Klaipėdoje ir apskrityje daugėja koronaviruso židinių

Reklama baigsis po sek.

Nors rugsėjo mėnesį uostamiesčio bei aplinkinių miestelių gyventojai viešoje erdvėje matydavo po vieną ar vos kelis naujai diagnozuotus koronaviruso atvejus, vis labiau rudenėjant situacija keičiasi, deja, neigiama linkme. Nuo spalio 1-osios dienos, per nepilnas dvi savaites, Klaipėdos apskrityje patvirtinti 78 nauji infekcijos atvejai, per praėjusią parą šis skaičius padidėjo dar 12 naujų atvejų, tad iš viso siekia 90. Virusas plinta bene vissuose sektoriuose – ligoninėse, reabilitacijos centruose, įmonėse, ugdymo įstaigose. Epidemiologai neslepia, kad spalio-lapkričio mėnesiais skaičiai gali padidėti net kelis kartus, nes atslinks šaltesni ir labiau permainingi orai, žmonės vis daugiau laiko praleis uždarose patalpose, artimai bendraus su aplinkiniais, renginiai vyks uždarose patalpose. Šie faktoriai tikrai neprisidės prie rizikos plisti virusui mažinimo. 

Nedžiugina ne tik didėjantys naujų atvejų skaičiai, tačiau augantis Klaipėdos apskrities bendras sergamumo COVID-19 infekcija rodiklis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento turimais pirmadienio duomenimis, nauji atvejai per 14 dienų 100-ui tūkst. gyventojų tenkantis rodiklis visos Lietuvos mastu siekia 64, o Klaipėdos miesto – beveik 39, rajono – 28, Neringos – 28, Palangos miesto – 31, Šilutės rajono – 10,6, Klaipėdos rajono – 16 atvejų 100-ui tūkst. gyventojų.

Sudėtingiausia situacija – Skuodo rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Raimundo Grigaliūno teigimu, Skuodo rajone virusas sparčai plinta. Šiuo metu vietovės gyventojų sergamumo rodiklis – didžiausias visoje apskrityje ir siekia 56 atvejus 100-ui tūkst. gyventojų.

“Protrūkis didelis yra vienoje gimnazijoje, izoliuotas net 71 moksleivis, 12 mokytojų, organizuojamas nuotolinis mokymas. Kitoje ugdymo įstaigoje yra izoliuoti 8 mokiniai 1-4 klasių, taip pat 4 darbuotojai. Skuodo rajone yra nemažai ir pavienių atvejų šeimose, žmonės dalyvavo uždarose šeimos šventėse”, – teigė R. Grigaliūnas.

Esant tokiai situacijai Skuodo rajone, kol kas skelbti lokalaus karantino teritorijoje nežadama, tačiau neatmetama, kad gyventojams nesilaikant duotų rekomendacijų, privalomųjų nurodymų, ši priemonė gali būti taikoma.

“Tiesiog žiūrėsime, koks bus toliau plitimas. Jeigu plis – imsimės atitinkamų veiksmų. Šį rytą žiūrėjau praėjusios paros duomenis, ten 1 naujas atvejis, tačiau tai dar nereiškia, kad tokie duomenys išliks ir iki vakaro. Jeigu žmonės tirsis, skaičiai gali keistis dešimtimis kartų”, – sakė R. Grigaliūnas.

Klaipėdos mieste – 4 koronaviruso židiniai

Tam, kad įstaiga būtų paskelbiama židiniu, pakanka joje diagnozuoti vos tris ar keturis atvejus. Koronaviruso infekcija neaplenkė gydymo įstaigų – šiuo metu protrūkiai fiksuojami Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Jūrininkų ligoninėje. Daugiausiai virusas palietė ne medikus, tačiau aptarnaujantį personalą.

“Didžioji dalis tų atvejų nėra dėl netinkamo sveikatos apsaugos priemonių dėvėjimo. Infekcija, kiek mums pavyko išsiaiškinti, į gydyo įstaigas pateko iš darbuotojų namų aplinkos – bendravo su iš užsienio grįžusiais, dalyvavo šeimos šventėse ir panašiai. Būtina akcentuoti ir tai, kad dauguma tų atvejų ligoninėse patvirtinta profilaktinio patikrinimo metu (gydymo įstaigose medikai bei darbuotojai testuojami bent kartą per savaitę), ir tie atvejai yra besimptomiai, tai žmogus net neįtaria, kad pats serga ir dar platina tą virusą”, – teigė R. Grigaliūnas, NVSC Klaipėdos departamento direktorius.

Pašnekovo teigimu, Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje šiuo metu yra sergantys 11 medikų, bet ne gydytojų, ir 2 pagalbiniai darbutojai. Yra uždarytas Sterilizacijos skyrius. Vienas asmuo serga iš Odos ir venerinių ligų skyriaus, pastarasis taip pat uždarytas, o įstaiga ėmėsi visų būtinų priemonių, kad infekcija neišplistų.

VšĮ “Klaipėdos universitetinėje ligoninėje” šiuo metu liga diagnozuota trims asmenims, visi jie dirba skirtinguose padaliniuose, skyriuose. Tarpusavyje atvejai nesusiję, nustatyti taip pat profilaktinio patikrinimo metu.

Atvejai nustatyti ir Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje – 1 asmuo serga Palangoje esančiame departamente, Slaugos skyriuje, taip pat vienas naujas atvejis fiksuotas profilaktinio testavimo metu ir pačioje uostamiestyje veikiančioje įstaigoje.

Koronaviruso židinys veši ir Klaipėdos Vydūno gimnazijoje. Pirmadienį pranešta apie susirgusį mokinį, su juo siejami dar 4 atvejai. Kontaktavę asmenys, klasė ir mokytojai izoliuoti, kai kurie susirgimai atsinešti iš namų aplinkos. Situacija stebima. Šiuo metu ji nėra grėsminga, tačiau būtina, kad ugdymo įstaigos bendruomenė laikytųsi visų būtinų rekomendacijų.

Klaipėdos departamento direktorius atkreipė dėmesį, kad koronaviruso infekcija nusitaikė ir į du Krepšinio būrelių trenerius. Situacija valdoma, kontaktavę asmenys informuoti, tačiau tiek suaugusieji, tiek vaikai raginami susilaikyti nuo veiklos, kurioje neįmanoma išvengti artimo fizinio kontakto. Būtent jo metu, aktyviai judant ir dalyvaujant tokioje veikloje, kuri reikalauja turėti sąlytį su varžovu ar komandos nariu, kyla didelė grėsmė užsikrėsti COVID-19.

Praėjusią parą koronavirusas diagnozuotas 12-kai Klaipėdos apskrities gyventojų. 3 infekcijos atvejai, vakar registruoti Klaipėdos apskrityje, siejami su UAB „Danės perlas“. Asmenys yra darbuotojai. Vertinama, kad su protrūkiu yra susiję 5 COVID-19 atvejai.  Kitų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko arba duomenys neteikiami.

Nerimą kelia situacija reabilitacijos centre “Palangos Linas”

Šiuo metu su šiuo židiniu siejama 11 atvejų, iš jų koronaviruso infekcija diagnozuota 3 darbuotojams ir 8 pacientams.

“Nerimą kelia tai, kad pirmasis atvejis šioje įstaigoje buvo nustatytas rugsėjo 27 dieną, tai buvo atvežtinis atvejis iš Radviliškio. Ir tik vėliau protrūkis pasireiškė kitiems asmenims, prasidėjus tik spalio mėnesiui. Kadangi viena iš susirgusių asmenų yra įvardijusi, kad darbuotoja, atlikdama jai procedūrą, nedėvėjo apsauginės veido kaukės, įstaigoje jau buvo atlikti du patikrinimai, nustatyta pažeidimų ir duoti nurodymai juos likviduoti. Įvertinus visumą, manome, kad dabartinė situacija yra susijusi su infekcijų kontrolės režimo pažeidimais, šiandien atliekama įstaigos operatyvioji kontrolė, taip pat duotas nurodymas dėl intesyvaus darbuotojų ir pacientų testavimo. Lauksime tyrimų rezultatų, žiūrėsime, kokie bus mūsų atliekamo patikrinimo, tyrimo rezultatai, tada spręsime, ką daryti su šia situacija toliau”, – R. Grigaliūnas.

Šiuo metu į reabilitacijos centrą nepriimami nauji pacientai, neišleidžiami ir ten esantys. Duotas nurodymas griežtai kontroliuoti žmonių judėjimo srautus.

Trūksta visuomenės sąmoningumo – žmonės pernelyg atsipalaidavo

Šiuo metu visoje šalyje fiksuojama daugiau nei 50 koronaviruso židinių. Pavasarį labiausiai buvo akcentuojama didesnė rizika šia liga susirgti vyresnio amžiaus žmonėms, pastarieji buvo raginami likti namuose ir viešoje erdvėje pasirodyti tik esant būtinybei. Rudenį epidemiologai pripažįsta, kad šiuo metu Lietuvoje didžiausi viruso nešiotojai yra jaunimas, asmenys iki 45-erių metų, gyvenantys aktyvų socialinį gyvenimą, atsipalaiduojantys ir pamirštantys pagrindines higienos arba viruso suvaldymo taisykles. Primenama, kad būtina keik įmanoma dažniau, ypač susibūrimuose, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines kaukes, respiratorius, ypatingą dėmesį skirti rankų higienai ir socialinio atstumo laikymuisi. O vis dažniau viešoje erdvėje, socialiniuose tinkluose pasirodantiems skeptikams, netikintiems kaukių veiksmingumu, NVSC Klaipėdos departamento direktorius siūlo patiems iš arti pamatyti realią grėsmę ir situaciją:

“Gal pasakysiu negražiai, bet visiems skeptikams, kurie netiki apskritai koronaviruso egzistavimu ar jo pavojingumu norisi pasakyti tik viena: jeigu jau netikite, esate tokie drąsūs, tai nuvykite į Blinstrubiškių globos namus, padirbėkite, pabūkite savanoriais, nes ten jų trūksta, kreipkitės į savivaldybę, atsakingus darbuotojus ir sakykite, aš nebijau, aš noriu ten dirbti”, – R. Grigaliūnas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių