Lietuva- pirma pasaulyje pagal Covid-19 sergamumą

Reklama baigsis po sek.

Dienraštis „The New York Times“ skelbė kad Lietuva, atsižvelgiant į pastarosios savaitės sergamumo statistiką šimtui tūkstančių gyventojų, pirma pasaulyje. Antroje vietoje – Sakartvelas, trečiojoje –Liuksemburgas.

Lietuvos statistikos departamentas išplatino mirčių perviršio šalyje duomenis, pastarųjų 20-ties metų kontekste. 45-ąją – 50-ąją 2020-ųjų savaitę mirtingumas šoktelėjo itin staiga ir nuo 800 mirčių per 7 dienas pasiekė 1150, kai tuo tarpu įprastai šiuo metu skaičius svyruodavo tarp 650 ir 800.

Didžiausias mirtingumo perviršis fiksuojamas vyresnių, nei 50 metų asmenų amžiaus grupėje, visose šalies savivaldybėse. Prasčiausia situacija šiuo metu- Vilniuje. Nedaug atsilieka iki 50-osios šių metų savaitės pirmavęs Kaunas. Tuomet seka Panevėžio ir Klaipėdos savivaldybės.

Mirčių perviršis (arba perteklinis mirtingumas) nusako, kiek daugiau žmonių numirė per tam tikrą laikotarpį, negu kad buvo galima tikėtis, sprendžiant iš istorinių tokio paties laikotarpio duomenų. Pavyzdžiui, gali būti lyginamas 2020-ųjų metų rugsėjis su ankstesnių metų rugsėjais. Mirčių perviršiu mes laikome skirtumą tarp šio laikotarpio mirčių skaičiaus ir ankstesnių metų mirčių skaičiaus tuo pačiu laikotarpiu medianos. Galimos skaičiavimo variacijos. Mūsų analizėse ir vizualizacijose norma yra apskaičiuojama kiekvienai savaitei atskirai. Ta norma “sezoniškai” banguoja, pvz., yra žemesnė liepą ir rugpjūtį, o aukštesnė sausį, vasarį, ir t.t.“,- paaiškino Lietuvos statistikos departamento Statistikos sklaidos ir komunikacijos skyriaus analitikas Jonas Bačelis.

Jo teigimu, platesnes statistikos analizes teikti kol kas sudėtinga. Neabejojama, kad pasibaigus pandemijai mokslininkai kruopščiai ištyrę duomenis, pateiks visuomenei visus atsakymus.

Užmezgėme ryšį su EuroMOMO projekto kuratoriais iš Danijos SSI instituto. Tikimės, kad jie pradės naudoti mūsų duomenis savo projekte, kuriame vykdoma Europos šalių mirtingumo dinamikos laike stebėsena“,- informavo J. Bačelis.

Straipsnyje naudojami Lietuvos Statistikos departamento duomenys

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių