Klaipėdiečiai – kaimyno įkaitai: vyriškis nuolat aplieja butus

Play Video
Reklama baigsis po sek.

Į Balticum žurnalistus kreipėsi kantrybę praradęs klaipėdietis Jonas. Baltijos prospekte esančiame bendrabutyje trečiame aukšte gyvenantis vyriškis bei aukštu žemiau gyvenanti kaimynė Vida pasakojo, kad jau pusę metų kenčia nuolatinį butų apliejimą vandeniu.

„Vanduo bėga ir koridoriuje, ir tualete, paskutiniu metu jau pradėjo lašėti ir kambaryje. Ne tai kad lašėti, tiesiog bėga, varva ištisai. Būna tik viena kita diena, kai sausa. Džiaugiuosi, kad dabar vasara, tai bent vėdinti galima“, – pasakojo kambaryje nuolat grindis šluostantis ir vandens prisipildžiusius kibirus keičiantis Jonas.

Antrame aukšte gyvenanti kaimynė Vida dienas leidžia taip pat šluostydama lubas, sienas ir grindis. Klaipėdiečiai dėl šios situacijos kreipėsi ir į namo administratorių, ieškodami vamzdynų gedimo. Deja, priežastis ne ta.

„Buvo atvažiavę net šeši vyrai, visur viską apžiūrėjo, pakeitė netgi vamzdyną visur – vis tiek bėga. Ar jis ten su puodais maudosi, nežinia, bet vanduo ištisai varva. Buvo užsukę jam vandenį visai, niekas nepasikeitė, jis (butus apliejantis kaimynas) sakė vandens parsineša iš kaimynės. Nei remonto pasidarysi, nieko, tai va taip ir gyvenam”, – dėstė Vida.

Pasak kaimynų, butus apliejantis Alfonsas šiame bendrabutyje gyvena daugiau nei 10 metų. Situacija susiklostė tik prieš pusmetį, manoma, dėl to, kad vyriškis nustojo vartoti jo psichikos stabilumui reikalingus medikamentus.

„Jis buvo gulėjęs ir Bangų gatvėje, nebuvo tokių atvejų, o dabar – turi keturis vaikus, trys iš viso neaplanko, gyvena toli, o vienas sūnus bedarbis, girtuokliaujantis, tai kai būna pensijų mokėjimo diena, jis ateina ir paima pinigus iš tėvo, gal Alfonsas net nebeturi paskui iš ko pirkti vaistų”, – nuogąstavo išeities iš situacijos ieškantis Jonas.

Žurnalistų komanda aplankė ir kaimynams diskomfortą keliantį Alfonsą. Ketvirtame aukšte esančiame bute tvyrojo nemalonus kvapas, milžiniškos įvairių daiktų krūvos. Vyriškis svečius noriai pasitiko ir nuolat kartojo, kad pats ieško vandens tekėjimo priežasties.

„Nežinau iš kur vanduo, čia truputį skalbiaus, indus ploviau, pažiūrėkit patys, aš irgi ieškau. Va, kur matau, kad pabėga, pavalau, ir sausa. Aš taip vis džiovinu, bandau viską išdžiovinti”, – dėstė ant grindų stiklainių ir kitų tarų dangtelius dėliojantis Alfonsas.

Kaimynai Alfonsui kelis kartus buvo kvietę ir policijos pareigūnus, gaisrininkus, medikus. Esą vyriškis ne kartą bendrojo naudojimo virtuvėje buvo ir dujas atsuktas palikęs, taip keldamas grėsmę aplinkinių gyvybei. Medikai suteikti jam pagalbos ir nuvežti į gydymo įstaigą negali, nes nuolat butus apipilantis kaimynas važiuoti su jais nesutinka. Pagalbos nenori priimti ir iš socialinių darbuotojų.

„Man nieko nereikia, turiu rankas, kojas, aš noriu būti savarankiškas. Eisiu va dabar į parduotuvę, man leidžia tualete prisipilti vandens iš krano, kur jūs visi rankas plaunat, parsinešiu vandens ir eisiu skalbti kelnių. Pirmiausia šitas išsiskalbsiu, po to dar reikės skalbti, kad būtų švaru. Juk kaimynai pageidauja ko, kad būtų sausa ir nebūtų jokio kvapo, tai va aš tvarkausi”, – aiškino Alfonsas.

Apie Baltijos prospekte esančiame bendrabutyje susiklosčiusią situaciją Klaipėdos miesto savivaldybės administracija nieko nežinanti – nėra iki šiol gavusi skundo ar pagalbos prašymo. Tam, kad Alfonsui būtų suteikta socialinė ar psichologinė pagalba, reikalingas pačio asmens arba jo globėjo, rūpintojo kreipimasis raštu. Deja, nei vienas iš Alfonso artimųjų to artimiausiu metu padaryti negali.

„Šioje situacijoje galime tik pranešti Socialinės paramos centrui. Darbuotojai nuvyks į vietą, įvertins visą situaciją, kokios pagalbos reikėtų ir kaip galima spręsti problemą. Blogiausia tai, kad pats vyriškis nesutinka su pagalba. Nors esam turėję tokių atvejų, kai įvertinus būklę ir aplinkiniams keliamą grėsmę, žmogus per prievartą buvo išvežtas į slaugos ligoninę”, – teigė Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėja Gina Vilimaitienė.

Pasak kaimynų, Alfonsas neagresyvus, tačiau nerimą kelia pasitaikantys neatsakingo elgesio atvejai – atsukti dujų čiaupai ir nuolat kasdienybės ramybę drumsčiantis nuo lubų varvantis vanduo. Kantrybę praradę klaipėdiečiai tikisi, kad situaciją įvertinus specialistams, bus rasti problemos sprendimo būdai ir suteikta pagalba Alfonsui.

„Jau nebežinom, ką daryti, kas padėti galėtų. Jam (Alfonsui) reikia pagalbos, jis kartais pats nebesupranta, ką daro. Gultis į ligoninę bijo, nes galvoja, kad visą jo pensiją paims, o kaip tada tas sūnus girtuoklis? Padėkit. Aš jam ir maisto duodu, sriubą kokią verdu, tai nunešu. Ir gaila žmogaus, ir pikta. Smarvė iš buto baisi. Trys vaikai toli gyvenu, skambinu, nei vienas atvažiuoti ir tvarkyti reikalo nenori”, – teigė greta Alfonso gyvenanti kaimynė (vardą atskleisti ir viešinti moteris atsisakė).

Pasak savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojų, tokių situacijų, kai klaipėdiečiai tampa neveiksnaus, nediagnozuoto, tačiau psichikos sveikatos sutrikimų turinčio kaimyno įkaitais, mieste daug. Šiuo metu galiojantys teisės aktai neleidžia tokiam žmogui be jo sutikimo suteikti reikiamą pagalbą. Yra tik išimtiniai atvejai, kuomet tai padaryti galima tik esant didelei grėsmei aplinkinių sveikatai ar net gyvybei.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių