Judėjimo ribojimą siūloma pratęsti iki kovo mėnesio

Reklama baigsis po sek.

Šiandien pavakarę vyko LR Vyriausybės posėdis, kuriame ministrai, kartu su Sveikatos ekspertų tarybos nariai aptarė COVID-19 situaciją šalyje. Šis susitikimas buvo planuotas dar tuomet, kai judėjimo šalies viduje ribojimas buvo pratęstas iki sausio 31 dienos. Tuomet buvo sutarta, kad praėjus dviems pilnoms savaitėms Vyriausybė kartu su sveikatos specialistais galės įvertinti pandemijos dinamiką bei žmonių mobilumo ribojimo naudą.

Šiandien jau galiu pasakyti, kad bendra dinamika pagal visus tuos rodiklius, kuriuos sekame, yra palanki, bet tai nereiškia, kad mes jau galime atsipalaiduoti. Tai tiesiog reiškia, kad mes esame teisingame kelyje. Ir noriu padėkoti kiekvienam, kuris laikėsi ribojimų“, – spaudos konferencijos metu po posėdžio teigė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Nors teigiamų atvejų skaičius bei žmonių mobilumas sumažėjęs, premjerės teigimu, dar reikia nemažai pasistengti, kad situaciją būtų galima valdyti ir turėti savo „rankose“, taip pat, kad sveikatos sistema galėtų visapusiškai funkcionuoti ir pilna apimtimi teikti paslaugas ne koronavirusu sergantiems pacientams.

Karantino sąlygos šalyje galioja iki sausio 31 dienos. Šiandien LR Vyriausybės posėdyje jos nebuvo atšauktos ar koreguotos. Numatytos tik dvi nežymios išimtys:

-Vaikai, kuriems namuose sudėtinga mokytis nuotoliniu būdu, jie galės tokiu pačiu principu mokslus tęsti mokyklose ar privačiose erdvėse;

-Socialinio palaikomojo burbulo sukūrimas – leidžiamas tuomet, kai viename iš yra vienišas ir pagalbos reikalaujantis žmogus arba negalią turintis asmuo iki 21 metų.

(Dėl šių išimčių dar bus svarstoma ir sprendžiama atskiru nutarimu ateinantį trečiadienį.)

Kiti apribojimai išlieka iki pat sausio 31 dienos, o per ateinančios pusantros savaitės ministrų kabinetas ketina diskutuoti ir ieškoti sprendimų mažesniuose formatuose dėl ugdymo įstaigų veiklos socialiniame kontakte, dėl įvairių veiklų, verslų atvėrimo vėlesniame etape.

Priklausomai nuo to, kaip seksis rasti saliamoniškus sprendimus ir kaip atrodys pandemijos dinamika, gali būti, kad dalis apribojimų bus sušvelninti ir tai bus galima įgyvendinti jau nuo vasario 1 dienos. Galbūt. Tai priklausys nuo esamos situacijos“, – teigė I. Šimonytė.

Socialinis burbulas yra karantino švelninimas, yra galimi sprendimai, kad žiedinėse savivaldybėse arba kitose apribojimuose galbūt bus galima rasti išimčių, kad nepadarytų neigiamos įtakos pandemijos dinamikai.

Artimiausiu metu ketinama svarstyti verslo perspektyvas. Tam reikalingi detalūs paskaičiavimai, analizės duomenys, kurie aiškiai leistų sudėlioti scenarijus, kokia apimtimi ir kokiais etapais būtų galima pamažu grįžti prie normalaus gyvenimo, atlaisvinant tiek paslaugų teikimą, tiek prekybą ne tik maisto produktais.

Sveikatos ekspertas Vaidotas Zemlys teigė, kad atlaisvinimai paslaugų ar verslo subjektų galimi ne anksčiau, kai bus grįžtama į scenarijų A (kuomet naujų atvejų rodiklis negali viršyti 25 atvejų 100 tūkstančiui gyventojų per 14 dienų) ir turės šalis didesnes testavimo apimtis.

Laboratorijose atliekamų tyrimų skaičius mažėja, nes mažėja besitestuojančiųjų apimtys. Ketinama artimiausiu metu svarstyti, kaip tas apimtis būtų galima paskirstyti platesnei visuomenės daliai, kad pajėgumai tyrimų išsilaikytų, bet tuo pačiu būtų galima atlikti tyrimus ne tik simptomus jaučiantiems asmenims, bet įvairioms socialinėms ir profesinėms grupėms.

Judėjimo ribojimą siūlo tęsti iki kovo mėnesio

Sveikatos ekspertų taryba artimiausiu metu siūlo taikyti šalyje tik dvi švelninimo priemones, anksčiau minėtas (leisti nuotoliniu būdu socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams mokyklose, prižiūrint ir teikiant pagalbą pedagogams bei socialinis dviejų šeimos ūkių burbulas, – tai galima taikyti tik tuo atveju, jeigu viename iš jų yra vienišas ir pagalbos reikalaujantis asmuo arba neįgalus vaikas iki 21 m.).

Didžiausią riziką kelia savaitgaliai, kuomet žmonės nori išvykti iš namų, pakeisti aplinką, judėti parkuose ir pan. Judėjimas per visą Lietuvos teritoriją, siekiant aplankyti kitą miestą ar pasiekti tašką B dėl turizmo, pramogos ir pan.

Sveikatos ekspertų Taryba, vertindama šiandien turimus duomenis, pandemijos dinamiką, atsargiai džiaugiasi, kad situacija įgauna gerėjančių tendencijų pagreitį, tačiau teigia, jog atšaukti mobilumo ribojimus šalyje dar tikrai per anksti. Siūloma, kad judėjimas tarp savivaldybių būtų pratęstas iki kovo mėnesio.

Atlaisvinimai kažkokie gali būti nebent kovo pradžioje, kuomet turėsime mes didesnes vakcinacijos apimtis, kuomet turėsime didesnes testavimo apimtis, turėsime antigenų ir panašiai. Nepaisant dabartinės situacijos, mes negalime dabar leisti kreivei vėl kilti aukštyn, nes matome iš kitų šalių, kad net komendanto valandas pasiilgina kiti, nes bijo to trečiojo nokdauno“, –  gydytojas prof. Laimonas Griškevičius.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių