Naujosios ekspertų komisijos siūlymai pandemijos valdymui

Reklama baigsis po sek.

Vakar suburta patariamoji ekspertų taryba šiandien Klaipėdos miesto merui jau išsakė pirmąsias rekomendacijas. Covid-19 plitimo efektyvesniam stabdymui medikai siūlo tikslingiau šviesti visuomenę, aktyviau išnaudoti savanorystę ir stabdyti planines paslaugas ligoninėse. 

11-kos skirtingų sričių ir įstaigų atstovų komanda aptarė susiklosčiusią situaciją Klaipėdos sveikatos priežiūros įstaigose. Dauguma pabrėžė ypatingą visuomenės sąmoningumo stygių, todėl nuspręsta imtis skubių tikslingo švietimo priemonių. ,,Ta informacija turėtų būti grupuojama atskiroms socialinėms grupėms: jaunimui vienokia informacija turėtų būti, vyresnio amžiaus žmonėms- kitokia, dirbantiems, pvz., švietimo įstaigose- vėl kitokia… Diferencijuota”,- kalbėjo Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovė Jolanta Česienė.

Klaipėdos universiteto rektorius Prof.dr. A. Razbadauskas pabrėžė ,,Corona Stop LT” programėlės naudojimo skatinimą: ,,aš manau, kad reikia pajungti ir telekomunikacijos bendroves vyresniems žmonėms, kurie nesugeba gal įsidiegt <…> čia aš matau didžiulę Visuomenės sveikatos biuro švietimo misiją”.

,,Nenuspręstos dar konkrečios priemonės kaip aktyvinti per visus viešuosius ryšius: spaudą, radiją, televiziją. Čia bus dar priiminėjami sprendimai ir galvojama, kaip kai kurią ne tiek aktualią informaciją keisti ta aktualesne informacija apie ,,Kovidą”,- kalbėjo Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro direktorė dr. Jūratė Grubliauskienė.

Gydytojos Jolantos Česnienės teigimu, KUL Infekcinių ligų skyriuje situacija tikrai įtempta. Sunkių Covid-19 pacientų daugėja, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje liko vos kelios laisvos lovos. Personalui reikalinga savanorių pagalba. Apie pastarųjų rengimą šios dienos susitikime kalbėjo ir prof. dr. A Razbadauskas: ,,<…>ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir socialinei misijai, švietimo prasme pajungti tą savanorystę. Turėtų būti viena vieta, kuri koordinuotų tą savanorystę.” Šios funkcijos turėtų imtis savivaldybė.

Profesorius taip pat ragino stabdyti planinių paslaugų teikimą ligoninėse, paslaugų poreikio diferencijavimą. Įvairių lygmenų sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai patvirtino didėjančią specialistų apkrovą ir būtinybę ją perskirstyti. Anot Klaipėdos Uosto poliklinikos šeimos gydytojos doc. dr. Lolitos Rapolienės, susitikime kalbėta apie galimybę vidutinės ir lengvos būklės pacientus pervežti į slaugos, ar kitas įstaigas. ,,Būtent tas Ministro įsakymas, kad turi būti mobilios komandos, kurios sudarytos iš šeimos gydytojų, kurios turi lankyti sergančius pacientus namuose- tai jis net neįgyvendinamas, nes nei laiko resursų nėra, bet yra dar didesnė grėsmė <…> ką turės kaimynai, medikai, visos gydymo įstaigos, kai iškris medikai, kurie turės ten eiti. Realiai lengvas, vidutines formas puikiausiai valdai telefonu.” Pasiūlyta, kad šiai funkcijai atlikti galima išnaudoti karščiavimo klinikas, kurios turi apsaugas, rentgeno aparatus ir kt. Tokia paslauga padėtų atlaisvinti ligoninių priimamuosius ir išsaugotų šeimos gydytojų darbingumą.

Gydytoja taip pat kalbėjo apie būtiną komunikacijos tarp sveikatos priežiūros įstaigų gerinimą bei aiškesnį pacientų informavimą apie saviizoliacijos tarką, karantino metu galiojančias taisykles. Tai sutaupytų daug laiko šeimos gydytojų darbe.

Šiuos ir kitus susitikime išsakytus siūlymus ekspertų tarybos nariai įpareigoti išanalizuoti ir pateikti raštu. Tikimasi, kad jų įgyvendinimas prasidės artimiausiu metu.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių