Įdarbinta daugiau nei atleista?

Reklama baigsis po sek.

LR Vyriausybės pirmasis vicekancleris Lukas Savickas šiandien vykusioje spaudos konferencijoje pateikė neva džiuginančią atleistųjų ir įdarbintų asmenų  statistiką. Teigiama, kad santykis šioje srityje pastarosiomis dienomis (laikotarpyje nuo gegužės 1 iki 5 dienos) nuteikia pozityviai ir leidžia tikėtis teigiamo efekto šalies ekonomikai.

Įdarbinimai viršijo atleidimus

Pasak L. Savicko, gegužės 5 dieną stebima keturių dienų serija, kai įdarbinimai viršijo atleidimus.

 „Tokios pozityvios statistikos neturėjome nuo pat valstybinio karantino pradžios. Gegužės 5 dieną įdarbinimai viršijo atleidimus beveik 2000 asmenų, o nuo gegužės 1 dienos įdarbinimų daugiau nei atleidimų beveik 6000“, – teigė Vyriausybės pirmasis vicekancleris.

Spaudos konferencijoje taip pat teigta, kad  gegužės 6 dieną registruotų bedarbių skaičius sumažėjo daugiau nei 600 asmenų, o registruotų bedarbių skaičiaus santykis su darbingais asmenimis išliko stabilus – apie 11,3 procento.

„Iš šių skaičių daroma išvada, kad tą pirmąjį efektą Covid-19 situacijos ekonomikai jau pastebėjome, skaičiai pradeda stabilizuotis. Tikimasi, kad vyriausybės taikomos priemonės leis ne tik juos išlaikyti, bet ir numatyti papildomą atsigavimą ekonomikai“, – L. Savickas.

Džiaugtis dar per anksti

Gegužės mėnesio pirmųjų dienų atleistųjų ir įdarbintųjų asmenų statistiką Balticum žinių tarnybos prašymu pateikė ir Valstybinio socialinio draudimo fondas „Sodra“. Skaičiai iš tiesų nuteikiantys pozityviai, tačiau Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis pabrėžia, kad mėnesio eigoje jie gali pasikeisti, ir nebūtinai į gerąją pusę.

„Įmonės duomenis apie atleidimus gali tikslinti iki einamojo mėnesio 15 dienos. Tai būtina pabrėžti, kad atleidimų skaičius gali keistis.  Mūsų patirtis rodo, kad antrojoje mėnesio pusėje atleidimų gali padidėti“, – akcentavo Saulius Jarmalis.

Valstybinio socialinio draudimo fondo duomenys

Remiantis „Sodros“ pateiktais duomenimis, panaši džiuginanti atleistųjų ir įdarbintųjų statistika buvo fiksuota ir pirmomis balandžio mėnesio dienomis (įdarbintųjų skaičius atleistųjų viršijo tik pirmąsias 5 mėnesio dienas), tačiau vėliau ši statistika kardinaliai pasikeitė. Nuo balandžio 6 dienos atleistųjų skaičius pradėjo augti ne dešimtimis, o šimtais. Tai liudija, kad šiandien Vyriausybės pirmojo vicekanclerio L. Savicko džiugiai pranešta žinia apie galimą ekonomikos laipsnišką atsigavimą yra tik trumpalaikis, vienadienis vertinimas.

Balandžio mėnesio statistika akivaizdžiai parodo, kad šalyje kur kas daugiau žmonių yra atleidžiama iš darbo, negu priimama. Skirtumas apie 10 tūkstančių asmenų (balandžio 1-30 dienomis įdarbinti buvo 26 576 gyventojai, iš darbo atleista 36 121 asmuo).

Įdarbinimo rodikliai nuolat kinta

Iki karantino paskelbimo per savaitę vidutiniškai buvo įdarbinama po 4,6 tūkst. darbo neturinčių asmenų. Po karantino paskelbimo kovo 16 d., įdarbinimas sumažėjo daugiau kaip perpus – vidutiniškai 2,2 tūkst. per savaitę.

Mažėjant darbo jėgos paklausai,  prastėjo ir įdarbinimo rodikliai. Pastarieji nežymiai padidėjo septintą karantino savaitę – tarpininkaujant Užimtumo tarnybos specialistams padėta įsidarbinti 1,9 tūkst. darbo neturinčių asmenų, 7 proc. daugiau nei šeštąją.

Užimtumo tarnybos prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenys

Nors nuo balandžio 14 dienos ir stebimas nežymus darbo neturinčių asmenų sumažėjimas (balandžio 14-19 d. užregistruota 6157, balandžio 20-26 d. – 5937, balandžio 27-gegužės 4 d. – 4445 asmenys), vis dėlto išlieka neigiamas įdarbintųjų ir darbo neturinčių asmenų skaičiaus santykis.

Užimtumo tarnybos prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenys

Gegužės 5-6 d. Užimtumo tarnyboje įregistruota 2848 darbo neturinčių asmenų, įdarbinta – 1662 (iš viso šiuo metu Lietuvoje yra  beveik 195 tūkstančiai darbo neturinčių asmenų).

Didėja bedarbių skaičius

Užimtumo tarnybos pateikti duomenys, ko gero, geriausiai  atspindi realią šalies situaciją valstybinio karantino laikotarpiu. Nuo kovo 16 dienos darbo neturinčių asmenų skaičius pirmąją savaitę laikėsi tolygus, koks buvo ir prieš koronaviruso pandemiją, tačiau nuo kovo 23 dienos nedarbas šalyje pradėjo sparčiai augti.

Užimtumo tarnybos prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenys

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių