Ar Kalėdos šiemet bus baltos?

Reklama baigsis po sek.

Artėjant gruodžiui, o kartu ir didžiausioms metų šventėms, vis dažniau pastebime lempučių girliandomis ir puošniomis dekoracijomis išdabintas prekybos vietų vitrinas, įžiebimui rengiamas gatvių instaliacijas, kai kur praeivius jau pasitinkančias spindinčias žaliaskares. Nejučia pasvarstome, o kaip Šv. Kalėdas šiemet nuspalvins gamta? Ar galime tikėtis sniego?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros sk. vedėjas klimatologas dr. Donatas Valiukas prognozuoti neskuba. Jo teigimu, įprastinė Lietuvos gruodžio mėnesio vidutinė oro temperatūra siekia 1,9 laipsnius šalčio, tačiau pastaruosius kelerius metus šį metų mėnesį stebima teigiama anomalija. Panašu, kad ir šiemet gruodį vidutinė oro temperatūra laikysis apie 0 laipsnių. Pajūryje ji gali būti ir dar šiek tiek aukštesnė. Tai reiškia, kad galime sulaukti 2-3 šaltesnių dienų, tačiau po jų vėl seks atšilimas.

Dr. D. Valiuko teigimu, konkrečiai pasakyti koks oras bus per šv. Kalėdas dar gerokai per anksti, o pastarųjų metų tendencijos leidžia tikėtis tiek sniego, tiek lietaus. Tikslesnių prognozių šventinėms datoms reikėtų laukti tik likus savaitei iki jų.

Kiek laisviau šia tema varijuoja etnografinių tradicijų puoselėtojai. Etnologas prof.dr. Libertas Klimka priminė, kad senovėje lietuviai Kalėdas spėdavo pagal Šv. Martyno dieną (lapkričio 11-ąją).

Jei per ,,Martyną” žąsis ant vandens, tai per Kalėdas bus ant ledo. <…> ir atvirkščiai. Ar dar trumpiau – „Martynas“ su „bradu“, Kalėdos su ledu“. Profesoriaus pastebėjimu, šiemet „Martynas“ buvo sausas, tad remiantis senovės lietuvių metodu, galima spėti, jog didžiąsias metų šventes lydės krituliai: lietus, šlapdriba, o gal net ir sniegas.

Prof. dr. L. Klimka įvardino ir daugiau senolių patirtimi bei tikėjimu paremtų orų prognozavimo būdų.

Mykolo dienos rytą reikia žiūrėt iš kur vėjai pučia. <…> Šiemet lyg tai buvo permainingas vėjas. Tai rodo, kad žiema gali būt kontrastinga. Kad bus ir atlydžių ir keletas dienų šaltesnių“.

Tai patikrinti etnologas siūlo dar vienu būdu.

Gruodžio 13-oji – šv. Liucijos diena. Arba galima ją senoviškai pavadint – Šviesos diena. Nuo tos dienos iki šv. Kalėdų lieka 12 dienų. <…> Sakydavo taip: kokia Liucijos diena, toks bus sausis, kokia gruodžio 14-oji- toks bus vasaris, gruodžio 15-oji – kovas“. Šiuo principu numatomi visi kalendoriniai metai. Spėjamo mėnesio krituliai, vėjuotumas ir kt. Taigi, pagal praėjusių metų šv. Kūčių dienos orą, galime nuspėti šio gruodžio tendencijas.

Etnologas priminė, jog į tokius spėjimus derėtų žvelgti su šypsena, tačiau toks žaidimas neabejotinai paskatins įsižiūrėti į gamtą, ją giliau pajausti, o to civilizuotam žmogui kartais labai trūksta.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių