Nedarbingumo išmoka vaiko priežiūrai – iki kada bus mokama?

Reklama baigsis po sek.

Vos paskelbus šalyje valstybinį karantiną (kovo 16 dieną), kai dėl ekstremalios situacijos buvo  uždaromos mokyklos ir darželiai bei dėl to atsirado būtinybė prižiūrėti pagal ikimokyklinuką, priešmokyklinuką, pradinuką ar ugdymo įstaigą lankiusį vaiką su negalia iki 21 metų, nedarbingumo išmoka vaiko priežiūrai pasinaudojo apie 40 tūkstančių tėvų. Vėliau šis skaičius tendencingai didėjo. Valstybinio socialinio draudimo fondo „Sodra“ duomenimis, šiuo metu 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus” gauna apie 50 tūkstančių šalies gyventojų.

Vyriausybės sprendimu, nuo gegužės 18 dienos duris leidus atverti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms, dalis tėvų galėjo grįžti į darbus, tačiau dauguma jų pasirinko ir toliau prižiūrėti savo atžalas namuose. Pasirinkus tęsti nedarbingumą, visiems į šią teisę turintiems tėvams ir toliau mokama ligos išmoka.

„Švelninant karantino sąlygas leidžiama veikti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms, todėl dalis tėvų galėjo grįžti į darbus. Tačiau duris atvėrė ne visi, tik dalis darželių ar jų grupių, mat ugdymo įstaigoms reikėjo perorganizuoti savo darbus, kad apsaugotų vyresnius ar lėtinių ligų turinčius darbuotojus. Labiausiai tikėtina, kad vaikai į darželius grįš palaipsniui, todėl nedarbingumo pažymėjimai ir toliau bus išduodami bendra tvarka iki karantino pabaigos“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pradinukus auginantiems tėvams išmoka gali būti nutraukta jau šiandien

Nuo gegužės 25 dienos šalyje leidžiama į įprastą ugdymo procesą grįžti pradinių klasių mokiniams. Dauguma šalies mokyklų (apie 75 proc.) priėmė sprendimą mokslo metus užbaigti nuotoliniu būdu, likusi dalis ketina atverti klases.

Jeigu mokykla iki ugdymo proceso pabaigos sudaro sąlygas vaikams eiti į mokyklą fiziškai – tėvai nebeturės galimybių gauti nedarbingumo ir ligos išmokos bei grįš į darbą.

Tėvai, kurių vaikų lankomos įstaigos nusprendė mokslo metus užbaigti nuotoliniu būdu, ir toliau galės pretenduoti į nedarbingumo išmoką vaikos priežiūrai, bet ne ilgiau nei iki ugdymo proceso pabaigos.

Klaipėdos miesto savivaldybė viena pirmųjų šalyje priėmė sprendimą mokslo metus tęsti namų režimu. Įstaigas lankantiems 1-4 klasių mokiniams ugdymo procesas baigsis jau šį penktadienį, gegužės 29 dieną, todėl tėvai nerimauja, iki kurios datos jiems priklausys nedarbingumo išmoka už vaiko priežiūrą.

LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos L. e. p. Komunikacijos skyriaus vedėjos Eglės Samoškaitės teigimu, išmoka tėvams bus mokama iki birželio 5 dienos, nepaisant to, kada kiekviena švietimo įstaiga užbaigs mokslo metus.

„Kol tęsiamas ugdymo procesas, tol tėvai gali gauti nedarbingumą ir ligos išmoką pradinių klasių mokinio priežiūrai. Tai ypač aktualu, kai vaikui reikia padėti mokytis nuotoliniu būdu. Pasibaigus ugdymo procesui, tai yra vasaros atostogų metu, ligos išmokos už nesergančio vaiko priežiūrą nebebus mokamos. Ugdymo procesas skirtingose mokyklose baigiasi skirtingai, bet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra nustačiusi, kad 1-4 klasių mokinių ugdymas vėliausiai baigiamas birželio 5 d., todėl ligos išmokos nebegalėtų būti mokamos nuo birželio 8 d.”, – teigė E. Samoškaitė.

Pradinių klasių mokiniams ugdymo procesas baigiasi birželio 4 dieną, jei prasidėjo rugsėjo 1 dieną, arba birželio 5 dieną, jei prasidėjo rugsėjo 2 dieną.

Specialiųjų mokyklų mokiniams ugdymo procesas baigiasi kaip ir kitose mokyklose – pradinukams birželio 4 arba 5 dienomis, vyresniems mokiniams – birželio 18 arba 19 dieną.

Taigi ligos išmokos už pradinių klasių vaikų priežiūrą nebus mokamos nuo birželio 8 dienos, o už vyresnių nei pradinukų specialiųjų mokyklų mokinių priežiūrą – nuo birželio 22 dienos.

Ši teisė ilgiausiai gali būti užtikrinama iki karantino pabaigos (šiuo metu jis galioja iki gegužės 31 dienos imtinai), bet ji siejama su ugdymu pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ar specialiojo ugdymo programą.

Ar valstybinis karantinas bus pratęstas, Vyriausybė svarstyti turėtų ateinantį trečiadienį.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių