Leisti vaiką į darželį ar ne – pataria specialistai

Reklama baigsis po sek.

Lietuvoje švelninant karantiną, nuo pirmadienio (gegužės 18 dienos) duris mažiesiems atvers ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos. Pastarosiomis dienomis dauguma šalies tėvų svarsto, ar, esant koronaviruso pandemijai, saugu mažamečius leisti į darželius. Vaikų fizinės ir psichologinės sveikatos specialistai teigia, kad grįžimas į įstaigas vis dėlto gali duoti daugiau naudos nei žalos.

Grįžimo į darželius nauda

Nuo kovo 16 dienos šalyje paskelbus karantiną ir sustabdžius vaikų priežiūrą darželiuose, mažieji jau daugiau nei du mėnesius ištisas dienas leidžia namuose. Dauguma atžalų iš savo auklėtojų kasdien sulaukdavo užduočių, tačiau jų atlikimo laikas nebuvo griežtai kontroliuojamas. Psichologė Daiva Grikšienė pastebi, kad kiekviena šeima pandemijos situacijoje turėjo individualią darbotvarkę. Vieni tėvai stengėsi išlaikyti ugdymo įstaigoje taikytą režimą, kiti jį pakoregavo atsižvelgdami į vaiko ir savo poreikius. Specialistės manymu, grįžimas į darželį reikalingas vaiko emocinei raidai.

„Vaikui būtinas grįžimas į socialinį bendravimą, į tuos socialinius įgūdžius/įpročius, kurie būtini jų amžiaus raidai. Vaikams būtina tam tikrus raidos etapus praeiti būtent darželyje. Ugdosi komandiškumo, konkurencingumo įgūdžiai, bendradarbiavimas, žaidimo tematika, – visos tos užduotėlės būtinos. Na pripažinkime, namuose tikrai tiek nepadarysim, kiek darželyje. Be to, ir tėvams, broliams, sesėms naudinga bent kelias valandas per parą praleisti atskirai. Taip sumažės ta per karantiną atsiradusi trintis, šeimoje pagerės tarpusavio santykiai ir mikroklimatas. Vaikai pasisems naujų įspūdžių, o dalinimasis jais su artimaisiais suteiks džiaugsmo tiek jiems, tiek tėvams”, – teigė psichologė D. Grikšienė.

Mažamečių grįžimui į ugdymo įstaigas pritarė ir vaikų ligų gydytoja pulmonologė-alergologė Indrė Plėštytė-Būtienė. Jos teigimu, viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms būdingų simptomų nejaučiančias atžalas tėvai tikrai gali leisti į darželius, nes mažėjant sergamumo mastams, laikyti vaikus namuose uždarytus – nėra indikacija. Šiuo metų laiku galbūt sunkiau būtų alergiškiems vaikams, nes gamtoje žydėjimo metas, čia svarbu užtikrinti tinkamą gydymą ir tinkamą jo kontrolę. Pabrėžiama, kad net ir į alergijas linkę vaikai vis tiek nebūna visiškai uždaryti namuose, vaikšto lauke ir gamtoje, tad neleisti į įstaigą dėl šios priežasties – nelogiška. Koronaviruso pandemijos metu labai svarbu, kad tėvai išliktų atsakingais ir sąmoningais.

„Jeigu valstybė nusprendė, kad jau galima atidaryti darželius, vadinasi, tai yra saugu. Rizikos įvertintos. Tačiau labai raginu tėvus suprasti, kad jeigu jau leidžiam vaiką į įstaigą, supraskim, kad atžalos vedžiotis po to į parduotuves, prekybos centrus ar kitas susibūrimo vietas – nesaugu. Geriau, kad jei ir kils koks koronaviruso židinys, tėvai sąžiningai laikytųsi maršruto namai-darželis-namai. Be to, dabar ypač reikėtų atidžiai laikytis sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų ir sloguojančių, kostinčių ar karščiuojančių vaikų nebrukti į ugdymo įstaigas”, – teigė I. Plėštytė-Būtienė.

Galimas vaikų sergamumo padidėjimas

Savo atžalas į darželius ar priešmokyklines grupes nusprendę leisti tėvai turėtų nusiteikti, kad artimiausiu metu jų vaikas gali susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ligomis, jausti lengvus simptomus – čiaudulį, slogą, kosulį. Tai yra įprastas reiškinys, kai mažieji pradeda lankyti įstaigas.

„Kadangi vaikai ilgą laiką buvo izoliuoti, didelė tikimybė, kad sugužėjus jiems į darželius, padaugės vaikų sergamumo atvejų. Taip visada būna, nes jie pasidalins savo virusais. Ir visai nesvarbu, ar šalyje siaučia koronavirusas, ar kokia kita infekcija. Vaikai iki 4 metų serga dažniau, nes jų imuninė sistema dar tik vystosi. Reikėtų kasdien stebėti vaiko sveikatos būklę, o pasireiškus bent mažiausiems simptomams, likti su mažuoju namuose”, – I. Plėštytė-Būtienė.

Vaikų ligų gydytoja pulmonologė-alergologė pataria vaikus, sergančius lėtinėmis ligomis ar turinčius silpną imuninę sistemą į darželius leisti šiek tiek vėliau, ne nuo gegužės 18 dienos.

„Geriausia sergantiems lėtinėmis ligomis ar turintiems silpnesnę imuninę sistemą palaukti dar šiek tiek ir nepulti su pirmąja banga. Vaikai iki 4 metų serga dažniau, nes jų imuninė sistema dar tik vystosi. Maždaug po dviejų savaičių, mėnesio, kai ryškės vaikų grįžimo į įstaigas įtaka koronaviruso pandemijai ir virusais pasidalins sveikieji vaikai, tuomet grįžti į ugdymo įstaigą bus saugu visiems, net ir sergantiems lėtinėmis ligomis”, – sakė I. Plėštytė-Būtienė.

Medikė neslėpė, kad pastaruoju metu šeimos gydytojų telefonai kaista nuo tėvų skambučių. LR sveikatos apsaugos ministro patvirtintoje tvarkoje nurodyta, kad jeigu vaiko darželiui pristatytoje sveikatos pažymoje yra įrašas apie persirgimą plaučių uždegimu arba polinkį į bronchinę astmą – tokio vaiko įstaiga priimti negali.

„Prieš du metus, 2018 metais vaikas sirgo plaučių uždegimu, įrašas pažymoje yra ir viskas – darželis nepriima. Tai kur po dviejų metų ten plaučių uždegimas. Kadangi koduotė yra, mes turime iš naujo įvertinti ir išrašyti pažymą, kad vaikas jau seniai prasirgo, dabar to nebėra. Tokių pacientų tikrai netrūksta”, – teigė vaikų ligų gydytoja.

Panaši situacija yra ir su bronchine astma sergančiais mažaisiais. Jie priskiriami rizikos grupei ir į ugdymo įstaigas nepriimami. Vaikų ligų gydytojos pulmonologės-alergologės manymu, tokia nuostata artimiausiu metu turėtų būti pakeista, nes jeigu vaikas šiuo metu neserga arba liga yra pakankamai kontroliuojama, laikyti uždaroje patalpoje gali būti kur kas blogiau, nei leisti į ugdymo įstaigą.

Specialistai primena, kad kiekviena šeima pati nusprendžia, ar vesti vaiką į darželį šiandieninėje situacijoje, ar ne. Būtina atsižvelgti tiek į tėvų, tiek į vaikų poreikius ir sveikatos būklę.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių