Ikiteisminis tyrimas dėl AB „Grigeo Klaipėda“ taršos artėja link pabaigos

Reklama baigsis po sek.

Šiandien, sausio 7-ąją sukanka lygiai vieneri metai nuo tos dienos, kuomet Lietuvoje buvo visuomenei pranešta apie didelio masto aplinkos taršos skandalą. Teisėsaugos, aplinkosaugos pareigūnai, nakties metu atlikę patikrinimus Klaipėdos rajone, Dumpių kaime esantį bendrovės „Grigeo Klaipėda“ nuotekų valymo įrenginių kompleksą aptiko vamzdį, kuriuo, kaip įtariama, bendrovė į Kuršių marias leido nevalytas gamybines nuotekas ir tokiu būdu teršė aplinką.

Praėjus metams nuo incidento ir dėl to pradėto ikiteisminio tyrimo, šiandien vyko nuotolinė spaudos konferencija, kurioje bus suteikta informacija apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl „Grigeo Klaipėda“ taršos.

Nuotolinėje spaudos konferencijoje dalyvavo Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė bei Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė Gina Skersinskytė.

Deja, net ir praėjus metams, ikiteisminis tyrimas nėra baigtas, tačiau akcentuojama, kad surinkta medžiaga ir byla greitu metu turėtų pasiekti teismą.

Komentuojamas tyrimas nėra baigtas, tai riboja karantinas, tirtinų duomenų milžiniška apimtis – tūkstančiai skaitmeninių failų, įvairių dokumentų popierinių variantų. Tyirmą atliekantys asmenys kasdien nuosekliai atliko apie 10 terabaitų skaitmeninių duomenų apdorojimą, prokurorų pavedimus vykdė įvairių sričių specialistai, mokslininkai. Beveik visus duomenis jau išanalizavo kiek įmanoma didesniais išsamiais pjūviais“, – teigė Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė.

Esame finišo tiesiojoje, vertiname visus surinktus duomenis, vertiname kokioje apimtyje galėtume jį baigti. Šiuo metu galutiniai procesiniai veiksmai artėja link pabaigos“, – Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė Gina Skersinskytė.

Tyrimas didelės apimties, surinkta medžiaga apima 8 metų laikotarpį, per kurį keitėsi įmonėje AB „Grigeo Klaipėda“ darbuotojai, vadovai, todėl tyrėjams reikia asmenis atsekti, išsikviesti kaip liudytojus. Tyrimo eigą apsunkina ir medžiagos specifika.

Reikia daug ne tik technologinių, bet ir cheminių bei kitokių žinių, tyrime dalyvauja mokslininkai, specialistai. Reikalingas platus ratas žmonių, nes turim išsiaiškinti, kokios medžiagos gali išeiti į aplinką, koks daromas poveikis ir panašiai. Tas tyrimas be galo įdomus, tačiau tai didžiulis iššūkis mums visiems“, – teigė prokurorė G. Skersinskytė.

Žala aplinkai nustatyta, bet jos dydis neskelbiamas

Tik pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo preliminariai teigiama, kad įmonės veikos padaryta žala gamtai gali siekti nuo 1,3 iki 3 mln. eurų. Kokia ji iš tiesų yra nustatyta, kol kas prokurorės neatskleidė, tačiau patikino, jog siekianti daugiau nei 1 milijoną eurų.

Skelbti ikiteisminį tyrimą atliekančių pareigūnų nustatytos žalos nesiryžtama dėl to, kad ji skiriasi nuo pačios įmonės AB „Grigeo Klaipėda“ pasamdytų mokslininkų tyrimo išvadų. Kaip akcentavo prokurorė G. Skersinskytė, tarptautinės kampanijos mokslininkų išvados nekvestionuojamos, tačiau galutinis sprendimas dėl jos dydžio paliekamas teismui.

Padaryta žala gamtai yra diskusijų objektas, AB „Grigeo Klaipėda“ pasisamdžiusi savus specialistus, teigia, kad žala gamtai nebuvo padaryta, tuo metu mes manome ir esame paskaičiavę, kad ji yra, ir skaičiai pakankamai dideli, tačiau norime, kad nebūtų disponuojama informacija, todėl lauksime, kol sprendimą priims teismas“, – G. Skersinskytė.

Įtarimai pareikšti 9 asmenims

Metus trukusio ikiteisminio tyrimo eigoje iš viso įtarimai pareikšti šiuo metu 9 asmenims – 8-iems fiziniams (visi fiziniai asmenys – įmonės darbuotojai) ir vienam juridiniam. Įtarimai pariekšti pagal LR BK 270 strp. 2 dalį Aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo arba statinių, kuriuose naudojamos ar saugomos pavojingos medžiagos arba kuriuose yra potencialiai pavojingų įrenginių ar vykdoma pavojinga veikla, priežiūros ar naudojimo taisyklių pažeidimas), už tai asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų. Taip pat įtarimai pareikšti pagal LR BK 300 strp. 3 dalį (Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu). Už tai numatoma laisvės atėmimo bausmė iki 6 metų.

Šiuo metu visi 9 asmenys yra įtariamieji, kurie iš jų taps kaltinamaisiais ir stos prieš teismą, kol kas dar vertinama.

Kiekvienas įtariamasis turi teisę susipažinti su byla, surinkta informacija, jie turi teisę reikšti prašymus, todėl labai sunku prognozuoti, kada byla galėtų pasiekti teismą.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių