Dėl paukščių gripo skelbiamas ekstremalus įvykis

Reklama baigsis po sek.

Dar sausio 8 dieną Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išplatino pranešimą, kad iki šiol Europoje fiksuojamas paukščių gripas pasiekė ir Lietuvą. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) atliktais tyrimais nustatyta, kad Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastos nugaišusios 4 gulbės nebylės buvo užsikrėtusios A tipo paukščių gripo H5 atmaina. Atlikus detalesnius tyrimus, trijose paukščių gaišenose nustatytas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) virusas.

Šiandien dėl susiklosčiusios padėties vyko Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Jo metu uostamiestyje nutarta paskelbti ekstremalų įvykį.

Paukščių gripas nustatytas Klaipėdos miesto teritorijoje. Rastos gulbės prie Žardės tvenkinio, uosto akvatorijoje, jos buvo išsiųstos į laboratoriją, buvo nustatytas HPN8 virusas. Mes, vadovaudamiesi Civilinės saugos įstatymu ir nustatyta tvarka, privalome paskelbti ekstremalų įvykį ir nuspręsti, kaip elgtis toliau“, – posėdžio metu teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža.

Pasak pašnekovo, gerai tai, kad Klaipėdos miesto teritorijoje nėra daug komercinių paukštynų ar savo reikmėms naminius paukščius laikančių ūkių, kuriems būtų didelis pavojus. Tačiau būtina informuoti visus visuomenės narius, kad jeigu šie laiko naminius paukščius neuždarytus, ar kartkartėmis paleidžia paskraidyti dekoratyvinius paukščius, vengtų to daryti šiuo metu, kuomet fiksuojami gripo atvejai.

Paukščių gripo atvejų Klaipėdoje mes esame turėję 2017 metais. Kovo mėnesį buvo rasta paukščio gaišena, vėliau, tais pačiais metais buvo Kauno mariose nuo gripo buvo kritusios 11 gulbių“, – priminė A. Bauža.

Raseinių rajone, Kaune yra nustatytų itin stiprių paukščių gripo atvejų, nugaišo vištos, antys. Liga atsirado dėl to, kad asmuo kartu lesino laukinius ir naminius paukščius, turėjo tiesioginį kontaktą, dabar laukia apribojimų dėl pasireiškusio paukščių gripo. Kaip žinia, greta, Kaišiadoriuose yra didelis paukštynas.

Didelio patogeniškumo paukščių gripai stebimi rudeninės migracijos metu, iki šiol jie buvo fiksuojami visoje Europoje – Vengrijoje, Prancūzijoje ,Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje. Buvo sunaikinta 9 mln. paukščių, nes liga negydoma, būtinas gyvūnų naikinimas.

Klaipėdos apskrityje yra 12 paukštynų, visiems jiems rekomenduota taikyti saugos priemones. Nors paukščių migracija nevyksta, tačiau tikėtina užsikrėtusių skraiduolių mūsų regione yra kur kas daugiau nei nustatyta.

Klaipėdos mieste dėl paukščių gripo paskelbus ekstremalų įvykį, uždrausta atvirose erdvėse laikyti paukščius, taip pat organizuoti jų parodas ar lankymus.

Siekiant suvaldyti paukščių gripo plitimą, bus taikomos šios priemonės:

-Prie Žardės tvenkinio ir kitose paukščių susitelkimo vietose prie vandens telkinių bus pastatyti informaciniai įspėjamieji ženklai;

-Bus sudaryta tvarka ir atsakingos institucijos, kurios rūpinsis paukščių gaišenų surinkimu, jų nugabenimu į utilizavimo vietą;

-Bus organizuojamas valkataujančių šunų ir kačių surinkimas ir pristatymas į globos įstaigas (tam, kad katės, šunys gaišenų neišnešiotų į kitas vietas);

-Sąveikaujama su priešgaisrine gelbėjimo tarnyba, jeigu reikėtų jų pagalbos surenkant paukščius ar jų gaišenas.

Ekstremalus įvykis bei pasiūlytos priemonės bus taikomos iki pavasarinės migracijos pabaigos – prasidės kovo mėnesį ir tęsis iki balandžio – gegužės mėnesių.

Akcentuojama, kad žmonėms paukščių gripas pavojaus nekelia, infekcija neužkrečiama, nešiojama tik tarp laukinių, naminių paukščių.

Laukinių paukščių mes nesukontroliuosim, tie, kur skrenda žiemojimui į šiltesnes vietas, arba grįžta iš jų. Jeigu žiema šilta, tuomet jie neišksrenda, paspaudus šaltukui – jie vėl grįžta, migruoja nuolat priklausomai nuo sezono oro, tačiau turime apsaugoti kiek įmanoma, kad gripas neišplistų į namų ar verslo ūkius.

Paukščių negalavimus ar gaišenas pastebėję gyventojai raginami kreiptis ir informuoti atsakingas institucijas šiais tel. numeriais: 8 800 40403 bei 8 620 36088.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių