Klaipėdos taryboje oro taršos klausimas nebuvo paliestas

Reklama baigsis po sek.

Vakar vykusiame Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdyje nebuvo sprendžiami rezonansiniai klausimai. Darbotvarkėje 11 numeriu pateiktas klausimas „Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės aplinkos oro kokybės valdymo 2020-2023 metų programos ir priemonių plano patvirtinimo“ buvo atsiimtas teikėjų- savivaldybės administracijos.

Pastabos, kurios buvo komitetuose išsakytos, kad reikia aiškesnio priemonių plano.<…>Neatsispindėjo aiškiai plane kaip išeiti iš tų kriterijų, raudonosios zonos. Tiesiog veiksmų planas buvo per menkas, per mažai visapusiškas, kad situacija mieste pagerėtų. <…> Reikia daugiau koordinacijos tarp miesto savivaldybės, tiek tarp įmonių, tiek tarp kitų organizacijų. Veiksmų planą reikia padaryti daugiau integruotą, kad aprėptų sveikatos rodiklius ir aplinkosauginius. Tokia buvo pagrindinė kritika, į tai atsižvelgsim ir, tikimės, kitas sprendimo projektas bus gerokai tobulesnis“,- sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis. Patobulintą projektą tarybos svarstymui planuojama teikti šių metų gruodį.

Tarybos posėdyje svarstytas tik vienas su klaipėdiečių sveikata susijęs klausimas: „Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2019 metų ataskaitos patvirtinimo“.

Ataskaitoje nurodoma, kad 8 rodiklių reikšmės yra prastesnės nei Lietuvos vidurkis (raudonoji zona):

 • Transporto įvykiuose patirtos traumos (V00–V99) 100 000 gyv.;

 • Į atmosferą iš stacionarių taršos šaltinių išmestų teršalų kiekis, tenkantis 1 kvadratiniam kilometrui;

 • Mirtingumas dėl priežasčių, susijusių su narkotikų vartojimu (F11, F12, F14, F15, F16, F19, X41, X42, X61, X62, Y11, Y12) 100 000 gyv.;

 • Nusikalstamos veikos, susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda (nusikaltimai) 100 000 gyv.;

 • 2 metų amžiaus vaikų MMR1 (tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina, 1 dozė) skiepijimo apimtys, proc.;

 • 1 metų amžiaus vaikų DTP3 (difterijos, stabligės, kokliušo vakcina), poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos skiepijimo apimtys (3 dozės), proc.;

 • Tikslinės populiacijos (6–14 m.) dalis, dalyvavusi vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje, proc.;

 • Sergamumas II tipo cukriniu diabetu 10 000 gyv.

Klaipėdos miesto savivaldybės Bendruomenės sveikatos taryba išrinko 3 prioritetinius visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklius:

 • Transporto įvykiuose patirtos traumos (V00–V99) 100 000 gyv.;

 • Tikslinės populiacijos (6–14 m.) dalis, dalyvavusi vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje, proc.;

 • Sergamumas II tipo cukriniu diabetu (E11) 10 000 gyventojų.

Pristatyta ataskaita susilaukė ne vieno tarybos nario pastabų.

Kaip supratau, toliau bus imamasi veiksmų, kuriuos suplanavo Bendruomenės sveikatos taryba. Nei visuomenės sveikatos biuras, nei savivaldybės administracija, nei politinė dauguma neatsižvelgia į raudonuosius rodiklius ir išmeta šitą stebėseną į šiukšliadėžę“,- piktinosi Nina Puteikienė.

Mes svarstome ataskaitas, gauname „statisfakciją“, tačiau, kad už šitose ataskaitose raudonom žymėm pažymėtus skaičius ir rodiklius toliau būtų kažkaip atsiskaitoma, iš atsakingų darbuotojų, atsakingų padalinių, savivaldybės administracijos ir panašiai, mes to neturime.<…>Mes turime drastišką rodiklį į atmosferą išmetamų teršalų kiekio, kuris sunkiai palyginamas su Lietuvos rodikliu. Yra 30 kartų skirtumas, didesnis Klaipėdoje. Mes neturime visiškai tyrimo dėl anglies dvideginio išmetimo, kuris taip pat kenkia sveikatai“,- ataskaitai ragino nepritarti Arvydas Vaitkus.

Naujoji tarybos narė, LVŽS frakcijos atstovė Aušra Zarambienė pastebėjo, kad ataskaitoje neatsispindi vaikus auginančių klaipėdiečių problemos: dantų silantavimo skatinimo stoka, valstybės kompensuojamo vaikų ortodonto nebuvimas mieste, fiktyvus moksleivių sveikatos prevencijos vykdymas.

Vaida Raugelė ragino ne tik įpareigoti savivaldybės administraciją rengti veiksmų planą, bet ir jį rengiant konsoliduoti skirtingas grupes: aplinkosaugos, sveikatos specialistų, bendruomenių, verslo atstovus ir tokioje darbo grupėje vykdyti nuolatinę veiklą.

Ataskaitai, su Finansų ir ekonomikos komiteto pastaba „įpareigoti savivaldybės administraciją parengti veiksmų planą rodikliams gerinti“, buvo pritarta vienbalsiai.

Klausimą pristačiusi Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė teigė, jog tokio veiksmų plano parengimas galėtų užtrukti ne trumpiau kaip 3 mėnesius.

Tinkamo uostamiesčio vadovų bei institucijų dėmesio nesulaukiantys klaipėdiečiai, jau ne vienerius metus bandantys kovoti su krovos kompanijų ir uosto keliama oro tarša, ir šį kartą nebelaukė miesto tarybos nutarimų.

Pamatėm, kad pati savivaldybė įsipareigoja kartu su uostu įsigyti dar 5 papildomas oro taršos matavimo stoteles ir statyti jas prie pačių taršiausių įmonių, tai dėl to ir nesikreipėm, bet tas planas neaišku kada ir ar bus patvirtintas ir kada bus pradėtas įgyvendinti, tai todėl ir kreipėmės į kitas atsakingas institucijas, kad mes norim dabar. Kad suorganizuotų mums dabar stebėjimą, kaip veikia ta neatsakinga įmonė (AB KLASCO – red. past.), nes realiai jos dabar niekas nekontroliuoja“,- kalbėjo KIDE prezidentė Alina Andronova.

Lapkričio 23-ąją asociacija „Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją“ (KIDE) išsiuntė kreipimąsi į LR Prezidentą, LR Aplinkos ministeriją, Aplinkos apsaugos agentūrą, LR Sveikatos apsaugos ministeriją bei Aplinkos apsaugos departamento prie LR Aplinkos ministerijos Klaipėdos valdybą dėl oro kokybės monitoringo Klaipėdos miesto Vitės rajone. Jame prašoma vykdyti monitoringą, nenutrūkstamą taršos stebėseną AB KLASCO įmonėje ir aplink ją.

Vienas iš paskutinių punktų- mes klausiame, kokių veiksmų ėmėsi, kai jau tarša įrodyta, kas toliau? Kokios priemonės numatytos tą taršą naikinti?“

A. Andronovos teigimu, KVJUD įrengta oro taršos matavimo stotelė, AB KLASCO teritorijoje, neveikia ir gyventojai jau kurį laiką negali stebėti duomenų internete. Vitės bendruomenės nariai pastaruoju metu ir vėl intensyviai praneša apie jų gyvenimo kokybę trikdančią minėtos įmonės veiklą.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių