Per šventes paskiepyti pirmieji medikai

Reklama baigsis po sek.

Šeštadienį į Lietuvą pristatyta dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ bendrai sukurtos vakcinos pirmoji siunta. Iš viso iš šio gamintojo Lietuva įsigis daugiau nei 1,8 mln. vakcinos dozių.

Siunta buvo pristatyta į Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėlius ir patalpinta į ultra žemos temperatūros šaldiklius, nupirktus specialiai šioms vakcinoms, kurios turi būti laikomos -75 laipsnių temperatūroje.

ESSC sandėliuose vakcinos buvo laikomos dvi valandas, po to jos buvo išvežtos į penkias pagrindines šalies ligonines Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Klaipėdos universitetinę ligoninę, Respublikinę Šiaulių ligoninę, Respublikinę Panevėžio ligoninę. Iš ESSC sandėlių į gydymo įstaigas vakcinos buvo transportuojamos naudojant šaldymo įrangą, kuri užtikrina „šalčio grandinės“ palaikymą ir temperatūrinio režimo atsekamumą viso transportavimo metu. Sekmadienį prasidėjo skiepijimas šiuose penkiuose centruose.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pirmieji darbuotojai buvo paskiepyti sekmadienį. Pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos ir ekspertų grupės rekomendacijas, prioritetas vakcinuojant priskirtas medikams, tiesiogiai dirbantiems su Covid-19 infekcija, anesteziologams-reanimatologams ir anesteziologijos reanimacijos personalui, teikiantiesiems skubią pagalbą, onkologams-hematologams ir akušerijos-ginekologijos padalinių darbuotojams.

Pas mus dirbo 7 skiepytojų brigados, tai pirmieji vienu metu pasiskiepijo 3 gydytojai, slaugytoja, akušerė, maisto išdavėja ir slaugytojos padėjėja.<…> Visi jaučiasi gerai, pas mus komplikacijų nebuvo“,- teigė Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis.

Per pirmąją vakcinavimo dieną paskiepyta 160 darbuotojų, šiandien planuojama suleisti vakciną dar 300 žmonių.

Viso pirmojoje siuntoje Klaipėdos ir Tauragės apskričių ligoninėms buvo gauta beveik 1950 vakcinų. Prognozuojama, kad kito siuntinio laukiama dar šiais metais.

Pasirodžius informacijai apie atsiųstą vakciną, pasklido gandai, kad net 30% KUL darbuotojų atsisako skiepytis.

Dalis iš tikro yra neapsisprendę. Čia mūsų ligoninė- ne išimtis, taip yra ir kitur. Tačiau, pavyzdžiui, vakar pas mus pora pasiskiepijo, kurie buvo lyg tai prieš tai nenorėję. Kai kurie dar laukia „kaip bus su pirmaisiais?“. Ta dalis yra maždaug apie 15%, bet yra ir kontraindikacijų, pvz., nėštumas, kai kurie imuniniai sutrikimai, persirgusieji nesiskiepija, nes turi imunitetą“,- paaiškino V. Janušonis.

Pirmuoju etapu, per pirmąjį kitų metų ketvirtį, planuojama paskiepyti visus medicinos darbuotojus. Atvykstant naujoms vakcinų siuntoms, bus pradėti skiepyti palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojai ir pacientai bei socialinių įstaigų darbuotojai ir gyventojai, vaistinių darbuotojai, vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, gretutinėmis ligomis sergantys asmenys, artimo ar ilgalaikio socialinio kontakto negalintys išvengti ar visuomenei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai (viešąją tvarką palaikantys darbuotojai, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo, muitinės, sienos apsaugos sistemoje dirbantys asmenys, kariškiai, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai ir pan.). Vakcinai pasiekus visas prioritetines grupes – skiepytis kviesime visus norinčiuosius.

Lietuva yra sudariusi sutartis su šešiais vakcinų gamintojais ir iš jų ketina įsigyti daugiau nei 7 mln. vakcinos dozių. Jų turėtų užtekti paskiepyti bent 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskiepytų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių