LR Prezidento ir I. Šimonytės susitikimas: aptartos ministrų kandidatūros

Reklama baigsis po sek.

LR Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien susitiko su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašo Seimo rinkimuose lydere, kandidate į ministro pirmininko postą Ingrida Šimonyte, kuriai išsakė lūkesčius būsimai formuojamai Vyriausybei ir jos vadovui. Taip pat aptartos galimos ministrų kandidatūros.

LR Prezidento lūkesčiai naujajai Vyriausybei

Ketvirtadienį Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis Konstitucija, teiks Seimui svarstyti I. Šimonytės kandidatūrą eiti Ministro Pirmininko pareigas. 

Pasak Prezidento, pirmoji užduotis naujajai Vyriausybei – suvaldyti koronaviruso plitimą, apsaugoti žmonių sveikatą ir minimizuoti pandemijos poveikį šalies ekonomikai ir darbo rinkai. „Šiandien neturime prabangos klysti ar nuosekliai įsibėgėti valdant pandemiją, neturime laiko teoriniams pasvarstymams – kiekvieną dieną dėl koronaviruso miršta žmonės, todėl sveikatos ministrui ar ministrei pirmiausia kelsiu profesinės patirties, gebėjimo valdyti krizes ir komplikuotų procesų organizavimo reikalavimus“, – tvirtino Prezidentas.

Susitikime su I. Šimonyte Prezidentas taip pat įvardijo lūkesčius dėl ilgalaikės Lietuvos valstybės raidos. Šalies vadovas ne sykį yra pabrėžęs, kad gerovės valstybė – tai stipri valstybė. Kartu su naująja Vyriausybe Prezidentas tikisi užtikrintai siekti šių bendrų tikslų: nuosekliai didinti gynybos biudžetą ir pasiekti 2,5 proc. gynybai skiriamo BVP; spartinti sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais įgyvendinimą, kuris užtikrintų šalies energetinę nepriklausomybę. Prezidentas taip pat akcentavo, kad valstybę reikšmingai sustiprina ir aukštų kompetencijų žmones sugebanti pritraukti bei efektyvi valstybės tarnyba, todėl jis kvietė ir kvies Vyriausybę kelti profesionalumą, tobulinti atrankas, vykdyti decentralizavimą regionuose, diegti gerojo valdymo standartus.

Lietuvos gerovę tiesiogiai lems ir aukšta politinė kultūra svarbiausiose valdžios institucijose. Būtina kelti politinės kultūros standartus sau ir formuoti tokius lūkesčius politiniams partneriams, orientuotis ne į konfliktų, o į sprendimų paieškas, taip pat – nesikišti į teismų ir kitų nepriklausomų institucijų veiklą ir gerbti jų nepriklausomumą bei sprendimus“, – sakė Prezidentas.

Kandidatei į Ministres Pirmininkes valstybės vadovas pažymėjo, kad visų Lietuvos žmonių gerovė priklausys ir nuo sutelktų valdžios pastangų duodant atkirtį nelygybei ir naikinant socialinę atskirtį. Teisingumo socialinėje srityje krypčiai įgyvendinti Prezidentas mato šiuos svarbiausius žingsnius: užtikrinti kokybiškas viešąsias paslaugas, mažinant šešėlį ir šalinant mokestinį neteisingumą – abejotinas mokestines išlygas, per kadenciją pasiekiant tinkamą valstybės funkcijų finansavimą (35 proc. BVP); sumažinti pajamų nelygybę iki 5 kartų skatinant mažiausių pajamų augimą; taip pat – sustiprinti savivaldos funkcinį ir finansinį savarankiškumą.

Inovatyvios Lietuvos siekį, Prezidento teigimu, įgyvendinsime pagaliau pasiekę Nacionalinį susitarimą dėl švietimo, didindami mokslo tiriamosios ir eksperimentinės plėtros finansavimą bei orientuodamiesi į skaitmeninę ir aukštos pridėtinės vertės ekonomiką. Šios svarbios užduotys didele dalimi priklauso nuo būsimos Vyriausybės prioritetų ir realių darbų kryptingumo, todėl Prezidentas tikisi, kad jos žingsniai šia linkme bus tvirti, tiesūs, ryžtingi ir neatidėliojami.

Šalies vadovas susitikime su I. Šimonyte pabrėžė, kad Lietuvos ateitį mato žalią, nes nuo švarios aplinkos priklauso šalies žmonių gyvenimo kokybė. Prezidentas išsakė lūkestį, kad Vyriausybė laikysis Žaliojo kurso ir sieks proveržio mažinant išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį transporto ir žemės ūkio srityse, taip pat peržiūrės aplinkosauginių mokesčių efektyvumą ir tinkamumą.

Aptartos ir įvardintos ministrų kandidatūros

Šiandien vykusiame LR Prezidento ir kandidatės į ministro pirmininko postą Ingridos Šimonytės susitikime buvo aptartos ir galimos ministrų kandidatūros.

Šiandien pateikiau kandidatūras į ministrų postus, kurias norėčiau teikti, jeigu man būtų pavesta formuoti Vyriausybę. Kadangi šiuo metu dar neturiu tokio oficialaus statuso, kuris man leistų tai daryti, tai galėjau tik paminėti pavardes, kurios mano nuomone būtų tinkamos užimti šias pozicijas. Tačiau ar šios pavardės ir bus teikiamos, paaiškės tik tuomet, kai man bus pavesta oficialiai suformuoti Vyriausybę“, – po susitikimo spaudos konferencijoje teigė siūloma premjerė Ingrida Šimonytė.

Tai nereiškia LR Prezidento pritarimo išsakytoms kandidatūroms, nes visų pirma Ingrida Šimonytė turi būti šalies vadovo pasiūlyta kandidate į ministro pirmininko postą, o vėliau gauti pasitikėjimą LR Seime.

Šiandien aš neįvardinsiu kandidato į Žemės ūkio ministro postą, kadangi užtruko derinimas, tai yra vienintelė kandidatūra, kuri šiandien dar neįvardijama“, – I. Šimonytė.

Ingrida Šimonytė pateikė sąrašą, jos ir koalicijos narių manymu, verčiausių asmenų, galinčių užimti ministerijų postus:

Aplinkos ministras – Simonas Gentvilas (Liberalų sąjūdis);

Energetikos ministras – Dainius Kreivys (Tėvynės sąjunga);

Finansų ministras – Gintarė Skaistė (Tėvynės sąjunga);

Krašto apsaugos ministras – Arvydas Anušauskas (Tėvynės sąjunga);

Kultūros ministras – Simonas Kairys (Liberalų sąjūdis);

Socialinės apsaugos ir darbo ministras – Monika Navickienė (Tėvynės sąjunga);

Susisiekimo ministras – Kasparas Adomaitis (Laisvės partija);

Sveikatos apsaugos ministras – Arūnas Dulkys (Tėvynės sąjunga);

Švietimo, mokslo ir sporto ministras – Jurgita Šiugždinienė (Tėvynės sajunga);

Teisingumo ministras – Evelina Dobrovolska (Laisvės partija);

Ekonomikos ir inovacijų ministras – Aušrinė Armonaitė (Laisvės partija);

Užsienio reikalų ministras – Gabrielius Landsbergis (Tėvynės sąjunga);

Vidaus reikalų ministras – Agnė Bilotaitė (Tėvynės sąjunga).

Daugiausiai diskusijų ir abejonių visuomenėje sukėlė kandidatas į aplinkos ministro postą. Ažiotažą sukėlė prieš kelerius metus jo viešas pasisakymas apie šalyje pernelyg lėtai vykdomą miškų kirtimą. Vėliau politikas visuomenei teigė, kad frazė buvo išimta iš bendro konteksto ir ne taip suprasta. Kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė šios kandidatūros neatmeta.

Yra normalu turėti įvairių nuomonių. Turiu nemažai sulaukusi įvairių bendruomenių, susijusių su aplinkosauga, kreipimųsi dėl šios kandidatūros, tiek tokių, kurie palaiko Simoną Gentvilą, tiek tokių, kurie jo tinkamumui į šį postą abejoja. Aš manau, kad tai yra tolesnių diskusijų ir darbo planavimo klausimas, kaip suplanuoti pirmus žingsnius, jeigu kandidatūra būtų patvirtinta, kad visos apbejonės būtų išsklaidytos ir ministras, pradėjęs dirbti, gautų pakankamai laiko įrodyti, kad jam rūpi aplinkosauga ir tos visos problemos, kurios rūpi visuomenei“, – teigė I. Šimonytė.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių