Dezinfekuoti daugiabučių namų laiptines gali ir patys gyventojai

Reklama baigsis po sek.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos sprendimu valyti ir dezinfekuoti daugiabučių namų laiptines galės ir patys gyventojai.

Siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą uostamiestyje, š.m. balandžio 2 d. Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu AD1-447 „Dėl viešojo naudojimo patalpų dezinfekcijos daugiabučiuose namuose“ Klaipėdos miesto daugiabučius gyvenamuosius namus administruojančioms įmonėms, butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų pirmininkams, jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiantiems asmenims nurodyta periodiškai organizuoti bendrojo naudojimo patalpų valymą, dezinfekuoti daugiabučių namų laukujų  durų rankenas, telefonspynes, laiptų turėklus.

Ši prievolė daugiabučio namų valdytojams numatyta ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. balandžio 3 d. įsakymo Nr.D1-191 97 punkte: “Jei dėl paskelbtos nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino valstybės ar savivaldybės teritorijoje, siekiant užtikrinti gyventojų sveikatos apsaugą, būtina atlikti sanitarijos ir higienos reikalavimus užtikrinančius darbus, jie organizuojami ir atliekami pagal atsakingų institucijų rekomendacijas ar nurodymus“. Taip pat numatyta, kad „Sanitarijos ir higienos reikalavimus užtikrinantys darbai dėl paskelbtos nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino valstybės ar savivaldybės teritorijoje, siekiant užtikrinti gyventojų sveikatos apsaugą, atliekami atsakingų institucijų rekomenduojamu ar nurodytu periodiškumu“.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme nustatytas periodiškumas, kaip dažnai turi būti organizuojamas bendrojo naudojimo patalpų valymas ir dezinfekavimas: „pagal faktinį poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per savaitę“, taip pat nurodyta apie darbų pradžią informuoti skelbimais ant laiptinių durų.

Tačiau įsakyme nepasakyta, kas turėtų atlikti valymo/dezinfekavimo paslaugas. Tai sukėlė nemažą sumaištį tarp namo bendrojo naudojimo objektų valdytojų ir gyventojų. Gyventojai pagrįstai baiminasi, kad jiems teks sumokėti už namo valdytojų galimai atsainiai pasirinktas dezinfekavimo paslaugas teikiančias įmones, kadangi šias paslaugas teikiančių įmonių, kaip ir kainų amplitudė, – gana didelė.

Klaipėdos savivaldybė patikslino reikalavimą: laiptinės turi būti tinkamai valomos ir dezinfekuojamos nurodytu periodiškumu, tačiau prievolės, kad tai būtinai turi daryti specializuotas paslaugas teikiančios įmonės, nėra.

„Jeigu gyventojai susitaria su namo administratoriumi, kad patys pasirūpins laiptinės valymu ir dezinfekavimu, namo administratorius neturėtų primygtinai „piršti“ kokios nors įmonės paslaugų, už kurias turės susimokėti visi gyventojai. Tačiau namo administratorius privalės užtikrinti, kad neliktų nedezinfekuojamų laiptinių, kadangi tai yra reali grėsmė plisti koronaviruso infekcijai“, – sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis. Jo nuomone, atimti klaipėdiečiams galimybę savo jėgomis užtikrinti sanitarijos ir higienos reikalavimus bendrojo naudojimo patalpose būtų neteisinga, juolab, kad dalis gyventojų ir dabar atsakingai jas prižiūri.

Be to, paaiškėjo, kad didelė dalis daugiabučių namų savininkų yra įsigiję laiptinių valymo paslaugas. Jiems, kaip pastebėjo savivaldybės administracijos vyr. patarėja Inga Kubilienė, tiesiog reikia pasirūpinti papildomomis valymo priemonėmis – dezinfekciniais skysčiais. Anot jos, galima laiptinių dezinfekciją daryti ir ūkio būdu, ir ne visais atvejais tai, matyt, bus mažiau efektyvu, nes gerų tvarkymosi pavyzdžių buvo dar iki tol, kol priimtas minėtas įsakymas.

Jeigu didžioji dalis laiptinės gyventojų sutars, kad savo jėgomis užtikrins sanitarijos ir higienos reikalavimus bendrojo naudojimo patalpose, suderins šį sutarimą su namo administratoriumi ar bendrija, ir atsakingai rūpinsis, kad laiptinės karantino metu būtų prižiūrimos ypač kruopščiai, bus laikoma, kad savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl laiptinių dezinfekcijos yra laikomasi.

„Vien tik įsakymais neužtikrinsime užkrečiamosios ligos plitimo. Reikia, kad žmonės būtų sąmoningi ir suprastų, kad nuo to, kiek pastangų įdėsime siekdami pažaboti virusą, priklauso, kiek bus nuo jo nukentėjusių ir kaip greitai jį sustabdysime“, – sakė

G.Neniškis. Jis kvietė gyventojus imtis visų galimų prevencinių priemonių ir kantriai izoliacijoje ištverti karantino laikotarpį.

Beje, viešoje erdvėje pasklidus informacijai, kad kainos už daugiabučių laiptinių dezinfekavimą ženkliai skiriasi, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija nusprendė padėti gyventojams – atliko apklausą kokia įmonė ir už kiek atlieka minėtas paslaugas. Ši informacija bus paskelbta savivaldybės interneto svetainėje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių