Lietuvos kovą už laisvę prokurorai užfiksavo bylos tomuose

Reklama baigsis po sek.

Šiandien Lietuva mini kovos už laisvę trisdešimtmetį, su begaline pagarba bei jauduliu prisimindama tuos, kas stojo jos ginti tą lemtingą sausio 13-sios naktį.

Ginkluoti tik meile savo protėvių žemei, atsakomybe už vaikų ateitį ir nepakantumu okupanto savivalei, tūkstančiai žmonių brutalios karinės jėgos akivaizdoje išliko vieningi ir ryžtingi, visam pasauliui įrodydami, kad tankai nepajėgūs įveikti laisvės troškimo galios.

Tragiški įvykiai, palikę tėvynainiams nenumaldomo netekties skausmo žymę, aplaistyti sužeistųjų krauju, teisės kalba vėliau įvardyti kaip nusikaltimai žmoniškumui ir karo nusikaltimai.

Tam, kad tai įvyktų, dar tebeaidint tos nakties šūviams, ką tik atkurtos Lietuvos Respublikos prokuratūros prokurorai skubėjo vykdyti savo pareigos – rinkti ir fiksuoti tai, ką dabar saugo daugiau kaip 800 tomų Lietuvos Respublikos prokurorų surinktų ir teismui perduotų baudžiamosios bylos dokumentų.

Kartu su visais Lietuvos žmonėmis minėdama šią išskirtinę Lietuvai ir jos nepriklausomybę gynusiems žmonėms sukaktį, Lietuvos prokuratūra dar kartą pabrėžia visuomet sieksianti, kad įvykdę nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus būtų persekiojami pagal įstatymą ir stotų prieš teismą, o besislapstantys – niekuomet negalėtų būti ramūs.

Tai liudija ir reikšmingiausia bei didžiausia Lietuvos teisės istorijoje Sausio 13-osios baudžiamoji byla, kurioje Vilniaus apygardos teismas 2019 m. kovo 27 d. priėmė apkaltinamąjį nuosprendį 67 asmenų atžvilgiu dėl jų 1991 metais įvykdytų nusikaltimų. Kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų šiuo nuosprendžiu buvo pripažinti aukščiausias pareigas ėję Sovietų Sąjungos kariškiai ir statutiniai sovietų armijos karininkai. Šiandien laukiama dar vieno teismo verdikto – Generalinės prokuratūros prokurorų, nukentėjusiųjų, nuteistųjų ir advokatų skundus išnagrinėjusio Lietuvos apeliacinio teismo sprendimo. Pažymėtina, kad Lietuva yra vienintelė valstybė, kuri teisiškai įvertino buvusios Sovietų Sąjungos pareigūnų padarytus nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus.

Atkaklus, itin kuopštus ir principingas Lietuvos Respublikos prokurorų ir teisėjų darbas išaiškinant padarytus nusikaltimus žmoniškumui bei priimant apkaltinamuosius nuosprendžius pasirodė esąs labai nepriimtinas ir keliantis didžiulį kaimynystėje esančios valstybės nepasitenkinimą. Baigiantis minėtos baudžiamosios bylos nagrinėjimui Vilniaus apygardos teisme, Rusijos Federacija 2018 m. vasarą ėmėsi beprecedenčio bandymo įbauginti ir paveikti – pradėjo tyrimą prieš tuos Lietuvos Respublikos prokurorus, tyrėjus bei teisėjus, kurie dorai, atsakingai ir pasiaukojančiai vykdė ir tebevykdo savo pareigas šiame ikiteisminiame tyrime bei teisminio nagrinėjimo procese.

Toks teisės ir teisingumo principus paminantis užsienio valstybės elgesys sulaukė ir tarptautinės bendruomenės pasmerkimo. 2019 m. lapkričio 28 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria Rusijos Federacija buvo paraginta nutraukti baudžiamąjį persekiojimą Lietuvos teisėjų, prokurorų bei tyrėjų, dalyvavusių tiriant 1991 m. sausio mėn. įvykius, atžvilgiu. Tačiau ir šiandien šie mūsų pareigūnai nėra visai saugūs – tęsdama bauginimą Rusijos Federacija paskelbė kaltinimus buvusiam šios bylos prokurorui bei trims apkaltinamąjį nuosprendį priėmusiems Vilniaus apygardos teisėjams. Siekdama apsaugoti Lietuvos pareigūnus ir jų teisėtus interesus, Lietuvos prokuratūra nuolat bendradarbiauja ir keičiasi aktualia informacija su atsakingais asmenimis bei institucijomis bei darys tai ateityje.

Kovoje už laisvę išgyvenusi itin tragiškus įvykius, patyrusi, kokia tuo metu svarbi yra kitų valstybių parama bei kvalifikuotos pagalbos suteikimas, Lietuva negali likti abejinga matydama kitų valstybių piliečių ryžtą ir kovą už demokratiją, laisvę, pamatines žmonių teises.

Išnagrinėjusi Baltarusijos Respublikos piliečio, šiuo metu esančio Lietuvoje, pareiškimą dėl smurto, kurį jis nurodė patyręs 2020 m. spalį Baltarusijos sostinėje Minske, Lietuvos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso XV skyriaus „Nusikaltimai žmogiškumui ir karo nusikaltimai“ 1003  straipsnio „Kankinimas“ 1 dalimi. Tai universaliai jurisdikcijai priskiriamas nusikaltimas, reiškiantis, kad baudžiamoji atsakomybė taikoma nepaisant nukentėjusiųjų bei įtariamųjų turimos pilietybės, nusikaltimo padarymo vietos bei to, ar valstybėje, kurioje buvo padarytas nusikaltimas, už tai baudžiama pagal įstatymą.

Tai pirmas ikiteisminis tyrimas Europos Sąjungoje, kurio metu bus renkami bei vertinami  duomenys, susiję su įvykiais Baltarusijoje.

Minėdama trisdešimtąją Lietuvos laisvės kovos sukaktį, Lietuvos Respublikos prokuratūra nuoširdžiai dėkoja visiems, stojusiems ginti Lietuvos nepriklausomybės ir padėjusiems išaiškinti okupacinio režimo įvykdytus brutalius nusikaltimus prieš beginklius Lietuvos žmonės. 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių