Klaipėda ruošiasi karantino ribojimų užtikrinimui

Reklama baigsis po sek.

Sekmadienį LR Vyriausybei patvirtinus naujus, kur kas griežtesnius nei iki šiol, visuotinio karantino ribojimus, savivaldybės susiduria su dviem pagrindiniais iššūkiais. Visų pirma ieškoma racionalių ir įmanomų sprendimų, kaip užtikrinti žmonių judėjimą tarp miestų, savivaldybių ribų, nes tam reikalingas maksimalus žmogiškųjų išteklių rezervas. Taip pat susiduriama su sunkumais, kaip užtikrinti nenutrūkstamą paslaugų teikimą ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.

Žmonių mobilumo ribojimas

Nuo trečiadienio visos šalies gyventojams vykti iš namų ar į kitą savivaldybę bus galima tik išimties atvejais: į darbą, į parduotuvę maisto ar vaistinę būtinųjų medikamentų, į gydymo įstaigą, taip pat slaugyti vienišo ir savimi negalinčio pasirūpinti žmogaus. Visais kitais atvejais žmonės raginami likti namuose ir kiek įmanoma laikytis ribojimo bendrauti su kitais šeimos ūkiais.

Daugiausiai iššūkių šiomis dienomis Klaipėdos miesto savivaldybei kelia migracijos ribojimas tarp miestų. Žinant tai, kad dauguma rajono gyventojų dirba uostamiestyje ir atvirkščiai, o įvažiavimų/išvažiavimų iš/į Klaipėdą yra daugiau ne dešimt, tampa sudėtinga užtikrinti šios nuostatos įgyvendinimą. Didžiausia kliūtis – žmogiškųjų rezursų stygius.

Kalbama jau ne apie Velykas, bet apie Kalėdas. Oro sąlygos tiek valandų išbūti pareigūnams lauke nėra palankios, be to, dabartiniu metu kalbame ne apie kelių dienų tokios nuostatos įgyvendinimą, tačiau apie ilgą laikotarpį – nuo trečiadienio iki pat sausio 3 dienos. Reikia pasirūpinti ir žmogiškaisiais ištekliais, aprūpinti juos ir reikalinga technika, viskuo, kuo reikia ir pareigūnams ir jiems pagalbą teikiantiems asmenims, ar tai šauliai, ar kiti pareigūnai“, – teigė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Iš viso įvažiavimų/išvažiamų uostamiestyje yra apie 12: 7 pagrindiniai ir kiti, mažesni, vadinamieji šalutiniai keliai. Užtikrinti kontrolę net ir pagrindiniuose yra nemenkas iššūkis.

Trims savaitėms uždaryti kiaurą parą įvažiavimus/išvažiavimus, įsivaizduokit, kokių pajėgumų reikėtų tam užtikrinti. Šiandien preliminariai buvo apsitarta, kadangi kalbame apie maksimalų judėjimo ribojimą, turbūt, dar nėra galutinis sprendimas, bet prie to linkstama, planuojama griežtai vykdyti judėjimo kontrolę trijuose punktuose: miesto šiaurinėje, pietinėje ir centrinėje dalyse. Tai palengvintų šiek tiek žmogiškųjų išteklių poreikį. Taip pat svarstoma, galbūt ne ištisą parą kontroliuoti judėjimą, bet piko valandomis, arba paskirstant pajėgumus skirtingomis valandomis skirtinguose punktuose“, – V. Grubliauskas.

Klaipėdos miesto savivaldybei teks spręsti ir techninius klausimus, kaip įvažiavimus/išvažiavimus padaryti pravažiuojamus, kaip valdyti srautus ir vykdyti vykstančiųjų asmenų patikrą.

Ikimokyklinio ugdymo užtikrinimas

Pirmadienį dauguma ikimokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų iš darželių administracijos sulaukė prašymų artimiausiu metu pristatyti pažymą iš darbovietės, liudijnančią, jog tėvams nesudaromos sąlygos dirbti nuotoliniu būdu ir pastarieji neturi galimybių patys prižiūrėti atžalos. Nuo trečiadienio įsigaliojus griežtesniam visuotiniam karantinui, ikimokyklinio ugdymo įstaigos galės priimti tik tuos vaikus, kurių tėvai dirba svarbiose srityse – medikai, pareigūnai ir kiti, privalantys teikti paslaugas gyventojams. Pažymas apie darbą įprastu būdu turi pristatyti abu vaiko tėvai.

Pavasarį buvusio karantino metu mes tas pamokas išmokome. Buvo piktnaudžiaujančių išimtimis, buvo tokių, kurie iš pradžių teigė neturintys galimybių prižiūrėti vaiko, vėliau, kai sąlygos tam buvo suteiktos, į įstaigą jo nevedė. Mes negalime palikti veikti darželio dėl vieno vaiko, kai vėliau paaiškės, jog ir jis nebus atvestas. Tikrai nebus kaip pavasarį, kuomet buvo palikti dirbti vienas ar du darželiai, jų bus daugiau, tačiau dėliojamas šiuo metu scenarijus, kurie iš jų dirbs įprastu būdu ir priims vaikus, kol tėveliai dirbs“, – teigė uostamiesčio vadovas.

Kiekvieno vaiko tėveliai apie galimybes prižiūrėti atžalas karantino mertu turi informuoti darželį, jeigu reikia, iki trečiadienio iš darbovietės pateikti pažymą apie neturėjimą galimybių dirbti nuotoliniu būdu. Visa reikalinga informacija bus suteikta artimiausiu metu.

Gydymo įstaigų veiklos užtikrinimas

Ligoninių veiklos užtikrinimas – kiekvienos savivaldybės prioritetiniame sąraše, ne išimtis ir Klaipėda. Kasdien ir kone kas valandą besikeičianti situacija neišvengiamai verčia imtis priemonių, kad būtų užtikrinamas pakankamas laisvų vietų skaičius kovidiniams pacientams bei nenutrūkstamas planinių paslaugų teikimas kitomis ligomis sergantiems asmenims.

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos saugos skyriaus vedėjos Rožės Perminienės, kol kas uostamiesčio gydymo įstaigose situacija stabili.

Iš viso šiuo metu Klaipėdoje koronavirusu serga 3650 gyventojų. Klaipėda visos šalies savivaldybių kontekste yra pagerėjimo stadijoje, nors per savaitgalį paros duomenys didesni nei įprastai. Pastarąsias savaites per parą buvo fiksuojama apie 100 naujų atvejų, tai per savaitgalį šis skaičius padidėjo iki 160-170 naujų atvejų per parą. Situacija įtempta, bet stabili“, – teigė R. Perminienė.

Uostamiesčio ligoninėse, visame regione lovų kovidiniams pacientams užimtumas siekia 78 proc., reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose užimta apie 70 proc. skirtų lovų. Jeigu sergamumas didės, tai lovų skaičius turės būti didinamas planinių ligoninių paslaugų teikimo sąskaita.

Gydymo įstaigos kai kurios turi sergančių arba izoliacijoje esančių personalo darbuotojų, kol kas planinės paslaugos nestabodomos, tačiau situacija nėra itin stabili, ji dinamiška.

Kol kas uostamiesčio vadovai neketina papildomai riboti viešųjų erdvių lankymo, pavyzdžiui, Teatro aikštės ir panašiai. Tačiau jeigu bus matoma, jog tokiose erdvėse lankosi daugiau nei po 2 asmenis ir nesilaikoma visų būtinų karantino sąlygų, bus imtasi papildomų ribojimų ir šiame sektoriuje. Tikimasi, kad visuomenė laikysis ir taip pakankamai griežtų Vyriausybės sekmadienį priimtų nuostatų.

Savaitės eigoje uostamiesčio vadovai ketina spręsti ir papildomus visuotinio karantino griežtinimo niuansus. Ketinama svarstyti daugiabučių namų laiptinių dezinfekcijos, viešojo transporto darbo ribojimo klausimus.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių