Klaipėdos ligoninėse liko vos keletas lovų kovidiniams pacientams

Reklama baigsis po sek.

Kasdien šalyje patvirtinant po 1000 ir daugiau naujų koronaviruso atvejų, ypač sudėtinga situacija klostosi infekuotus pacientus turinčiose gydyti ligoninėse. Visoje Lietuvoje pirmosios pandemijos metu sergantiems ligoniams buvo skirtos 5 gydymo įstaigos – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose. Infekcijos plitimo mastui pasiekus aukštumas, dabar COVID-19 užsikrėtę asmenys turės būti gydomi visose ligoninėse, net ir rajoninėse, nes kovidinėse įstaigose laisvų lovų skaičius mažėja su kiekviena diena. Ligoninių vadovams nerimą kelia ne tik tai, tačiau ir sparčiai nykstantis personalo kiekis. 

Liko vos keletas laisvų lovų infekuotiems pacientams

Situacijos sudėtingumą akcentuoja ne tik LR sveikatos apsaugos ministerijos bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, epidemiologai. Didžiausias krūvis ir nerimas dabar tenka gydymo įstaigoms ir medikams. Jeigu dar rugsėjo-spalio mėnesiais uostamiesčio ligoninių vadovai teigė turintys pakankamą kiekį laisvų vietų infekuotų pacientų gydymui, šiandien ši pozicija keičiasi – naujų pacientų priėmimas gali būti didelis iššūkis, nes laivų lovų skaičius su tam specialiai pritaikyta įranga – nyksta.

„Pastarosiomis dienomis mes nustatome apie 150 naujų koronaviruso atvejų, mūsų laboratorijoje. Tai yra pakankamai daug. Mes turėjome 98 lovas išskleidę, po to išskleidėme 120 lovų, tai vakar buvom užsipildę 100 proc., situacija sudėtinga. Šiandien keletas asmenų išleisti į saviizoliaciją, tai šiek tiek padėtis geresnė, tačiau vis tiek vietų užimtumas, pacientų kiekis siekia 92 proc. Kaip žinia, sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sprendimu, jeigu pagrindinės kovidinės ligoninės apskrityse, o Klaipėdoje tokia yra KUL, užsipildo kovidiniais pacientais 70 proc., tokiu atveju jau naujus pacientus reikia vežti į kitas ligonines (Respublikinę ir kitas rajonines). Pagal naujausią tvarką, mūsų ligoninė turi gydyti tik sunkius ir ypatingai sunkius ligonius, o visi kiti turi būti nukreipiami į netoli esančias įstaigas”, – teigė Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas Vinsas Janušonis.

Įstaigos vadovo teigimu, per parą paguldoma apie 13-15 naujų sunkių pacientų. Iš 120 Reanimacijos skyriuje šiuo metu yra 11 asmenų, šešiems asmenims taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, apie 60-70 procentų visų pacientų gauna papildomą deguonį.

Esant ekstremaliai situacijai ir masiškai padidėjus sunkių infekuotųjų pacientų, būtų pasitelkiamas ir įgyvendinamas antrasis planas – atlaisvinant planines paslaugas pacientams teikiančius ligoninės skyrius, būtų galima dar papildomai išskleisti apie 30 lovų (tuomet bendras koronavirusu sergančių asmenų skaičius ligoninėje galėtų siekti 150). Tačiau pasak V. Janušonio, tai jau būtų maksimalus vietų kiekis, ir tai reikštų, kad kitomis lėtinėmis ligomis sergantys pacientai netektų paslaugų prieinamumo.

„Supraskime, kad žmonės serga ne tik koronavirusu. Yra ir šimtai kitų ligų. Mes kartu teikiame ir planines, ir ekstrines paslaugas. Yra tokių gydymo paslaugų, kurių neteikia kitos ligoninės, tai ir veido, žandikaulio, krūtinės, neuro chirurgija. Ir ta visa pagalba nenutrūkti turi, mes turime teikti paslaugas ir kitiems pacientams. Tai dabar yra 120 kovidinių ligonių, dar papildomai 10 jų jau būtų maksimumas, norint nestabdyti kitų būtinų gydymo paslaugų teikimo”, – teigė V. Janušonis.

Laisvų lovų skaičius kovidiniams pacientams nėra didelis ir anksčiau rezervine pandemijos situacijoje laikytoje Respublikinėje ligoninėje. Pasak įstaigos direktoriaus Dariaus Steponkaus, koronavirusu sergantys pacientai joje gydomi jau nuo praėjusios savaitės. Pastarieji ligoninėje atsidūrė dėl gretutinių ligų, prie kurių diagnozuota dar ir COVID-19 infekcija . Tokių šiuo metu įstaigoje yra 32 asmenys, iš jų 28 taikoma deguonies terapija ir dviems reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija. O nauja pareiga įsteigti atskirą korpusą su visa reikiama įranga – ligoninei nemenkas iššūkis tiek infrastruktūros pritaikymo, tiek personalo resursų aspektais.

„Mūsų pajėgumai šiandien jau yra maksimaliai išnaudoti. Situacija tikrai yra itin dinamiška. Ministro įsakymu, dabar kiekviena gydymo įstaiga turi jau būti pasiruošusios plaučių ventiliavimo, deguonies padavimo įrangą. Mes pritaikėme savo patalpas, kurios yra pakankamai ribotos kovidiniams pacientams, nes jiems reikia atskirų praėjimų, tyrimų patalpų ir panašiai. Tai mūsų suformuotas korpusas koronavirusu sergantiems jau yra maksimaliai užpildytas. Ir jeigu tų pacientų daugėtų, iškiltų grėsmė kitiems ligoniams, taip pat reikalaujantiems kitų visų gydymo paslaugų, nes planinių paslaugų teikimas ir rajoninėse gydymo įstaigose jau nebėra užtikrinamas, kadangi situacija, kaip žinote, visur yra tokia – užsikrėtusiųjų skaičiai auga sparčiai. Mes dar turime teikti ir skubiąją pagalbą, tai iš tiesų su didžiuliu galvos skausmu ieškom sprendimų, kaip ją ir kur ją suteikti”, – teigė D. Steponkus.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas neslėpė – šioje įstaigoje laisvų vietų rezervo kovidiniams pacientams – nebeliko. Ekstra atveju, ligoniai būtų vežami į kitas gydymo įstaigas, esančias ne tik mieste, tačiau ir aplinkiniuose rajonuose. Galbūt kai kuriems lengvesnės formos pacientams būtų leidžiama gydymą tęsti namuose.

„Kadangi praėjusią parą mums priklausė teikti visame mieste skubią pagalbą, mes šiai dienai neturime galimybių priimti naujų pacientų. Ir sunku prognozuoti, kokia bus situacija kitą parą. Situacija labai dinamiška”, – teigė D. Steponkus.

Senka ir gydymo personalo rezervas

Infekuotų pacientų priežiūrai, gydymui vien lovų ir papildomos įrangos nepakanka. Ligoninių vadovai neslepia, kad ne ką mažesniu rūpesčiu ir iššūkiu tampa personalo stygius. Jis jaučiamas jau dabar. Nemenkas medikų bei slaugytojų skaičius yra sergantys arba esantys saviizoliacijoje. Ir tokia situacija  – visoje šalyje. Anot Daivos Razmuvienės, per praėjusį savaitgalį gydymo ir slaugos įstaigose koronavirusas buvo diagnozuotas 160 darbuotojų, o pirmadienį šis skaičius šoktelėjo į aukštumas – tarp infekuotųjų net 1405 sveikatos priežiūros specialistai. Akivaizdu, kad įtampa gydymo įstaigose auga, nerimą labiausiai kelia galimas personalo stygius ir pacientų priežiūros stoka.

„Reikalingi ne tik papildomi kvėpavimo aparatai ar kita įranga, bet ir žmonės, kurie tuos ligonius prižiūri, nuolat stebi. Personalo labai labai trūksta, tiek gydytojų, tiek slaugytojų. Prisikviesti iš kitų įstaigų galimybė labai sudėtinga. Nors pas mus slaugytojai gauna bene didžiausius atlyginimus visoje šalyje, tačiau šitoje situacijoje, pandemijos metu, prisikviesti papildomų žmonių sudėtinga. Šiandien dar turime dirbančiųjų pakankamą kiekį, bet artėjame prie kritinės ribos, kada reikės kitokių sprendimų”, – teigė KUL vadovas vyr. gydytojas V. Janušonis.

Personalo pertekliumi negali pasigirti ir Respublikinė Klaipėdos ligoninė. Lovų, įrangos stygius, pasak D. Steponkaus, nėra didžiausia problema dabartinėje situacijoje – nuolat reikia galvoti apie galinčių dirbti rezervą.

„Tikrai turime nemažą dalį tokių darbuotojų, kurie arba dėl viruso, arba dėl kontakto su sergančiuoju, yra izoliuoti. Pagrinde užsikrėtę yra ne nuo pacientų, o kažkur buitinėje aplinkoje tą virusą pasiėmę. Paieška naujų medikų tęsiasi jau ne vieną mėnesį, nes žinojom, jautėm situaciją, priėmėm nemažą kiekį slaugytojų, nes jų poreikis gydant kovidinius pacientus didžiausias, tai slaugos personalo šiai dienai vis tiek trūksta. Šiuo metu sudėtingiausia rasti slaugytojų. Nors ir ruošėmės tam iš anksto, bet turiu pripažinti, nesame išskirtinė ligoninė, ir personalo mums trūksta. Nerimą kelia tai, kad jeigu situacija su koronavirusu taip ir toliau tęsis, tikrai turėsime problemų. Ne lovų skaičius dabar kritinis taškas, o personalo stygius”, – neslėpė Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktorius Darius Steponkus.

Abiejų minėtų gydymo įstaigų vadovai ramina visuomenę, kad bus dedamos visos įmanomos pastangos tam, kad planinės paslaugos kitomis ligomis sergantiems pacientams nenutrūktų, tačiau tam reikalingas ir visuomenės atsakingumas kovoje su virusu, visų higienos reikalavimų vykdymas ir fizinio kontakto vengimas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių