Dėl vyr. gydytojo V. Janušonio likimo – aistros tarp uostamiesčio politikų

Reklama baigsis po sek.

Praėjusios savaitės pabaigoje dėl infekcijų kontrolės pažeidimų sustabdyta didžioji dalis KUL skyrių veikla. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad gydymo įstaigoje nustatyta daug infekcijų kontrolės pažeidimų, dėl kurių kilo rizika koronavirusu užsikrėsti ir personalui, ir pacientams.

Pastaruoju metu įvairius nusiskundimus viešoje erdvėje pateikia ir šioje įstaigoje dirbantys medikai bei jų interesus atstovaujančios profesinės sąjungos. Jų teigimu, darbuotojams nesuteikiamos reikalingos sveikatos apsaugos priemonės, taip pat akcentuojama, kad ligoninės vadovas neva kolektyve sukuria psichologinę įtampą. Dėl susiklosčiusios situacijos šiandien vyr. gydytojas Vinsas Janušonis buvo pakviestas pasiaiškinti nuotoliniu būdu vykusiame savivaldybės Tarybos posėdyje. Jo metu ilgametis ligoninės vadovas pirmiausiai apgailestavo, kad gydymo įstaigoje susidarė tokia situacija, tačiau informacija, jo teigimu, ne visada vertinama teisingai.

„Ligoninė ir vadovas, aš, buvome kritikuojamai, kaltinami dėl 3 pozicijų – asmens apsaugos priemonių, personalo ir pacientų infekuotumo. Priemonėmis ligoninė apsirūpino pati, naudojo ir rėmėjų teiktą paramą, dėkingi už tai. Parama skelbiama mūsų internetinėje svetainėje. Iš valstybės rezervo gauti nedideli kiekiai vasario 27-28 d. Po to iš SAM pradėta gauti, tik kovo 28 dieną pirma siunta, tai jau po mėnesio. Mes, vadovaudamiesi higienos norma, aprūpinome darbuotojus asmens apsaugos priemonėmis, ir tai darė ne Janušonis asmeniškai, o sudaryta komisija ir atsakingi žmonės“, – sake V. Janušonis. Jo teigimu, asmens apsaugos priemonių trūksta visur, tiek Europoje, tiek JAV, ne išimtis ir Lietuva. Anot V. Janušonio, dėl medikų ir pacientų sergamumo ligoninė nėra išskirtinė, o kitų šalių patirtis parodė, kad serga 15 procentų medikų, statistika pasiekia ir iki 60 proc. KUL šis rodiklis siekia tik šiek tiek daugiau nei 3 procentus. Vyr. gydytojas teigė spurantantis, kad medikai baiminasi dėl savo ir artimųjų sveikatos, tačiau dirbantiems ne su infekuotais asmenimis, pilna asmens apsaugos priemonių amunicija nėra būtina, juo labiau, kad tam net neturima rezervo. “Galimybės aprūpinti visus norimomis asmens sveikatos priemonėmis nebuvo, ir aš manau, nebus ateityje nei vienoje ligoninėje. Tai pažymėta ir tikrinimo akte” – akcentavo V. Janušonis.

Sveikatos apsaugos ministerijos suformuotos komisijos atlikto patikrinimo metu buvo nustatyta, kad KUL ne visada laiku teikdavo infomraciją apie koronavirusu užsikrėtusius pacientus bei medikus – gydymo įstaigos duomenys neatitinka NVSC turimos informacijos. KUL vadovas pripažįsta, kad šiuo metu įstaigoje didžiausia problema – komunikacijos stoka. “Šiandien mus kritikuoja teisingai dėl informacijos pateikimo. Žmonių daug, kiekvienam nepaskambinsi, elektroninio pašto ne visi skaito. Iš tikrųjų yra blogai, mėginame tą gerinti, taip, nėra gerai, bet manau, baigsis ta epidemija, baigsis ir daugybė su tuo susijusių reiškinių” – teigė V. Janušonis.

Šiuo metu situaciją Klaipėdos universitetinėje ligoninėje analizuoja net 4 komisijos. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuoto patikrinimo KUL metu surinkta medžiaga jau yra perduota prokuratūrai. Nepaisant to, kai kurie Klaipėdos savivaldybės Tarybos nariai reikalavo, kad šiandien vykusio posėdžio metu būtų svarstomas vyr. gydytojo V. Janušonio nušalinimo nuo pareigų klausimas. Pasak savivaldybės Teisės skyriaus vedėjo, teisiškai tai padaryti gali tik miesto meras. “Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymo 20 str. 2 d. 17 p. darbo santykius dėl viešųjų įstaigų vadovų įgyvendina meras, o ne savivaldybės taryba. Pagal Darbo kodekso 49 str. 3 d. darbdavys, tirdamas darbuotojo galimo padaryto darbo pareigų pažeidimo aplinkybes, gali nušalinti darbuotoją nuo darbo iki trisdešimt kalendorinių dienų mokėdamas jam vidutinį jo darbo užmokestį” – teigė A. Kačalinas.

Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas posėdžio metu akcentavo, kad dabar nėra tinkamiausias metas imtis kraštutinių priemonių. “Turbūt turime kalbėti ne apie personaliją, o apie situaciją. Šiandien kalbėti apie nušalinimus, pakeitimus ar dar kokius veiksmus – ne laikas. Turime galvoti, kiek tai įtakos, pagerins ar pablogins esamą situaciją. Mes turime vertinti atsakingai. <…> Yra tikrai nemažai problemų, taisytinų dalykų, bet kas dabar tą padarys? Parodykite man tą burtininką. Šiandien turime gelbėti šitą laivą ir jo įgulą, bet parodykit tą kapitoną, kuris tai padarys čia ir dabar!” – V. Grubliauskas.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje susiklosčiusi situacija ir viešoje erdvėje medikų pateikiama informacija Tarybos narių tarpe sukėlė tikrą aistrų sūkurį ir emocijų laviną. Uostamiesčio politikų nuomonės išsiskyrė į dvi stovyklas. Vieni vyr. gydytoją palaikė ir ragino vadovautis ne emocijomis, o objektyviomis aplinkybėmis. Prieš priimant sprendimus palaukti atsakingų institucijų išvadų. „Tik pagal nuomonę civilizuotose šalyse vadovų galvos nėra kapojamos. Mes nežinome visų 3 ar daugiau komisijų išvadų, o jos, mano manymu, yra būtinos, kad priimti teisingus ir tikslingus sprendimus. Yra medžiaga pateikta prokuratūrai, ir jeigu bus pažeidimai, tai, aš manau, jokios Tarybos ar kitų tyrimų grupių sprendimų tikrai neprireiks“ – teigė A. Vaitkus, Klaipėdos miesto savivaldybės Tarybos narys.

Panašios nuomonės laikėsi ir A. Razbadauskas: „Nesu nei vienoje iš konfliktuojančių pusių, tačiau dabartinis vadovo nukryžiavimas <…> yra nenaudingas ir žalingas visai Klaipėdos miesto ir regiono sveikatos priežiūrai“.

Tuo tarpu Tarybos valdančioje daugumoje esantys konservatoriai dar vakar išplatino pranešimą, kuriame reikalaujama, kad vyr. gydytojas V. Janušonis iš pareigų atsistatydintų pats. Ir tai padarytų iki balandžio 15 dienos. Šios nuostatos politikai laikėsi ir šiandien. „Mes esame politikai, mums neprivaloma vadovautis realybę atitinkančiai popieriais, laukti prokurorų sprendimo, <…> mes matome plačios medikų visuomenės vertinimą ir pagal tai galime irgi atlikti savo vertinimą. Imtis tam tikrų žodžių ir veiksmų“ – dėstė A. Petraitis.

V. Janušonis pabrėžė nesilaikantis įsikibęs kėdės ir yra svarstęs apie pasitraukimą, tačiau to padaryti neleidžia garbė ir orumas. “Mano garbės supratimas, mano gyvenimo ir darbo principai neleidžia taip imti ir nusileisti šitam šmeižto, melo ir neigiamos informacijos organizuotai tikrai lavinai. Tai, kad žmonės pasisako, nuomonių įvairovė yra geras dalykas. Nežinau, kas pateikta prezidentui. Išvadų neturime, jos slepiamos. Po tyrimo paprastai paprašoma pasiaiškinimo. Moksliškai patikrinama tris kartus, ar tikrai taip yra. Sakiau, kad nesilaikau kėdės, bet atsistatydint, kad kažkas kažkur kažką pasakė. <…> Reikia palaukti, ką tas Janušonis ar vadovybė konkrečiai blogai padarė“, – kalbėjo V. Janušonis.

Vis dėlto konservatorių frakcijos lyderis Aidas Kaveckis posėdžio metu dar kartą griežtai paragino ilgametį KUL vadovą pasitraukti iš pareigų: “Jeigu Vinsai Janušoni, jūs tikrai esate garbingas žmogus, atsitraukite. Atsitraukite nuo savo posto, savo noru, ir baikim tas įtampas. Jos visur, <…> labiausiai susikiršinę yra medikai”.

Klaipėdos miesto savivaldybės Tarybos nariai kreipėsi į administracijos vadovą Gintarą Neniškį, kad būtų sudaryta speciali darbo grupė, komisija, kuri savo ruožtu atliktų realią medikų kolektyvo mikroklimato analizę bei įvertintų kitų atliktų tyrimų išvadų vertinimą.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių