Atvertas kelias „Sūduvio“ išsaugojimui

Reklama baigsis po sek.

Priimtas sprendimas dėl karinę tarnybą baigusio laivo „Sūduvis“. Lapkričio 26 d. posėdyje Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė, kad dalis dešinės Danės upės krantinės prie Pilies tilto, priešais Karlskronos aikštę, būtų įtraukta į panaudai perduodamo turto sąrašą. Taip sudaryta galimybė perduoti šią krantinės dalį pagal panaudos sutartį Lietuvos jūrų muziejui, kuris krantinę naudotų laivo „Sūduvis“ švartavimui ir čia vykdytų muziejinę bei edukacinę veiklą. „Sūduvį“ Jūrų muziejui perduoda Karinės jūrų pajėgos – karinei tarnybai šis laivas jau nebebus naudojamas.

Nors diskusijų dėl „Sūduvio“ vietos būta daug ir ilgų, sprendimas pagaliau priimtas. Kitas žingsnis – panaudos sutarties sąlygų suderinimas su Jūrų muziejumi ir pristatymas tarybos kolegijoje. Pasirašius sutartį, Karinės jūrų pajėgos bei Jūrų muziejus galės toliau tęsti procedūras, kurios reikalingos, kad laivas būtų ne utilizuotas, o taptų miestiečius ir svečius traukiančia muziejine bei edukacine erdve. Tokios vietos laivui švartuoti, kuri tenkintų visus, turbūt nėra ir nebus, tačiau turime siekti, kad jūrinį miesto identitetą stiprinančios iniciatyvos būtų įgyvendintos ir priimti tam reikalingus sprendimus“, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Tarybai pateiktame krantinės panaudos sutarties projekte buvo siūlyta, kad sutartis su Jūrų muziejimi būtų sudaroma 5 metų laikotarpiui. Likus vieneriems metams iki sutarties termino pabaigos šalys įvertintų šios krantinės poreikį laivo „Sūduvis“ švartavimui, poveikį navigacijai Danės upėje, kitas galimas vietas laivui švartuoti. Daliai tarybos narių abejojant, ar „Sūduviui“ parinkta tinkama vieta, apsispręsta dėl kompromisinio varianto – savivaldybės administracijai pasiūlyta į panaudos sutartį įrašyti dvejų metų terminą, kuriam baigiantis būtų galima spręsti, ar laivas turėtų likti prie Pilies tilto, ar būtų perplukdytas į kitą vietą.

Šiandien beveik visi tarybos nariai vienu balsu pasakė, kad šio laivo išsaugojimas yra siekis ir tarybos pozicija. Tarybos sprendimas – ženklas Karinėms jūrų pajėgos, Jūrų muziejui, Klaipėdos miesto bendruomenei ir Lietuvai, kad taryba mato „Sūduvį“ kaip saugotiną karinį laivą, Lietuvos karinį jūrų paveldą ir jūrinės istorijos dalį. Kadangi didžiausias ginčas kyla dėl vietos, kompromisinis variantas kalbėti apie dvejus metus galiosiančią panaudos sutartį – racionalus variantas. Jeigu per tuos dvejus metus kils prieštaravimų, sprendimas pastatyti laivą prie Pilies tilto nepasiteisins, taryba būdama nuosekli, galės priimti kitą sprendimą dėl laivo vietos. Geriau pradėti nuo dvejų metų ir matyti istoriją, negu paskęsti ties penkių metų riba“, – sako Klaipėdos meras.

Prieš priimant sprendimą buvo svarstytos įvairios vietos laivui „Sūduvis“ prišvartuoti, vertinta infrastruktūra, saugumas, upės gylis ir kiti aspektai. Tarp siūlytų vietų – krantinė Danės upėje, už „Meridiano“, taip pat 25-oji uosto krantinė, šalia Senosios perkėlos, prie „Memelio miesto“ teritorijos, tačiau po išsamių diskusijų su įvairių sričių specialistais, galiausiai apsispręsta, kad „Sūduvis“ galėtų būti prišvartuotas prie Pilies tilto, dešinėje Danės upės pusėje.

Lietuvos kariuomenės skelbiamais duomenimis, laivas „Sūduvis” (M52) pastatytas 1958 m. Vokietijos kariniam laivynui, 1999 m. birželio 22 d. perduotas Lietuvos Respublikai. „Sūduvio“ ilgis – 47,1 m. plotis – 8,3 m. Laivas priskirtinas Lindau laivų klasei. Šių laivų paskirtis – minų paieška, identifikavimas ir sunaikinimas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių