Naujasis COVID-19 viruso variantas kelia susirūpinimą

Reklama baigsis po sek.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) išplatino pranešimą, apie nustatytą naują pandeminio koronaviruso variantą (B 1.1.529), kuris turi 30 spyglio baltymo mutacijų, iš kurių 15 yra receptorių surišimo srityje. Šis variantas pirmą kartą buvo aptiktas mėginiuose, paimtuose 2021 m. lapkričio 11 d. Botsvanoje ir 2021 m. lapkričio 14 d. Pietų Afrikoje. 2021 m. lapkričio 26 d. su kelionėmis susiję atvejai taip pat buvo nustatyti Belgijoje, Honkonge ir Izraelyje.

Lapkričio 26 d. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras priskyrė B 1.1.529 variantą susirūpinimą keliančiam variantui (angl. VOC), o Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jam suteikė Omicron pavadinimą.

Pasak ECDC pranešimo, Omicron viruso variantas yra labiausiai nuo pandemijos pradžios pakitęs viruso variantas, kuris kelia rimtą susirūpinimą dėl galimo reikšmingo vakcinų veiksmingumo sumažėjimo ir padidėjusios pakartotinio užsikrėtimo rizikos.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, jog šiuo metu su mokslininkais yra dirbama siekiat išsiaiškinti, kokį potencialų poveikį gali turėti naujas Omicron variantas šiuo metu naudojamoms vakcinoms. Taip pat PSO pažymi, kad vakcinos išlieka labai svarbios mažinant sunkios COVID – 19 ligos ir mirties riziką, įskaitant nuo dabar pasaulyje dominuojančio Delta varianto.

ULAC medikai primena, kad COVID – 19 ligos sukėlėjas SARS-CoV-2 virusas, savo apvalkalo paviršiuje turi S baltymą, per kurį virusas jungiasi su receptoriais, esančiais kvėpavimo takų epitelinių ląstelių membranose – tokiu būdu užkrėsdamas ląsteles. Genetinė viruso analizė rodo, jog dėl vykstančių mutacijų pandeminis koronavirusas (SARS-CoV-2) kinta, ir pandemijos pradžioje dominavęs SARS-CoV-2 variantas pakito į variantą, kuris yra labiau prisitaikęs plisti tarp žmonių ir šiuo metu pasaulyje dominuoja (Delta).

Užkrečiamųjų ligų ekspertas, ULAC vadovas prof. Saulius Čaplinskas neslepia, jog naujoji koronaviruso atmaina kelia susirūpinimą dėl kelių priežasčių.

Pirma: Omicron pasižymi labai neįprastu mutacijų deriniu ir jos būtent toje viruso vietoje, kuri padeda virusui įsiskverbti į žmogaus organizmo ląsteles. Vadinasi, tai gali turėti įtakos viruso užkrečiamumui ir plitimo greičiui.

Antra: koronaviruso Omicron variante atitinkamų mutacijų yra kelis kartus daugiau lyginant su Delta variantu, kuris, kaip žinome, yra 60 proc. labiau užkrečiamesnis nei pirminis Wuhano viruso variantas. Vadinasi, yra pagrindo manyti, kad Omicron variantas dar labiau užkrečiamas.

Trečia: jeigu pasitvirtintų, kad Omicron variantas yra labiau užkrečiamas už Delta ir plinta sparčiau, vadinasi, plisdamas pasaulyje ir išstūmdamas Deltą, gali sukelti naują užsikrėtimų bangą. Su daugiau sunkių ar lengvų ligos atvejų, dar negalima pasakyti, nes nėra aiškus šio viruso varianto virulentiškumas. Tai kelia susirūpinimą.

Ketvirta: per kelias dienas vienoje Pietų Afrikos provincijoje registruotas labai didelis užsikrėtimų augimo tempas (būtent Omicron variantu) gali būti dėl to, kad virusas apeina vakcinos sukurtą apsaugą (imunitetą). Ir tai mokslininkams kelia susirūpinimą.

Kokių pagrindinių atsakymų laukiama iš pasaulio mokslininkų?

1. Ar atmaina labiau užkrečiama?

2. Ar vakcinos veiksmingos prieš šią atmainą?

3. Kokio sunkumo ligą sukelia ši nauja atmaina?“, – prof. S. Čaplinskas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių