Numatyto biudžeto nepakako net gruodžio sąskaitoms apmokėti

Reklama baigsis po sek.

Šiandien LR Vyriausybės posėdyje buvo patvirtintas ketvirtadienį LR Seimui teikiamas patobulintas valstybės biudžeto projektas. Jame- beveik 500mln didesnis deficitas.

Teko iš esmės peržiūrėti biudžetų sprendimų projektus teko iš esmės peržiūrėti dėl kelių priežasčių: nes nebuvo įtraukti poreikiai tiem dalykams, kurie jau įstatymais buvo tvirtinti (pvz., pensijų indeksavimas, jam lėšos nebuvo suplanuotos)“,- sakė LR Premjerė Ingrida Šimonytė.

Jos teigimu, didžiausias iššūkis susijęs su Covid-19 situacija: biudžeto projekte buvo numatyta tik tiek, kiek reikėjo apmokėti sąskaitoms už gruodžio mėnesį, ir tai nepakankamai. Nebuvo numatyta ir pačioms priemonėms, kurių – akivaizdu- reikia ilgiau. (verslo paramos, prastovų, ligos- motinystės išmokų ir t.t.) Teko viešųjų finansų deficitą padidinti beveik 2 procentiniais punktais nuo BVP.

Pasikoregavo tie dydžiai, kurie buvo kažkuria prasme „paslėpti“ skolinimosi limite, jie buvo perkelti į asignavimus.<…> Ir papildomų poreikių, kurie buvo neįtraukti į biudžetų projektus, taip pat buvo. Juos stengėmės įtraukti“,- kalbėjo I. Šimonytė.

Kitas svarbus akcentas- būsimasis Europos komisijos gaivinimo fondas (buvusios Vyriausybės vadintas DNR planu). Jo pajamos ir išlaidos iš biudžeto projekto išimtos. Kaip paaiškino premjerė,

tam, kad naujosios Vyriausybės nariai su ekspertais, patvirtinus biudžetą, galėtų tartis dėl to, kaip gaivinimo lėšas panaudoti, jų požiūriu, geriausiai. Dėl šio sprendimo sumažėjo ir biudžeto pajamos, ir išlaidos.

LR Finansų ministrė Gintarė Skaistė pateikė pasikeitusius skaičius:

Išlaidos nuo pirminio biudžeto projekto skiriasi 1mlrd 237mln eurų, iš kurių 934 mln eurų skiriama pandemijos padarinių suvaldymui. Didžioji dalis-480mln- prastovų mechanizmui, išmokos ieškantiems darbo, savarankiškai dirbantiems, ligos/nedarbingumo išmokoms.

230 mln eurų – subsidijoms, paskolų mechanizmui ir pan.

145 mln eurų skiriama LR Sveikatos apsaugos ministerijai- vakcinai, gydymui, medikų priedams, vakcinavimo procesui užtikrinti.

76 mln eurų – vyriausybės rezervui (pareigūnų viršvalandžiams, apsaugos priemonėms ir kt.)

Nesusijusi su Covid-19 valdymu dalis- 303mln eurų. Iš jų daugiausiai- 95mln eurų- pensijų indeksavimo įstatymui užtikrinti, išankstinės pensijos perskaičiavimui. 89 mln eurų skirta vaistams kompensuoti ir medikų priemokoms.

Prognozuojama, kad BVP nukris 1,5proc., kitąmet jis turėtų augti 2,8proc.

Bendras biudžeto deficitas- 7 proc. Iš jų- 1,8proc. sudaro Koronaviruso pandemijai skirtos lėšos.

Prognozuojama, kad 2021 metais valstybės skola sudarys 51,9 proc., 2022m.- 50,5proc.

Tuomet kalbėsime apie tas priemones, kuriomis galima tą skolą valdyti. Tai turbūt yra ir mokestinių pajamų klausimas, ir išlaidų valdymo klausimas“,- sakė G. Skaistė.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių