Pajūrio ligoninėse – įtempta padėtis

Reklama baigsis po sek.

Covid-19 atvejų skaičiui šalyje perkopus 3000 per parą, gydymo įstaigų užimtumas artėja prie kritinės ribos. Klaipėdos regione su Koronavirusu sergančiais pacientais dirba 11 ligoninių. Dauguma jų skelbia apie vietų kovidiniams ligoniams ir personalo trūkumą.

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas profesorius Vinsas Janušonis esamą padėtį apibūdino kaip įtemptą, tačiau dar kol kas valdomą.

Šiuo metu turim 22 reanimacijos pacientus. Formaliai gali būt 15 lovų. Išplėtėm pagal galimybes, atidavėm visą pirmą aukštą vieno infekcinio korpuso, pritaikėm su aparatais, bet tai ne tiek vietų problema, kiek žmonių stoka. Specialistų, kurie teikia pagalbą. Padėtis kol kas yra valdoma, bet labai įtempta“,- teigė V. Janušonis.

Profesoriaus teigimu, susirgusiųjų skaičiaus augimas ligoninėse dabar nefiksuojamas, nes jis atsiranda maždaug praėjus 6-7 dienoms po bendro piko visuomenėje. Tuomet sveikata pablogėja tiems, kuriems virusas buvo diagnozuotas piko metu.

Pablogėjimo reikėtų laukti apie kitos savaitės vidurį. Tada bus matyti, ar kažkas kyla. Jei taip, bus daroma didesnė atranka. Negerai bus. Kiek galėsim, plėsim žinoma. Daryti darysim, bet tai jau bus nenormalus darbas. Ir taip nenormalus, bet tada jau bus kraštutinai sunkus“,- žodžių į vatą nevyniojo prof. V. Janušonis.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės atstovė vakar pranešė:

Ligoninės padaliniuose praėjusią parą buvo gydomi 117 sergantys COVID-19 liga pacientai, iš jų 59 pacientams taikoma deguonies terapija. Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje šiuo metu gydomi 7 COVID -19 liga sergantys pacientai, 3 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. Į Priėmimo – skubios pagalbos skyrių per pastarąją parą kreipėsi 145 pacientai, iš jų 45 su COVID -19 teigiamais atsakymais ir simptomatika. Iš viso stacionarizuota 30 pacientų, iš kurių 14 su COVID -19 liga. Per praėjusią parą profilaktiškai dėl SARS-CoV-2 viruso ištirta virš 80 darbuotojų. Primename, kad RKL gydomi sunkios ir kritinės būklės ligoniai, sergantys COVID -19 liga.“

Nuotaikos kovinės pas mus, nes kito kelio kaip ir neturime. Pacientų kiekis tikrai yra didelis ir pastoviai didėjantis. Jeigu mes planavome, kad galėsime gydyti 85 pacientus, tai šios dienos duomenimis turime virš šimto, esame ir 120 turėję. Tas skaičius apie 120 dabar jau keletą savaičių laikosi. <…>Tai yra ir tam tikras palengvinimas, nes sunkiausia yra, kai neina prognozuoti, kiek tų pacientų atvyks, kiek jų bus sunkių, tai dabar jau matome tam tikrą tendenciją. <…> Labiausiai neramina tos artėjančios šventės, kada dalis žmonių planuoja nepaisyti apribojimų, bendrauti, susitikti su artimaisiais, vyresnio amžiaus žmonėmis. Mes, medikai, bijom tos dar vienos bangos, nes Klaipėdos regione ir ne tik, lovos, skirtos Covid-19 pacientams, praktiškai užpildytos ir jei bus dar kažkoks padidėjimas, bus problema.“,- kalbėjo įstaigos direktorius Darius Steponkus, kuris užsiminė ir pats neseniai persirgęs Koronavirusu.

Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje infekcinio skyriaus visai nėra. Koronavirusu sergantiems pacientams patalpas pritaikyti- tikras iššūkis.

Situacija įtempta. Skubios stacionarinės paslaugos teikiamos visuose struktūroje patvirtintuose ligoninės skyriuose. Planinę stacionarinę pagalbą ribojame, stacionarizuojame tik tuos pacientus, kurių gydymas sąlygotas riboto termino, pagrįsto medicinos mokslu. Ligoninė, vienintelė Vakarų Lietuvoje visą parą 7 dienas per savaitę teikia klasterines paslaugas sergantiems miokardo infarktu ir ūminiu insultu, be to, Klaipėdos jūrininkų ligoninė vienintelė Vakarų Lietuvoje gydo onkohematologinėmis, širdies bei kraujagyslių ligomis sergančius pacientus, taip pat pacientus su galvos smegenų insultu bei miokardo infarktu. Pacientams diagnozavus Covid-19 infekciją, jie yra stacionarizuojami „kovidiniame“ skyriuje, o esant sunkiai būklei – „kovidinėje“ reanimacijoje. Pažymėtina, kad įstaiga neturi infekcinių ligų skyriaus, todėl pacientų su Covid-19 gydymas, pritaikant esamas patalpas ligoninei yra iššūkis. Per lapkričio mėnesį Klaipėdos jūrininkų ligoninėje gydėsi 76 šių profilių pacientai, užsikrėtę Covid-19 infekcija. Šiuo metu stacionare gydosi 286 pacientai. Teikiame visų patvirtintų profilių kontaktines ambulatorines konsultacijas.

Šios dienos duomenimis gydomi 28 pacientai, kuriems patvirtinta Covid-19 infekcija.Dar 6 pacientams infekcija įtariama.

4 pacientai gydomi Covid-19 reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje.

2 pacientai intubuoti.

Covid-19 infekcija ligoninėje serga 37 darbuotojai (5 gydytojai, 17 slaugytojų). 2 darbuotojai yra saviizoliacijoje“,- pranešė Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktorius Jonas Sąlyga.

Klaipėdos rajono gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė situaciją įstaigoje vadino kritiška.

Turim 66 ligonius iš viso, Covid teigiami yra 37, nors pagal visus nurodymus turim turėti 25 lovas. Nebetelpam. <…> Personalas yra ant ribos visiškai. Apie 40% stacionaro darbuotojų yra nedarbingume. Čia susideda ir sergantys dėl Covid’o, ir dėl kitų problemų. Dirbti kam nėra. Prisišaukti iš kur- nėra. Mūsų personalas sukandęs dantis dirba vos ne kas antrą parą. <…> Ir gydytojų neturim. Turim vieną gydytoją, kuri dirba Covid’e.<…>Ir prošvaisčių nematau. Mes dar blogėsim, nes daugės dar iš tų, kurie dar santykinai yra neteigiami.<…> Gali atsitikti taip, kad nebebus kam apžiūrėti jų“,- sakė V. Ruškienė

Gydytoja pridūrė, kad viltis sulaukti persirgusių ir imunitetą įgijusių darbuotojų, blėsta.

Turėjom protrūkį fizinės medicinos ambulatorinėj grandy. Merginoms jau pasibaigė. Jos grįžo į darbą pirmadienį, bet jaučiasi tragiškai. Šiandien jos iš naujo ima biuletenius, kadangi pradeda dusinti, kosuliai, galvos svaigimai. Atsiranda visai kiti simptomai ir jos nepajėgia. Čia tos, kur, po 2 savaičių, šeimos daktarai jau išleido į darbą“,- pasakojo

Ši įstaiga jau nutraukė visas stacionarines paslaugas: nebeteikia planinių vidaus ligų, dienos chirurgijos, vaikų gydymo ir kitų paslaugų. Suteikia tik skubią, būtinąją pagalbą priėmimo skyriuje. Klaipėdos rajono gyventojai pagal nusiskundimų pobūdį yra nukreipiami į kitas regiono ligonines.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas pristatė nerimą keliančius pastarosios paros duomenis regiono globos įstaigose:

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Skuodo filialo Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje – 7 darbuotojai ir 10 pacientų. Taip pat yra 14 atvejų Palangos globos namuose- 3 darbuotojai, 11 gyventojų, Kartenos slaugos ligoninėje irgi 5 nauji atvejai per kelias dienas, dar 45 atvejai susiję su Klaipėdos medicininės slaugos ligonine (13 darbuotojų, 32 pacientai). Tas įvyko per porą dienų, labai greitai“, – sakė R. Grigaliūnas

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje šią savaitę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai vykdė patikrinimą, kurio metu personalas elgėsi nepriekaištingai, tačiau, anot R. Grigaliūno, realybė įstaigoje galėjo būti visai kitokia.

Faktas vienas: virusas per ventiliacijos angą neįskrido. Faktas, kad darbuotojai padarė tam tikrus pažeidimus. Kai mes nueinam tikrinti, ten viskas gera, gražu ir tvarkingai apsirengę ir t.t. Tačiau, kas vyksta, kai nėra įstaigoj administracijos, nėra tikrintojų, arba kada yra budėjimas vakarais, naktimis- sunku pasakyt. Negali iš niekur virusas atsirasti, jei lankymas yra uždraustas, lauknešėliai jokie neperduodami pacientams ir staiga vienu metu žmonės pradeda sirgti. Galima daryti prielaidą, kad neteisingai naudoja priemones, neteisingai nusirengia, arba su tom pačiom priemonėm vaikšto per kelis skyrius, dirba su keliais pacientais ir panašiai“,- kalbėjo R. Grigaliūnas.

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 3067 nauji Covid-19 atvejai. Mirė 29 žmonės. 5 iš jų nepriklausė rizikos amžiaus grupei.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių