Į mobiliuosius punktus – prioritetine tvarka

Reklama baigsis po sek.

Dar visai neseniai, vos prieš kelias savaites, LR sveikatos apsaugos ministerija savivaldybėms išdalino tūkstančius kvietimų. Jie buvo skirti visiems norintiems arba pasirinktiems atsitiktine tvarka išsitirti dėl Covid-19 infekcijos. Teigiamų atsakymų iš 9 tūkstančių – vos vienas ar keli. Tuo metu, nors buvo išdalinta begalė kvietimų tyrimams, pernelyg didelių žmonių srautų mobiliuosiuose punktuose nepastebėta. Tačiau vos tik pasitikrinti sveikatą suskubo darželių darbuotojai (auklėtojos, aptarnaujantis personalas) bei kiti į darbus grįžtantys gyventojai, sveikatos apsaugos ministras paskelbė, kad mėginių ėmimo vietose – apgultis, visų norinčių priimti nespėjama, nes tikrintis nori net ir nejaučiantys infekcijai būdingų simptomų. Todėl nuo gegužės 20 dienos į mobiliuosius punktus žmonės bus priimami prioritetine tvarka. Be to, kiekviena savivaldybė gaus tik ribotą mėginių kiekį.

Pirmiausia ir didžiausia apimtimi mobiliuosiuose punktuose bus tiriami žmonės, kurie jaučia bent vieną iš ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomų arba tie, kuriems planuojamos planinės medicininės intervencijos paslaugos. Tuo tarpu prevencinius tyrimus mobiliuose punktuose rekomenduojama planuoti atsakingai, neužimant ėminių paėmimo laikų be realios būtinybės.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, mobilių punktų svarbiausia paskirtis – kuo skubiau identifikuoti užsikrėtusius koronavirusu, tad jie turi sudaryti didžiąją dalį tiriamųjų mobiliuose punktuose.

„Matome, kad laisvėjant karantino sąlygoms, vis daugiau gyventojų nori išsitirti prevenciškai, tačiau svarbiausia mobilių punktų paskirtis – atlikti tyrimus tiems žmonėms, kuriems tai yra būtinybė, o ne profilaktika. Tad prašau labai atsakingai įvertinti, ar tyrimas iš tiesų reikalingas čia ir dabar, ar iš tiesų rizika susirgti pasverta“, – sakė ministras A. Veryga.

Operacijų vadovo sprendimu, pirmiausia bus tiriami:

  • žmonės, kuriems pasireiškia bent vienas ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomas;
  • žmonės, kurie dėl lengvos koronaviruso formos gydėsi namuose. Jų tyrimas reikalingas pasveikimui patvirtinti, kai turi gydytojo siuntimą;
  • žmonės, kuriems bus teikiamos planinės medicininės intervencinės gydymo paslaugos (išskyrus odontologijos ir burnos priežiūros paslaugas) ar į ligonines guldomi pacientai, turintys gydytojo siuntimą. Svarbu žinoti, kad jei ligoninėje kartu su pacientu lieka ir kitas žmogus (paciento slaugai, priežiūrai ar kt.), jam taip pat turi būti atlikti tyrimai, ne anksčiau nei 48 valandos iki gydymo pradžios.

Numatoma, kad minėtosios grupės sudarys didžiąją dalį – net 40 proc. – tiriamųjų šalies mobiliuose punktuose.

Tiriant gydymo įstaigų darbuotojus, prioritetas skiriamas:

  • GMP įstaigose ir palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse dirbantiems žmonėms;
  • vyresniems nei 60 metų amžiaus darbuotojams.

Jei kiltų koronaviruso protrūkis, prioriteto tvarka būtų tiriami visi gydymo įstaigų darbuotojai. Iš socialinės globos įstaigų darbuotojų pirmiausia bus tiriami dirbantieji su rizikos grupės žmonėmis ir vyresni nei 60 metų amžiaus darbuotojai.

Kaip ir anksčiau, bus tiriami iš užsienio šalių grįžusieji žmonės. Taip pat prevenciškai tyrimai bus atliekami Valstybės sienos apsaugos tarnybos, policijos, Viešojo saugumo tarnybos, Vadovybės apsaugos departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnams, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės augalininkystės tarnybos darbuotojams, kariams, vaistinių ir prekybos vietų darbuotojams, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojams.

Taip pat siekiant planuoti ir suvaldyti norinčiųjų išsitirti srautus, numatytas maksimalus ėminių laboratoriniams tyrimams kiekis per parą pagal šalyje veikiančius mobilius punktus. Klaipėdos miesto savivaldybė (įskaitant Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Neringos, Palangos, Šilutės rajono bei Skuodo rajono savivaldybes) per parą maksimaliai galės atlikti iki 300 mėginių koronaviruso infekcijai nustatyti.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių