Pedagogai prašo nuotolinio ugdymo – A. Veryga siūlo ankstinti žiemos atostogas

Reklama baigsis po sek.

Į paskirtą LR ministrę pirmininkę I. Šimonytę kreipėsi Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, prašydama ir ragindama visose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose taikyti nuotolinį darbą. Pasak profesinės sąjungos vadovo Andriaus Navicko, pedagogai yra sunerimę dėl savo sveikatos, o dažnai pasitaiko atvejų, kuomet mokyklų ar darželių administracija slepia nuo darbuotojų tikrąją situaciją apie sergamumą koronaviruso infekcija ir pastariesiems daro spaudimą tęsti darbus įprastu būdu, nesiizoliuoti.

„Eina pedagogų skundai vienas po kito ir turime reaguoti. Atskirų mokyklų bendruomenės kreipiasi ir prašo bent jau svarstyti tokią alternatyvą, kviestis į pokalbius ir epidemiologus, ir kitus specialistus. Siūlymas apimtų ir ikimokyklinio, ir priešmokyklinio, ir pradinio ugdymo įstaigas. Situacija sudėtinga daug kur. Tam pačiam bendrajam ugdyme taikomas dažnai mišrus metodas, kai savaitę mokosi namuose, savaitę mokyklose. Be to, gauname duomenų, kad kai kurios įstaigos slepia nuo savo darbuotojų apie susirgimus, o tai kelia įtampą, pedagogai bijo eiti į darbą, nes nežino, kokia grėsmė užsikrėsti, todėl kreipėmės ir prašėme atsižvelgti į situaciją, taikyti nuotolinį ugdymą“, – teigė A. Navickas.

Kiekviena šalies savivaldybė ar pagal jos Ekstremalių situacijų komisijos sprendimą kiekviena ugdymo įstaiga gali pati individualiai nuspręsti, kokį ugdymo metodą taikyti mokyklose ir darželiuose karantino laikotarpiu. Profesinės sąjungos vadovas pabrėžia, kad dažnu atveju atsakomybė nukreipiama skirtingoms institucijoms, pastarosios nurodo, jog yra tarsi priverstos apsieiti be nuotolinio ugdymo.

„Kiek mokytojai pasakoja, skambindami mums, kad mokyklų administracijos tokį naudoja net psichologinį spaudimą, nes tokį patį patiria iš savivaldybių, o jos susilaukia spaudimo savo ruožtu ir iš ministerijos. Bent jau taip teigiama, kad lyg ir yra tokia galimybė taikyti nuotolinį ugdymo metodą, bet tarsi geriau, kai mažieji ir pradinių klasių mokiniai mokytųsi, ugdytųsi klasėse“, – teigė A. Navickas.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga mano, kad idealiausia nuotolinį ugdymą būtų pradėti taikyti nuo ateinančios savaitės. Tai būtų tarsi perėjimas į mokinių žiemos atostogas. Galbūt ir tėvai turėtų daugiau galimybių pasinaudoti apmokamomis atostogomis prieššventiniu laikotarpiu. Į klases mokiniai galėtų sugrįžti sausio 6-ąją dieną, o padaryta trumpa mokymosi kontaktiniu būdu pauzė padėtų suvaldyti tiek įtampą pedagogų tarpe, tiek infekcijos plitimo mastą.

Laikinai LR sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis Aurelijus Veryga ne kartą yra pabrėžęs, kad išsiųsti mokymuisi, ugdymuisi į namus mažuosius darželinukus ar pradinių klasių mokinius būtų ryžtamasi kraštutiniu atveju. Juos auginantiems tėvams tektų mokėti iš valstybės biudžeto išmokas, tėvai prarastų galimybę dirbti, be to, nebūtų užtikrinama specifinių ir pandemijos priešakinėje fronto linijoje dirbančių asmenų atžalų priežiūra. Kadenciją baigiantis ministras šiandien COVID-19 valdymo komitete pasiūlė ankstinti mokinių žiemos atostogas.

„Mano siūlymas buvo pagalvoti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai apie galimybę tokias atostogas paankstinti visiems moksleiviams: tiek pradinių klasių, tiek pagrindinio, tiek gimnazinio ugdymo. Tą laikotarpį panaudoti kaip ir rudens atostogų metu kaip savotišką pauzę“, – per spaudos konferenciją sakė ministras.

Mokinių žiemos atostogos šiemet numatytos nuo gruodžio 23 d. iki sausio 5 d. imtinai, į klases ugdytiniai grįžtų sausio 6-ąją. Tačiau su Kalėdų atostogų ankstinimu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga nesutinka.

„Visų pirma, tokia ugdymosi pauzė kaip atostogos nenumatytos darželiuose, o juose irgi nemaža koronaviruso protrūkių dalis, tai tokiu atveju šiose įstaigose dirbantys pedagogai liktų neišgirsti ir nuskriausti. Kitas aspektas, ką pakeis tas ankstinimas? Tai reikštų, kad vaikai į klases grįžtų prieš Naujuosius metus ar kaip? Iki šiol Vyriausybė tylėjo, nesiėmė jokių diskusijų šiuo klausimu. Mes labiau už nuotolinį ugdymą prieš atostogas. Tai būtų priimtina tiek mokiniams, tiek darželinukams”, – portalui teigė A. Navickas.

Tokiam švietimiečių išsakytam prašymui dėl perėjimo prie nuotolinio ugdymo pritarė ir medikas, profesorius Vytautas Kasiulevičius, ragindamas valdžią atsižvelgti į išsakytus nuogąstavimus.

„Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad padėtis ugdymo institucijose sparčiai blogėja. Beveik 2 tūkstančiai mokytojų ir kitų ugdymo įstaigų darbuotojų jau susirgo Covid-19. Kadangi mūsų šalis neturi resursų kartą per savaitę testuoti visų mokinių ir mokytojų, tikslingiausia būtų bent 6 savaitėms pereiti tik į nuotolinį mokymą, kol situacija stabilizuosis. Todėl tiek nueinanti valdžia, tiek naujoji Vyriausybė turėtų atsižvelgti į mokytojų raginimus”, – socialiniame tinkle savo nuomonę išreiškė Vytautas Kasiulevičius, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius.

Kol kas profesinė sąjunga iš paskirtosios premjerės nesulaukė jokios reakcijos, tačiau neslepiama, kad vyksta intensyvios diskusijos su kandidate į LR švietimo, mokslo ir sporto ministro postą. Planuojama artimiausiu metu sėsti prie derybų stalo ne tik su ja, tačiau pasitelkiant ir epidemiologus bei kitus sveikatos srities specialistus. LR Vyriausybė, tikėtina, klausimą dėl ugdymo proceso pobūdžio svarstys ateinantį trečiadienį vyksiančiame posėdyje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių