Prezidentas ir S. Skvernelis dėliojo kitų metų valstybės biudžeto prioritetus

Reklama baigsis po sek.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu ir aptarė ateinančių 2021 metų valstybės biudžeto prioritetus.

„Kitų metų biudžetas turėtų būti ekonominės transformacijos biudžetas, padedantis Lietuvai iš krizės išeiti stipresnei – pasiekti proveržį prioritetinėse ekonomikos srityse. Taip pat svarbu iš akiračio nepamesti įsisenėjusių šalies problemų – kovoti su socialine atskirtimi, stiprinti švietimo sistemą. Valstybės biudžetas, mano manymu, turi perteikti gerovės valstybės viziją. Tokius pasiūlymus Ministrui Pirmininkui ir pristačiau. Transformuojant ekonomiką, investuojant į švietimo kokybę, mažinant skurdą ir pajamų nelygybę, stiprinant šalies saugumą, lygiagrečiai svarbu apdairiai valdyti viešuosius finansus ir vertinti sprendimus per fiskalinės disciplinos prizmę” – teigė šalies vadovas.

Politologė, Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros lektorė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili mano, kad kalbėti apie ateinančių metų biudžetą ir siekti įgyvendinti gerovės valstybės programą iš esmės yra gera tendencija, tačiau apie tai vertėtų diskutuoti ne su esamu Vyriausybės vadovu.

„Siekti gerovės valstybės yra gerai. Kalbėtis apie kitų metų biudžetą irgi yra gerai. Tačiau negalime pamiršti, kad biudžeto formavimą ir jo tvirtinimą vainikuos jau nauja Vyriausybė ir naujas Seimas. Todėl kalbėtis apie į gerovės valstybę orientuoto biudžeto formavimą reikia ne tik su dabartiniu Ministru Pirmininku, bet ir su dalyvaujančiomis Seimo rinkimuose politinėmis jėgomis. Siekiant išvengti kaltinimų politikavimu ar vienos kurios nors politinės jėgos palaikymu, kalbėtis galima ir netiesiogiai – pavyzdžiui, viešai išsakant (ir visiems vieną kartą aiškiai paaiškinant) kokia yra Prezidento gerovės valstybės vizija, kokį jos modelį Prezidentas siūlytų. Iš to, kas dabar ištransliuojama tiek paties Prezidento (pvz., jo metiniame pranešime ar spaudos konferencijoje, skirtoje prezidentavimo metinėms), tiek jo komandos, kol kas (vis dar – nors prabėgo jau pirmieji prezidentavimo metai) neleidžia susidaryti aiškios vizijos apie kokią ir kieno gerovę kalbame”, – LR Prezidento poziciją komentavo politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili.

Pasak Prezidento, prioritetinis naujai formuojamo biudžeto tikslas – didžiausią skurdo riziką ir atskirtį patiriančių gyventojų grupės – senjorų – gyvenimo kokybės gerinimas. Pensijų indeksavimas kitais metais, atsigaunant ekonomikai, privalo tęstis, įskaitant ir praėjusiais metais įtvirtintą papildomą pensijų didinimą. Bendrai pensijų augimas kitais metais galėtų siekti apie 8 procentus.

„Kokybiškas senėjimas nėra tik pensijos – tai ir aktyvios bei turiningos senatvės poreikis, dėl to naujų paslaugų senjorams plėtra – irgi būtinoji sąlyga kitų metų biudžetui. Taip pat skatinu ir toliau nuosekliai mažinti mokestinę naštą mažiausias pajamas gaunantiesiems. Mano manymu, kitų metų biudžetas be NPD didinimo bent iki 450 eurų yra neįsivaizduojamas“, – pridūrė šalies vadovas.

Politologė šalies Prezidento išsakytoje vizijoje dėl ateinančių metų valstybės biudžeto formavimo pasigenda socialinės lygybės principo taikymo visoms žmonių grupėms. Pirmiausia valstybės vadovas į labiausiai skurdo paveiktų sąrašą įtraukia tik senjorus, nors šioje kategorijoje esančių yra kur kas platesnis ratas.

„Deja, kažkodėl labiausiai akcentuojama tik viena kategorija – tai senatvės pensijas gaunantieji, nors skurdo rizika Lietuvoje itin paliečia ir vienišas, mažamečius vaikus auginančias motinas, ir šiek tiek mažesne dalimi, vienišus, mažamečius vaikus auginančius tėvus, taip pat jaunas šeimas su dviem ir daugiau vaikų – apie juos tylima. Klausimas, kuris yra pats svarbiausias kuriant gerovės valstybę – iš kur gauti daugiau pinigų viešųjų paslaugų finansavimui bei atskirties mažinimui – lieka neatsakytas. Svarbiausias pajamų šaltinis kiekvienai valstybei – tai mokesčius mokantys fiziniai ir juridiniai asmenys. Pandemija apstabdė mūsų emigracijos srautus, tačiau ateities prognozės vis tiek yra niūrios – fizinių mokesčių mokėtojų skaičius bus mažėjantis. Vadinasi, turime galvoti apie didelę pridėtinę vertę kuriančias įmones (nebūtinai tik privačias, tai gali būti ir valstybinės, tačiau turi būti itin skaidrus jų valdymas), apie inovacijas. Ir čia kažkaip to dėmesio pritrūksta.”, – G. Burbulytė – Tsiskarishvili.

Specialistė taip pat atkreipė dėmesį, kad kuriant Gerovės valstybę vis dar yra pamirštami ir nuošalyje lieka mokesčių mokėtojai. Pastarieji, nors ir kuria valstybės biudžetą, yra švelniai tariant ignoruojami.

„Gerovės valstybės atrama – stipri vidurinioji klasė. Ar mes ją turime Lietuvoje? Drįsčiau teigti, kad jai, t.y., viduriniajai klasei, kuri sudaro mokesčių mokėtojų pagrindą ir yra pagrindinis gerovės įgyvendinimo variklis šiandien yra skiriama labai mažai dėmesio. Niekaip nebaigiama skaidrinti mokesčių sistema, vis dar ydinga individualią veiklą vykdančių asmenų socialinio draudimo sistema (karantinas atskleidė nemažai problemų), dėmesio mažamečius vaikus (būsimus mokesčių mokėtojus) auginančioms šeimoms trūkumas ir dar daugybė visokių “kabliukų” rodo, kad šiandien vidurinioji klasė yra kritiniame vystymosi taške, faktiškai, ant išgyvenimo ribos. Tai ar tikrai gerovės valstybė kuriama visiems?”, – retoriškai klausė politologė G. Burbulytė – Tsiskarishvili.

Tuo tarpu šalies vadovas po susisitikimo su Ministru Pirmininku didesnį prioritetą teikė kur kas kitokioms sritims – akcentavo investicijų į saugumo ir gynybos sritį svarbą. Įgyvendinant gynybos stiprinimo poreikį ir partijų susitarimą, kitais metais gynybos išlaidas (1 mlrd. eurų ) siūloma išlaikyti nepakitusias, palyginti su 2020 metais, taip pat Prezidentas pažymėjo poreikį didesnį dėmesį skirti apleisto kultūros paveldo tvarkymui bei poreikį tęstinai bent 7–8 proc. kitąmet didinti kultūros ir meno darbuotojų atlyginimus, kurie šiuo metu yra vieni mažiausių viešajame sektoriuje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių