Dėl lengvatų kavinėms taryba planuoja spręsti trečiadienį

Reklama baigsis po sek.

Klaipėdos senamiestyje esančios kavinės lauke aptarnauti klientų dar neskuba

Švelninant karantino sąlygas praėjusios savaitės pabaigoje LR Vyriausybė paskelbė apie leidimą nuo balandžio 27 dienos atidaryti lauko kavines. Tiesa, verslininkai tai daryti gali tik laikydamiesi privalomųjų rekomendacijų, o jų sąrašas iš tiesų didelis. Lauke esančiose kavinėse prie vieno staliuko gali sėdėti ne daugiau nei du asmenys, išskyrus atvejus, kai atvyksta šeima. Lauke staliukai turi būti išdėstyti ne mažesniu nei 2 metrų atstumu. Nors Klaipėdos senamiestyje įprastai šiuo laikotarpiu važiuojamojoje kelio dalyje esančių lauko kavinių, terasų netrūko, paskelbta galimybe vėl atnaujinti veiklą suskubo pasinaudoti vos keli uostamiesčio verslininkai.

Kavinių ir barų savininkai baiminasi dėl galimų nuostolių

Pasak Klaipėdos verslininkų Senamiesčio sąjungos pirmininkės Aurelijos Petkūnienės, uostamiesčio kavinių, barų ir restoranų savininkai priimt klientų lauke dar neskuba. Kovo 16 dieną vyriausybei paskelbus valstybinio karantino pradžią, šioje srityje dirbantys privalėjo skubiai užsidaryti.

„Ši žinia kavinėms ir kitoms viešojo maitinimo įstaigoms smogė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Įstaigos tam buvo visiškai nepasiruošusios. Dauguma patyrė nemenkų nuostolių, nes iš anksto suplanuotai įsigyti maisto produktai sugedo. Todėl nuo vakar (pirmadienio) klientus lauke priima vos kelios lauko kavinės. Dauguma jų tik prekiaujančios kava, nes verslininkai baiminasi, kad jeigu teiks maitinimo paslaugas, o klientų nebus – vėl patirs nuostolių“ – teigė A. Petkūnienė.

Dauguma šiai verslininkų sąjungai priklausančių kavinių savininkų teigė, kad artimiausiu metu planuoja greta pastato pastatyti vos po kelis staliukus, nes kol kas dar sunku prognozuoti klientų srautus. Nupirkti maksimaliai veiklai būtinus produktus, vykdyti jų užsakymus šiuo metu taip pat neplanuojama, nes tai rizikinga.

Leidimų atverti lauko kavines kol kas prašė vos trečdalis

Įprastai šiuo metų laiku į Klaipėdos miesto savivaldybę dėl leidimo vykdyti veiklą viešoje erdvėje, lauko kavinėje kreipdavosi daugiau nei 120 uostamiesčio verslininkų. Tačiau šiemet šiuos skaičius šalyje siaučiantis koronavirusas ir dėl jo paskelbtas valstybinis karantinas gerokai sumažino. Pagal Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Licencijų ir leidimų skyriaus pateiktą informaciją, šiuo metu yra išduoti 42 leidimai atidaryti lauko kavines. Dar 10 prašymų dėl leidimų įrengti lauko kavines važiuojamoje kelio dalyje yra nagrinėjami Saugaus eismo komisijoje. 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu buvo išduota 116 leidimų.

Klaipėdos senamiesčio verslininkai pasigenda uostamiesčio valdžios palaikymo

Vyriausybei leidus veiklą vykdyti lauko kavinėms, Vilniaus miesto savivaldybė suskubo gelbėti šios srities verslą. Sostinės valdžia lauko kavinėms atvėrė visas miesto viešąsias erdves, globoja Talonų projektą, kuomet žmonės skatinami paremti verslą įsigydami jų teikiamų paslaugų ateičiai. Taip pat lauko kavinėms panaikino rinkliavą už visus 2020 metus. Tokių ar bent jau panašių gelbėjimo priemonių pageidauja ir uostamiesčio kavinių, barų savininkai.

Klaipėdos verslininkų Senamiesčio sąjunga vakar (balandžio 27 d.) raštu kreipėsi į uostamiesčio merą Vytautą Grubliauską bei savivaldybės administracijos direktorių Gintarą Neniškį. Uostamiesčio verslininkai, suvokdami, kad greičiausiai valstybinis karantinas gegužės 11 dieną nebus panaikintas, prašo miesto Tarybos atleisti juos visą šį sezoną nuo mokesčio už leidimą vykdyti prekybą viešose erdvėse.

„Jeigu miesto valdžia priimtų tokį sprendimą, tai būtų didelė pagalba verslininkams. Ne kiek materialinė, daugiau tai – moralinė pagalba. Ne tik Vilniui esantiems sunku, nuostolių ne dėl savo kaltės patyrėme ir mes. Norisi to mūsų miesto žmonių palaikymo“ – teigė Klaipėdos verslininkų Senamiesčio sąjungos pirmininkė A. Petkūnienė.

Uostamiesčio verslininkai taip pat prašo atleisti juos nuo nekilnojamojo turto ir žemės nuomos mokesčių. Be to, siekiant įgyvendinti Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas rekomendacijas lauko kavinėje išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą tarp staliukų, Klaipėdos miesto savivaldybės Tarybos prašoma leisti praplėsti lauko kavinei suteiktą teritoriją.

„Verslas galvoja, kaip užtikrinti tą atstumą, tačiau jeigu telpa vos pora staliukų, tai neįmanoma nei verslo gaivinti, nei senamiesčio. Mes negalime iškviesti darbuotojo iš prastovos ir neužtikrinti jam darbo ar atlyginimo. Situacija labai sudėtinga, bet ne dėl mūsų kaltės. Norim atgaivinti verslą, gauti pajamų, kad galėtume sukaupti lėšų ir atidėtiems mokesčiams susimokėti“ – teigė A. Petkūnienė.

Galimos papildomos lengvatos lauko kavinėms bus svarstomos artimiausiu metu

Siekiant paskatinti dėl epideminės situacijos nukentėjusio viešojo maitinimo paslaugas teikiančio verslo atsigavimą artimiausiame Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdyje bus svarstomas klausimas dėl atleidimo nuo vietinių rinkliavų visiems 2020 metams už viešojo maitinimo įmonių produkcijos realizaciją, padidinant aptarnavimo vietų skaičių prie veikiančių stacionarių viešojo maitinimo įmonių, ir už prekybą iš laikinų lauko kavinių bei už prekybą ir paslaugų teikimą savivaldybės tarybos sprendimu nustatytose 500,00 m2 prekybos ir paslaugų teikimo zonose Girulių ir Melnragės paplūdimiuose kurortinio, poilsio ir turizmo sezonų metu ir prekybą ir paslaugų teikimą teritorijoje Melnragėje, prie statinio Vėtros g. 8, Klaipėdoje.

Sprendimai dėl nekilnojamojo turto, valstybinės žemės ir žemės mokesčių lengvatų bus priimami paaiškėjus karantino trukmei. ,,Atsižvelgiant į tai, kad žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių už einamuosius metus sumokėjimo terminas yra 2020 m. lapkričio mėn., o nekilnojamojo turto mokesčio – 2021 m. vasario mėn., tad sprendimai dėl lengvatų, priimti dabar, kol nėra žinoma karantino trukmė ir su juo susiję apribojimų griežtinimai, neprisidės prie įmonių mokumo didinimo ir finansinės naštos mažinimo šiuo metu. Iš karantino režimo išeinant palaipsniui, verslo ribojimus mažinant etapais, ir atskiriems verslo sektoriams taikomos nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos lengvatos turėtų būti diferencijuotos atsižvelgiant į konkrečiam sektoriui taikytų apribojimų trukmę ir ekonominę įtaką. Tai apskaičiuoti dabar, nežinant nei bendros karantino režimo trukmės, nei atskirų verslo sektorių suvaržymų mažinimo etapų, nėra įmanoma” – teigė V. Grubliauskas.

Pasak Klaipėdos miesto mero, priimtas skubotas sprendimas verslo subjektus, kurie įtraukti į Valstybinės mokesčių inspekcijos sudarytą mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąrašą, karantino režimo laikotarpiu atleisti nuo nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių niekaip nepadės įmonėms, kadangi šių mokesčių nei dabartiniu, nei artimiausiu metu mokėti nereikia, o lengvatos dydį, išreikštą pinigine verte, bus galima apskaičiuoti tik žinant tikslią karantino režimo pabaigos datą.

Klaipėdos miesto savivaldybė padės maitinimo paslaugas teikiantiems verslininkams. Planuojama nuo kitos savaitės maitinimo įstaigoms, kurios vykdo prekybą lauke, nemokamai tiekti dezinfekavimo skystį aplinkai dezinfekuoti.  

Preliminariais duomenimis, Klaipėdos miesto savivaldybės Taryba dėl paramos uostamiesčio lauko kavinėms bei galimybės naikinti vietinę rinkliavą turėtų svarstyti rytoj, trečiadienį.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių