COVID-19 situacija Klaipėdoje stabilizuojasi

Reklama baigsis po sek.

Iki didžiųjų metų švenčių įprastai per parą Klaipėdoje bei rajone buvo nustatoma apie 300-350 naujų COVID-19 atvejų. Tuo metu bendras naujų atvejų skaičius per parą šalyje siekdavo tris ir keturis tūkstančius susirgimų. Pastarajam rodikliui sumažėjus, gerėjančios pandemijos tendencijos pastebimos ir uostamiestyje. Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojo Vinso Janušonio, per parą pastaruoju metu fiksuojama 150-200 naujų susirgimų, tačiau pacientų būklė sudėtingėja.

Yra pakankamai stabili situacija, ženklaus pagerėjimo nėra, bet padėtis stabilizavosi. Per parą iki 200 naujų susirgimų fiksuojama. Šiuo metu ligoninėje turime 118 pacientų (per šventes iki 137 buvo). Reanimacijos skyrius užpildytas pilnai, mes turime maskimumą 27 lovas, tai šiuo metu jos visos užpildytos. Jeigu apibendrintai kalbant, padėtis įtempta, tačiau stabilesnė nei buvo iki šiol“, – V. Janušonis.

Nors naujų atvejų bei pacientų kiekis ir sumažėjo, tačiau pastebima tendencija, kad žmonės kur kas sunkiau įveikia koronavirusą. Sunkių ligonių pakankamai daug ir jų kiekis didesnis nei pavasarį, pirmosios COVID-19 bangos metu. Virusas mutuoja, tačiau kol kas dar negalima įrodyti moksliškai. Taip pat pastebima tendencija, kad kinta pacient amžius – vis daugiau sunkiomis infekcijos komplikacijomis skundžiasi ir į ligonines patenka jaunesni asmenys – vaikai, vyresnių klasių moksleiviai, studentai.

Didžiausia problema šiuo metu išlieka Reanimacijos ir intensyviosios priežiūros skyriuje. Jeigu pažiūrėsime mūsų regione, juose praktiškai visos lovos užimtos, daugėja ventiliuojamų pacientų, sunkios būklės. Padidinti lovų skaičių nėra itin didelis iššūkis, kur kas didesnis jis yra su žmogiškaisiais ištekliais. Itin trūksta anesteziologų, reanimatologų, galinčių dirbti su sunkiais pacientais“, – V. Janušonis.

Kad uostamiestyje bei Klaipėdos rajone pandemijos mastai mažėja pastebi ir Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė. Jos teigimu, naujų susirgimų skaičiaus sumažėjimas leidžia atsargiai džiaugtis, tačiau kyla rizika, kad visuomenė, gyventojai pernelyg dėl to neatsipalaiduotų.

Didžiąsias metų šventes mūsų Klaipėdos ligoninės, sveikatos priežiūros įstaigos atlaikė labai gerai, susitvarkė su situacija, o ir pacientų srautai nebuvo tokie dideli, kaip tikėtasi ar ruoštasi. Tai džiugina. Dabar svarbu, kad visuomenė neatsipalaiduotų dėl mažėjančių naujų atvejų skaičiaus ir situacijos dalinio stabilizavimosi. Kol kas dar džiaugtis negalima. Reikia tikėtis, kad tų susirgimų bangavimų po švenčių nebus, tačiau visuomenės ir toliau labai prašome ir raginame elgtis atsakingai. Laikytis visų nurodymų, ribojimų, saugoti savo ir aplinkinių sveikatą. Dar šiek tiek reikia pakentėti“, – teigė R. Perminienė.

Sveikatos priežiūros paslaugų teikimas nesustojo

Praėjusių metų pavasarį, pirmojo karantino metu dalis planinių sveikatos priežiūros paslaugų dėl pandemijos ir žmogiškųjų išteklių trūkumo nebuvo teikiamos. Viešoje erdvėje, socialiniuose tinkluose netilo diskusijos, jog reikiamos pagalbos nesulaukia onkologinėmis ar lėtinėmis ligomis sergantys pacientai – visas sveikatos apsaugos sistemos arsenalas buvo nukreiptas į kovą su COVID-19.

Antrojo karantino metu žmonių nuogąstavimai dėl nepakankamo sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo neišnyko. Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Rožės Perminienės teigimu, dėl šios priežasties vis dar sulaukiama nemažo kiekio gyventojų skundų.

Žmonės piktinasi, kad reikia labai ilgai laukti patekimo pas šeimos gydytoją, kad dažnu atveju neįmanoma prisiskambinti ir užsiregistruoti, nes nuolat telefono linijos užimtos. Taip pat piktinamasi dėl nuotolinių konsultacijų, kad jos ne tokios efektyvios“, – R. Perminienė.

Klaipėdos miesto savivaldybei pavaldūs pirminės priežiūros sveikatos centrai, poliklinikos nesustabdė planinių paslaugų teikimo – teikiamos konsultacijos, pacientai priimami atsižvelgiant į indidviualius poreikius kontaktiniu arba nuotoliniu būdu. Dėl privalomojo sveikatos apsaugos priemonių užtikrinimo siekiant sumažinti koronaviruso plitimą, sumažėjo galimybės priimti ikipandeminio lygio įprastą žmonių skaičių, tačiau paslaugų teikimas nenutrūko.

Žmonėms vis dar sunku susitaikyti, kad ne taip greitai pavyksta patekti pas šeimos gydytoją, ne taip greitai išsirašyti reikalingą vaistų receptą. Pacientų priėmimo srautai dėl būtinosios dezinfekcijos ir kitų saugos priemonių užtikrinimo tikrai yra sumažėjęs, bet nesustojęs. Reikia ilgiau palaukti, bet tokia situacija. Medikai irgi žmonės, jie taip pat serga koronavirusu, izoliuojasi, tuomet krūvis atitenka kolegai gydytojui ir eilės, tokiu atveju, dar pailgėja“, – teigė R. Perminienė.

Planinių, ambulatorinių paslaugų teikimas pacientams nesutriko ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kurioje besigydančiųjų ar pasikonsultuoti norinčiųjų asmenų skaičius pastaruoju metu išaugo dėl rajoninių ligoninių darbo trikdžių. Pastarosios dėl COVID-19 pacientų gydymo turėjo užverti duris kitomis ligomis sergantiems asmenims. KUL vyr. gydytojo Vinso Janušonio teigimu, planinių paslaugų teikimas ir toliau pacientams užtikrinamas, tiesa, ne tokiais sparčiais tempais kaip norėtųsi.

Kitų skyrių personalas pasitelkiamas dažnai į kovidinius skyrius. Jeigu anksčiau juose dirbdavo 30-40 žmonių, darbar kovai su pandemija reikia 300 medikų. Savaime suprantama, kad tokiu atveju lėtėja sveikatos paslaugų prieinamumas kitomis ligomis sergantiems pacientams, bet kiek įmanoma, stengiamės sudaryti visas sąlyga, kad jos nesustotų. Teikiamos visos paslaugos, tačiau šiek tiek apribotai dėl įstaigų veiklos ribojimo, testavimo teikiant gydymą ir eilės kitų dėl pandemijos susijusių priežasčių. Be to, patys žmonės dažnai vengia kreiptis, jeigu nereikia būtinosios pagalbos. Pastebima tendencija, kad laukia kone paskutinės minutės, kai galėtų tai padaryti dar lengvesnėje ligos eigoje. Svarbiausia, kad nesustotų būtinosios pagalbos teikimas, tuomet pasekmės būtų kur kas liūdnesnės“, – V. Janušonis. 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių