, norinčius išsaugoti mylimų augintinių atminimą, savarankiškai pasirūpinti jų palaikų bei kapaviečių perkėlimu į savo privačias teritorijas.

Vienintelė galimybė Klaipėdoje palaidoti augintinį legaliai- tai padaryti nuosavoje žemėje. Uostamiesčio savivaldybės Žemėtvarkos skyriaus vedėja Raimonda Gružienė prisiminė, jog prieš kelerius metus buvo keltas naminių gyvūnėlių kapinių įrengimo klausimas, tačiau jos šiame krašte, bent oficialiai, neatsirado.

Mūsų strateginiuose dokumentuose tikrai nenumatyta įrenginėti gyvūnėlių kapines. Mes buvom vykdę gretimų savivaldybių apklausą, kas labiausiai tikėtina, kad tokios kapinės galėtų atsirasti kažkur kaimiškose vietovėse, tai buvom gavę pasiūlymą, berods, iš Kretingalės seniūnijos. Žmogus siūlė savo sklypą, jei atsirastų norinčių, su juo būtų galima tartis. Gal jis išnuomotų, gal parduotų, gal bendrai vystytų verslą, bet tuo metu tų norinčių neatsirado“,- kalbėjo R. Gružienė.

Pagal mieste galiojančią tvarką, nugaišus naminiam gyvūnui ir neturint kur jo palaidoti, klaipėdiečiai turėtų kreiptis į VšĮ Klaipėdos regiono gyvūnų globos namus „Nuaras“.

Mes turim specialų numerį, kurį išduoda valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, dėl mirusių gyvūnėlių utilizavimo. <…> Tas utilizavimas tai yra pristatymas į Rietavo sanitarinę tarnybą, kurioje gyvūnų palaikai yra kremuojami“,- paaiškino „Nuaro“ administratorė Gintarė Liutkuvienė.

Jos teigimu, tokiu būdu atsisveikinant su gyvūnu, urna su pelenais šeimininkams nėra išduodama. Privačių augintinių palaikų utilizavimo paslaugos kaina priklauso nuo nugaišusio gyvūno svorio. Įprastai šeimininkai sumoka nuo 2 iki 20 eurų.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių