Palanga laukia Vyriausybės sprendimo: neturi galių šventiniu laikotarpiu suvaldyti atvykstančiųjų srautus

Reklama baigsis po sek.

Palangos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija nelaukė centrinės valdžios sprendimo ir nuo praėjusio pirmadienio kurorte bei Šventojoje įvedė visuotinį nuotolinį ugdymą. Esant karantino sąlygomis savivalda galėjo priimti tokį sprendimą, tačiau didžiausią nerimą šiuo metu kelia artėjančios didžiausios metų šventės. Jeigu LR Vyriausybė neapribos judėjimo tarp miestų, Palanga neturės jokių teisinių svertų neįsileisti atvykstančiųjų sutikti Šv. Kalėdų ir Naujųjų.

Lietuvai išgyvenant tarpuvaldį, nueinančioji bei ateinančioji Vyriausybė šiuo metu nesutaria dėl COVID-19 pandemijos valdymo. I. Šimonytė vakar ragino laikinąjį premjerą nedelsiant imtis visuotinio karantino sąlygų griežtinimo, tuo tarpu S. Skvernelis į tai sureagavo abejingai – raginimas raštu jam pasirodė kaip viešųjų ryšių akcija, o klausimo Vyriausybės posėdyje nesvarstė dėl to, kad paskirtoji premjerė jam siūlymo neišsakė telefonu.

Stingant bendradarbiavimo ir vienybės pandemijos metu centrinėje valdžioje, nežinioje ir baimėje gyvena vienas didžiausių šalies kurortų – Palanga. Artėjant didžiausioms metų šventėms kurorto viešbučiuose jau rezervuota apie 50-60 procentų kambarių.

Iš tikrųjų šiomis dienomis tie, kurie dar veiklos nesustabdė viešbučiai, turi maždaug apie 10-20 procentų užsakymų, o Kalėdoms yra rezervavęsi žmonės apie 50-60 proc. kambarių viešbučiuose. Dažniausiai tai šeimos arba po du asmenis. Žinoma, jeigu būtų leista teikti SPA paslaugas arba kitas pramogas, užimtumas būtų kur kas didesnis. Tai mums toks suaktyvėjimas prieš didžiąsias šventes yra džiugus, gelbstintis, tačiau nežinia, ar iš tiesų galėsime vykdyti veiklą. Trūksta aiškumo. Žmonės skambina ir klausia ar nereikėtų jiems atšaukti šventinės rezervacijos, nes ketina valdžia griežtinti ribojimus. Mes nežinome to taip pat. Ar mums dar bandyti iš paskutiniųjų išsilaikyti, ar tarkim jau galim nelaukti ir eiti į prastovas“, – teigė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė.

Naujųjų metų sutikimui, gruodžio 30-sausio 1 dienoms rezervuota kone 80-90 procentų Palangoje veikiančių viešbučių kambarių. Nors kainos taikomos kaip šiltuoju metų laiku, vasaros sezonu, visgi žmonės išreiškia norą Naujuosius sutikti ne namuose, o bent jau kitoje aplinkoje, pajūryje. Situaciją stebintis Palangos miesto savivaldybės meras neslepia jaučiantis bejėgiškumą: jeigu Vyriausybė nepriims sprendimo riboti mobilumą tarp miestų, kurorto savivaldybė neturi teisinių svertų tai padaryti pati.

Vienareikšmiškai turi būti stabdoma migracija tarp miestų. Jeigu to nebus padaryta, jūs įsivaizduokit, kiek žmonių plūs į Palangą. Ne tik, tarkim, viešbučiuose apsigyventi, bet ir prie jūros nubėgti vidurnaktį ir šampano taurę pakelti. Tai mieste beprotiškos spūstys būtų, žmonės tikrai būriais trauktų į pajūrį, suvaldyti tokius srautus net policijos pareigūnų nepakaktų. Nors mes atsisakėme šiemet visų renginių, net fejerverkų, tikiu, kad jeigu nebus griežtai reglamentuotas judėjimas tarp miestų, mes būsime bejėgiai. Vyriausybė turi priimti sprendimą“, – teigė Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto savivaldybės meras.

Esant karantinui ar ekstremaliai situacijai šalyje, miesto savivaldybės neturi teisinių galių pačios priimti sprendimą dėl mobilumo ribojimo ir neįsileisti atvykstančiųjų. Tokius sprendimus gali priimti tik Vyriausybė, pasitelkdama policijos pareigūnus, įrengdama kontrolės punktus.

Tai yra neįmanoma. Policija mums yra nepavaldi. Mes negalime jai pasakyti, apjuoskit miestą ir nieko neįleiskit. Sprendimas turi būti priimtas centrinės valdžios. Įvažiavimus į miestą reglamentuoja ji, mes neturime jokių teisinių svertų“, – teigė Š. Vaitkus.

Kurorto vadovas tikisi, kad artimiausiomis dienomis atsiras aiškumo dėl artėjančių švenčių metu taikomų karantino nuostatų. Ateinantį penktadienį vyks neeilinis LR Seimo posėdis, kurio metu turėtų būti patvirtinta Vyriausybės programa bei prisiekti naujoji ministrų kabineto sudėtis. Tuomet Vyriausybė gautų įgaliojimus veikti. Jeigu viskas vyks sklandžiai, paskirtoji premjerė I. Šimonytė ketina nedelsiant sušaukti posėdį ir priimti griežtus, bet būtinus COVID-19 pandemijos valdymo ribojimus.

Net jeigu šalies valdžia ir nesiryžtų riboti mobilumo tarp miestų, kuo abejoja ir kurorto vadovas Š. Vaitkus, pajūryje šventiniu laikotarpiu situaciją stebės sustiprintos policijos pareigūnų pajėgos. Bus kontroliuojama, kaip laikomasi karantino sąlygų, ar nesibūriuojama ne tik viešose, bet ir privačiose erdvėse.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių