Opozicija: valdančiųjų poveikis tarnyboms pavojingas visai valstybei

Reklama baigsis po sek.

Lietuvos visuomenė jau kelerius metus viešoje erdvėje stebi įvairias skandalingas situacijas, kuriose atsiskleidžia vienokios ar kitokios valdančiųjų poelgių pasekmės ar rezultatai. Profesionalų vyriausybe save laikantys išrinktieji nesibaimina sistemingai menkinti įvairių institucijų darbą ir išreikšti joms savo nepasitikėjimą. Neatmetama, kad tokia valdančiųjų gynybinė pozicija gali daryti poveikį savo darbą atliekančių valstybės tarnautojų priimamiems sprendimams.

VTEK išvados dėl S. Skvernelio keliuko – nenustebino

Konservatorių lyderis, vertindamas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimą nutraukti tyrimą dėl Upės gatvės, kurioje gyvena premjeras Saulius Skvernelis, finansavimo Vyriausybės sprendimu, kai balsavime dalyvavo ir nenusišalino pats ministras pirmininkas, konstatavo, kad klausimas dėl premjero atsakomybės vis dar lieka neatsakytas.

Galimai tam turėjo įtakos, kai tiriamasis S. Skvernelis sprendimo priėmimo rytą viešai darė poveikį VTEK nariams.

„Ar premjeras įsiskaitė į pranešimą VTEK? Man pačiam buvo keista skaityti ir suprasti, kad jis  nėra išteisintas. Tyrimas buvo nutrauktas, nes pritrūko duomenų. Paprastai tokiais atvejais jei nėra duomenų, kaltinamasis yra išteisinamas. Juo labiau komisija pasakė, kad tyrimą gali pradėti iš naujo. Premjeras, ūkiškai tariant, liko pakabintas. Premjeras turėtų atlyginti žalą dėl spaudimo VTEK. Prieš tyrimą viešai pareikšdamas, kad nepasitiki dviem komisijos nariais. Demokratinėje valstybėje tai nėra priimtina“, – sakė TS-LKD pirmininkas.

Teisingo ir premjerui „nenaudingo” sprendimo Liberalų frakcijos narys Eugenijus Gentvilas net nesitikėjo. Jo manymu, nuo pat pradžių šitoje istorijoje bet kokie interesai buvo profesionaliai paslėpti.

„Ypač žinant ankstesnę situaciją, kai buvęs ministras Rokas Masiulis pasakė, kad kol esi premjeras, tavo gatvė nebus išasfaltuota, o atsiradus ministro kėdėje Jaroslavui Narkevičiui, tai buvo padaryta, ir neva premjeras apie tai nežinojo. Baigėsi taip, kaip ir įsivaizdavau, tai yra NIEKUO“, – teigė E. Gentvilas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) valdančiųjų spaudimą dėl Upės gatvės asfaltavimo jautė dar pačioje tyrimo pradžioje. Valstiečių lyderis, R. Karbauskis buvo viešai pareiškęs, kad nepasitiki VTEK ir jos priimti sprendimai nebus vykdomi. Pakartotinai apie abejones Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos profesionalumu išreiškė pats premjeras, sprendimo paskelbimo dienos rytą.

„Menkinama Seimo suformuota institucija. Būtent šitas Seimas performavo, reformavo VTEK. Bet kai tik ji pradeda svarstyti pačius valdančiuosius, tada jie iš karto pareiškia, kad ja nepasitiki. Tai gal reikėtų paleisti arba Seimą, arba Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją?“, – retoriškai klausė E. Gentvilas.

Pavojingas poveikis tarnyboms

Valdančiųjų sistemingas kišimasis ar noras valdyti pavienių asmenų ir institucijų darbą prasidėjo nuo pat kadencijos pradžios. Iš pradžių buvo bandoma sudaryti specialią Nacionalinio Lietuvos radijos ir televizijos (LRT) komisiją. Konstitucinis teismas išaiškino, kad tai prieštarauja teisės aktams ir tokio kišimosi į laidų turinį negali būti. Vėliau į valstiečių nepasitikėjimo sąrašą pateko ir VTEK.

„Apmaudu, kad tokie išpuoliai prieš institucijas yra sisteminiai. Aš manau, kad tai rodo valdžios desperacijas. Jie kovos su visais, kad tik nereikėtų pasitraukti iš valdžios. Jeigu atsiranda kokie nors tyrimai, kurie nepalankūs ar galimai nepalankūs R. Karbauskiui ar jo klikai, tai jie pradeda reikšti nepasitikėjimą institucijomis“, – E. Gentvilas.

Vakar valdančiųjų lyderio dvejonių tinkamai atliekamu darbu sulaukė ir dar viena institucija – Specialiųjų tyrimų tarnyba. Ji pareiškė įtarimus Lietuvos verslo konfederacijos prezidentui V. Sutkui, galimai už neteisėtą atlygį galėjusį daryti poveikį teisėkūrai. Tuomet Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos lyderis R. Karbauskis viešai pareikalavo STT pasiaiškinti dėl šių pareikštų įtarimų. Pasak G. Landsbergio, tai kuria itin pavojingą  precedentą valstybėje dėl spaudimo nepriklausomoms institucijoms. Be to, valstiečiai kišasi į ikiteisminį tyrimą, kuriame jie patys gali tapti įtariamaisiais.

„ STT jau apklausė LVŽS frakcijos narį V. Ąžuolą, kurio parašas yra po abejotinais teisės aktais. Konkrečiai po lenkų pasiūlyto bankų aktyvų mokesčio, po to į pelno mokestį. Posėdžio metu, jis buvo dar sušvelnintas nuo septynių iki penkių procentų. Opozicija neturėjo nieko bendro, tiesiog posėdžio metu, pats pirmininkas apsisprendė siūlyti palengvinimus. Kodėl tai padaryta? Tai yra tyrimo objektas“, – sakė G. Landsbergis.

 Pasak konservatorių lyderio,  STT tyrimas taip pat atskleidė, kad kelininkai per poną Sutkų siekė pakeisti susisiekimo ministrą Roką Masiulį.

„Valdantieji aktyviai siekė, kad R. Masiulis būtų pakeistas ir  tikslingai organizavo, rinko ir viešai teikė tendencingai neigiamą informaciją, turėdamas tikslą sumenkinti buvusio susisiekimo ministro autoritetą, dalykinę ir politinę reputaciją. Tokiu būdu buvo siekta, kad R. Masiulis būtų pašalintas iš susisiekimo ministro pareigų.  Kokio lygio susitarimas čia buvo? Ar kelininkai dirbo per valstiečius, ar per p. Sutkų, kad juos įtikinti?“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Seimo Opozicijoje esantis liberalas E. Gentvilas mano, kad STT puolimas yra R. Karbauskio gynybinė reakcija, nes atliekami tyrimai galimai gali vesti prie valstiečių veiksmų. Šioje situacijoje valstiečių lyderio kaltinimų sulaukė ir opozicijos nariai.

„Karbauskis iš karto pradėjo prevenciškai šaukti ir rėkti, kad šitie lobistai ar asociacijų, konfederacijų vadovai bendravo su opozicija. Taip, bendravo, bet sprendimą atšaukti Jedinskio registruotą įstatymo projektą ir registruoti naują Valiaus Ąžuolo ir kitų valstiečių įstatymo projektą, priėmė patys valdantieji. Kieno tai įtakoje, ar Sutkaus, ar Zalatoriaus, buvo padaryta, nedrįstu nei spėlioti, neturiu pagrindo taip teigti. Tai dabar atakuojama STT, kuri neapdairiai,  padarydama tam tikrus sprendimus, kratas, poėmius, iš esmės apnuogino valdančiųjų interesus“, – teigė E. Gentvilas.

Toks valdančiųjų sistemingai vykdomas institucijų darbo kritikavimas bei siekimas daryti įtaką jų priimamiems sprendimams, opozicijos nuomone, kelia pavojų tiek valstybei, tiek nepriklausomoms tarnyboms bei institucijoms.  

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių