Nekilnojamojo turto kainų pokyčiai bus minimalūs

Reklama baigsis po sek.

Šalyje paskelbus valstybinį karantiną, nekilnojamojo turto pirkimai – pardavimai sustojo. Pradėtų sandorių vykdymas taip pat tapo kur kas lėtesnis nei įprastai, o naujų sutarčių sudarymo statistika sumažėjo kone perpus – apie 50-60 proc. Prognozuojama, kad į ankstesnę (iki karantino) padėtį ši sritis sugrįš po 3-6 mėnesių, o kainų mažėjimas bus minimalus – pigesni gali tapti tik butai.

Nekilnojamojo turto įmonės vadovas Algimantas Bružas neslepia, kad dabartinė situacija sugrąžina į 2008-2009 metus, kuomet Lietuvoje buvo ekonominė krizė. Tuokart būsto pirkimo-pardavimo sandoriai rinkoje pagreitį įgavo tik po 1-2 metų. Koronaviruso pandemijos situacijoje tokio ilgo termino neprireiks. Prognozuojama, kad ši sritis išsijudinti turėtų jau po 3-6 mėnesių.

„Žmonės iki šiol turėjo būti namuose, negalėjo apžiūrėti savo norimo įsigyti turto. Dabar yra ramybės laikotarpis. Nerimą dėl ateities jaučia tiek pardavėjai, tiek pirkėjai. Mūsų rinką visuomet veikia žmonių psichologinė aplinka. Dabar dar yra daug nežinomybės, dar bijoma spręsti dėl rytojaus, dėl savo pajamų, darbo perspektyvų. Manau, po kurio laiko, 3-6 mėnesių rinka tikrai grįš į ankstesnį laikotarpį. Laukti kelerių metų tikrai nereikės“, – teigė A. Bružas.

Koregavosi nekilnojamojo turto paklausa

Pastebima, kad pandemijos metu Klaipėdos regione žmonės vis dažniau žvalgosi ne buto, o sklypo namo statybai už miesto ribų. Užsibuvę namuose gyventojai naujojo būsto ieško įvairiose sodybose, esančiose atokesnėse vietose.  

Per du karantino mėnesius pokyčių neišvengė ir būto nuomos rinka. Pasak A. Bružo, jau išsinuomotų būstų sutarčių nutraukimo šuolio tikrai nebuvo, tačiau iki šiol savo nekilnojamąjį turtą nuomodavę tik trumpam laikotarpiui, rinkai pradėjo siūlyti paslaugą kur kas ilgesniam laikotarpiui, tarsi siekdami užsitikrinti pajamas ateičiai, galvodami apie galimas ekonomikos perspektyvas.

„Kas buvo išsinuomavę, taip ir liko tuose namuose. Koregavosi trumapalaikė butų nuoma – juos dabar siūlo išsinuomoti kuo ilgesniam laikotarpiui. Būsto nuoma šiuo metu nėra itin paklausi, ramybės metas“, – A. Bružas.

Kainų pokyčiai bus minimalūs

Nekilnojamojo turto specialisto A. Bružo manymu, koronaviruso pandemija ir šalyje įvestas karantinas didelių pokyčių rinkos kainoms neturės. Mažėjimas galimas tik iki 10 procentų, tačiau tai priklauso nuo būsto tipo ir vietovės.

„Kainų korekcija galima tik trumpalaikė. Didelių reikšmingų pokyčių nesitikiu, tarkim, tikrai nebus taip, kad nekilnojamas turtas pigs 15-20 proc. Nebent kainas mažins tie, kuriems labai svarbu kuo greičiau parduoti savo turimą turtą, tai galbūt jie taikys didesnes nuolaidas. Tarkim, pietinėje miesto dalyje, kur būstų pasiūla yra labai didelė, kainų kritimas galėtų būti apie 10 procentų ir tai ribotam laikui. Centrinėje bei šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyse kainų pokyčiai galimi tik minimalūs. Tikėtina, kad nuosavi namai, kotedžai ar žemės sklypai atokiau nuo miesto rinkoje paklausą turės didesnę nei iki šiol, tai jų kaina gali ir visai nesvyruoti į mažąją pusę, atvirkščiai, gali būti ir prieaugis. Didelių kainų korektūrų tikrai nesitikime.“, – A. Bružas.

Sandorius stabdo ir bankų sąlygos

Dėl paskolos gavimo būsto ar žemės sklypo įsigijimui esminių sąlygų pokyčių nejaus tik tie pirkėjai, kurie karantino laikotarpiu nepatyrė jokių finansinių pokyčių – nesumažėjo pajamos, nebuvo priversti laikinai stabdyti savo veiklą ir panašiai. Užklupus koronavirusui, nemenkai pakoregavusiam ir šalies ekonomiką, bankai būsimus sandorius vertina itin atidžiai.

„Rinkoje bankai įneša šiek tiek nerimo, nes ypač atidžiai, griežtai vertinamos užklausos tų klientų, kurie karantino metu buvo prastovose arba jų darbovietė buvo įtraukta į dėl Covid-19 nukentėjusių įmonių sąrašą. Į skolininko perspektyvą mokėti paskolą žiūrima labai rezervuotai. Tokiu atveju, bankai apsidraudžia didindami pradinio įnašo sumą, koreguoja palūkanas arba apskritai neskuba duoti atsakymo ir finansuoti“, – teigė A. Bružas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių