Ministrų postams A. Dulkys ir S. Gentvilas – pasiruošę

Reklama baigsis po sek.

Paskirta ministre pirmininke Ingrida Šimonytė dar praėjusią savaitę LR Prezidentui pateikė kandidatų į ministrų postus pavardes. Po oficialaus pokalbio šalies vadovas kone kasdien su pastaraisiais susitinka ir kartu su patarėjų komanda analizuoja jų tinkamumą eiti šias pareigas. Vakar ir šiandien ant egzaminavimo kilimėlio buvo pakviesti kandidatai į sveikatos apsaugos ministerijos vadovo postą Arūnas Dulkys bei pretendentas eiti aplinkos ministro pareigas Simonas Gentvilas. Abu nuotoliniu būdu dalyvavę diskusijų laidoje „Kasdieniai rūpesčiai“ tikino, kad naujiems iššūkiams yra pasirengę ir atitinkamose srityse žada permainų.

A. Dulkys COVID-19 valdymui turi savo planą

Ekonomistas, buvęs Lietuvos banko darbuotojas, LR Seimo pirmininko patarėjas ekonomikos klausimais, Valstybės kontrolės vadovas neslepia, kad sprendimą kandidatuoti į sveikatos apsaugos ministro postą nulėmė pasitikėjimas ankstesnėse darbovietėse įgyta tinkama šioms pareigoms patirtis bei meilė tėvynei.

Prisipažinsiu, kai sulaukiau pasiūlymo, truputį trumpam nuščiuvau kelioms sekundėms, tai buvo netikėta, bet žinot, paskui, kažkaip suveikė tas pilietiškumas. Visgi 25-eri metai viešajame sektoriuje, valstybės tarnyboje. Kas jame dirbę, žino, kad pasąmonėje tas pilietiškumas, dvasia užpildo mus“, – teigė kandidatas į sveikatos apsaugos ministro postą.

Atsižvelgiant į šalyje tvyrančią įtampą dėl COVID-19 pandemijos, sveikatos apsaugos ministro pozicija yra kone kertinė formuojant naująją Vyriausybę. Keliami itin aukšti patirties, vadovavimo, greito ir operatyvaus reagavimo į situaciją reikalavimai. Be to, ši pozicija net neturėtų įprastai duodamo 100 dienų laikotarpio nuosekliai susipažinti su ministerijos struktūra, darbo metodika bei užduotimis. Galima A. Verygos pamaina – A. Dulkys neslepia, jog greitam situacijos valdymo perėmimui yra tinkamai pasiruošęs. Tai, ko gero, įrodė ir pas šalies Prezidentą nusinešdamas 130 punktų koronaviruso plitimo valdymo planą.

Planas yra kintantis, priklausomai nuo kasdien drastiškai besikeičiančios situacijos. Pirmieji žingsniai būtų susiję su trimis pagrindiniais aspektais: greitai įsivertinti, kokia situacija yra su visa valdymo struktūra, pasižiūrėti, kokios grandys joje neturi pakankamai įgaliojimų, gal neveikia, gal yra nepakankamai įtrauktos, nes, tarkim, kyla klausimų dėl bendradarbiavimo su ugdymo įstaigomis, savivaldybėmis. Antras dalykas, pasitikrinti, kokia situacija yra su duomenimis. Kol kas iš viešosios erdvės informacijos man nepakanka, mes galime turėti skirtingas situacijas, mes galime turėti duomenų, bet galbūt mes neturime pakankamai žmonių, kurie galėtų tuos duomenis analizuoti ir padėti sprendimų priėmėjams, patarti. O gal mes neturime kokių nors duomenų, galbūt jie yra nekokybiški, nes kas nevaldo duomenų, tas nevaldys ir krizės. Dar vienas aspektas, susižiūrėti išsamią statistiką apie situaciją gydymo įstaigose ir turimus priemonių rezervus“, – teigė A. Dulkys.

Jeigu taptų sveikatos apsaugos ministru, A. Dulkys apeliuotų į žmonių atsakingumą ir sąmoningumą ragindamas juos pagalvoti apie dėl COVID -19 infekcijos artimųjų netekusius vaikus.

Kol kas kandidatas į sveikatos apsaugos ministro postą neatskleidžia, ar koronaviruso situacijos suvaldyme apsieitų be visuotinio karantino arba bent jau režimo švelninimo priemonių. Pasak A. Dulkio, viskas priklausytų nuo esamos padėties. Neslepiama, kad visų pirma sprendimus reikėtų priimti atsižvelgiant į protrūkių lokacijas, rizikingiausius sektorius. Taip pat norėtų pakeisti komunikacijos su visuomene modelį.

Man norėtųsi, kad pasakydami, ką ribojame, pasakytume, kodėl ir kokį skaičių pasiekus mes galėtume svarstyti apie švelninimus. Jeigu mes matome, kad židiniai mokyklose, darželiuose, tai prie ko čia draudimai prekybos centruose, ir atvirkščiai. Aš būčiau šalininkas, kad priemonės neturėtų būti taikomos horizontaliai ar vertikaliai, tai turėtų būti daroma atsižvelgiant į konkrečias situacijas“, – A. Dulkys.

Ketinama stengtis, kad šalies žmonės gyventų ne tik ilgiau (dabartinis vidutinis gyvenimo amžius siekia Europos Sąjungos rodiklių žemumas, jis po truputį didėja), tačiau ir sveikiau. Pastebima, kad itin prastėja visuomenės sveikos gyvensenos įgūdžiai. Pretendentas ketina sveikatos apsaugos srityje pokyčius inicijuoti trimis pagrindinėmis kryptimis: dėti pastangas į asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, visuomenės sveikatą bei visos valstybės sveikatą.

S. Gentvilas: aplinkosaugos problemų sprendimas reikalauja suvaržymų

Šalyje vyraujančios aplinkosaugos problemos šiam kandidatui nėra svetimos. Praėjusią kadenciją S. Gentvilas ėjo LR Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojo pareigas, todėl teigia iš arti susipažinęs ir žinantis, kokių esminių pokyčių reikėtų šalies aplinkos ir oro kokybės gerinime.

Praėjusią savaitę daryta gyventojų apklausa parodė, kad didžiausia šalies problema šioje srityje žmonės laiko miškų nykimą, net 59 proc. apklaustųjų nurodė būtent tai. Apie 30 proc. nurodo atliekų kiekio didėjimą, likusi dalis didžiausia problema nurodė klimato kaitą. Objektyviai žiūrint, dėl miškų konfliktas yra neišspręstas, jis yra žaižaruojantis – vis dar yra netinkamai apsaugotos saugomos teritorijos, ten dar yra nemenkai ūkininkavimo, plynų kirtimo. Yra aplinkosaugos srityje problemų. Vienas jų matosi Klaipėdoje, kai nusikaltimai daromi dešimtmečiai, yra nemažai problemų atliekų tvarkymo sektoriuje, kurios greitu metu irgi turėtų iškilti į viešumą“, – teigė LR Seimo narys S. Gentvilas.

Kai kuriuose miestuose, teigiama, tebeegzistuoja kritinis oro, upių, ežerų užterštumas. Aplinkos taršą didina ir kai kurie ūkio subjektai, kuriems nors gyventojai ir baksnoja į problemą, tačiau aplinkosaugininkai neturi instrumentų arba nesiryžta taikyti griežtų užkardymo priemonių.

Su LR Prezidento patarėjais kandidatas į aplinkos ministro postą jau aptarė ir galimas priemones prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Problemos sprendimui ketinama inicijuoti pokyčius žemės ūkio, pastatų pritaikymo klimatui, transporto priemonių parko atnaujinimo srityse. Kovoti reikės suvaržant save ir savo gyvenimo būdą.

Net ir didieji pasaulio lyderiai, kalbėdami apie klimato kaitos sprendimo priemones, kai ateina iki priemonių, o jos dažnai būna mokestinės, suvaržomosios – ten suklumpa. Tai nėra lengva tema, nes efektą matome jau šiandien, o priemones, kurias reikėtų taikyti ir savo gyvenimo būdą keisti, to mes patys ne visada norime“, – dėstė S. Gentvilas.

Kandidato į aplinkos ministerijos vadovo postą teigimu, šalyje būtina koreguoti ir mokestinę taršos sistemą, kad surinkti pinigai iš juridinių bei fizinių asmenų nebūtų tik nukreipti į valstybės biudžeto pajamas, tačiau duotų realią naudą aplinkosaugos problemų mažinime. Mokesčių dydžiai nėra reikšmingi ir efektyvūs, svarbiausia siekti, kad taikomas taršos mokestis gyventojams suteiktų alternatyvą.

Pavyzdžiui, jeigu apmokestinami brangūs taršūs automobiliai, tai mokestis turėtų būti nukreiptas į miesto viešojo transporto atnaujinimą ir pritaikymą gyventojų poreikiams. Jeigu apmokestinamas brangiau raudonasis kuras, anglys, dujos, keliamas akcizas, tai gyventojams turėtų būti duodama subsidija pasikeisti katilą, siurblį ir panašiai. Tas principas galioja ir juridiniams asmenims“, – teigė S. Gentvilas.

Parlamentaro manymu, kai kurie taršos mokesčiai taikomi pernelyg dideli, o realios naudos nei valstybei, nei aplinkos kokybei neduoda. Neslepiama, kad ketinama itin didelį dėmesį skirti įmonių veiklos organizavimui, aplinkosaugininkų darbo efektyvinimui bei didesnei taršos šaltinių kontrolei.

Vyriausybės sudėtis turėtų paaiškėti savaitės pabaigoje

Kone kasdien su kandidatais į ministrų postus susitikinėjantis LR Prezidentas Gitanas Nausėda savo pirmaisiais įspūdžiais šį rytą pasidalino ir paskirta premjere Ingrida Šimonyte. Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje pasakyta tik tiek, jog tokia apimtimi, kokia buvo pateikta Vyriausybės sudėtis, šalies vadovo patvirtinta nebus, nes kai kurie pretendentai neišlaikė surengto „egzamino“. Keičiamųjų pavardės kol kas neatskleidžiamos. Susitikimo metu esą buvo kalbama apie būtinus pokyčius tam tikrose kandidatūrose, nors tokį Prezidento patarėjo pasisakymą I. Šimonytė neigė – „pokalbių apie postų keitimus nebuvo“.

Kol kas nei ministrė pirmininkė, nei šalies vadovas neviešina, kurie kandidatai į ministrų postus kelia abejonių dėl savo tinkamumo, pasirengimo eiti naujas atsakingas pavardes. Žadama, kad visos detalės bus pateiktos šios savaitės pabaigoje, penktadienį, kuomet Prezidentas baigs susitikimų su pretendentais maratoną.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių