Prezidentas kritikuoja vakcinacijos procesą

Reklama baigsis po sek.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį ryte susitiko su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte ir sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu. Susitikimo metu aptartos priemonės, skirtos skaidriam ir teisingam vakcinavimo nuo koronaviruso ligos (COVID-19) įgyvendinimui užtikrinti.

Prasidėjęs vakcinavimas – vienas didžiausių Lietuvos žmonių pasitikėjimo savo valstybe išbandymų. Visuomenė ilgai atsimins, ar gyvybes gelbstinčius skiepus pirmieji gaus tie, kuriems jų labiausiai reikia, ar tie, kurie sugeba prasmukti be eilės. Todėl būtina nedelsiant sukurti tokį vakcinavimo procesą, kuris būtų atsparus besinaudojantiems pažintimis, nepotizmu ir korupcija“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, būtina atrasti tinkamą balansą decentralizuojant skiepijimo įgyvendinimo procesą ir kartu sukuriant SAM prižiūrimą skiepijimo eiliškumo kontrolės mechanizmą. Ministras turi būti atsakingas už kiekvieną skiepijimo įgyvendinimo etapą, taip pat reikalauti ryžtingesnių SAM bei savivaldybėms pavaldžių įstaigų vadovų veiksmų.

Šioje srityje būtinas didesnis skaidrumas. Kontrolės procesas negali trukdyti vakcinacijos eigos. neturi kainuoti daugiau nei galutinis rezultatas – išsaugotos žmonių gyvybės. Nuo šiandien bus atnaujinama pasitikėjimo linija, kad būtų galima pranešti telefonu apie galimus vakcinavimo pažeidimus. Taip pat bus atliekami išorės patikrinimai, kad tikrai niekas negalvotų, jog gali būti ar yra nebaudžiamas. Taip pat vakar pasirašiau sprendimą pavesti savivadlybių administracijų direktoriams kontroliuoti vkcinacijos procesą ir nustačius pažeidimus atlikti administracinę teisenę, kreiptis dėl jos į teisėsaugos pareigūnus ir apie tai informuoti sveikatos apsaugos ministeriją. Tik pačios gydymo įstaigos bei savivaldybės žino geriausiai, kokie asmenys dirba gydymo įstaigose ir kurie asmenys turi pirmumo teisę skiepytis. Siekiama maksimaliai išvengti bet kokių pasinaudojimų padėtimi ir privilegijomis“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Sveikatos apsaugos ministro pristatytas numatomas veiksmų planas, šalies vadovo vertinimu, galėtų spręsti šiuo metu fiksuojamas nesąžiningo vakcinavimo problemas, tačiau nėra pakankamai paruoštas etapui, kai skiepyti reikės gerokai daugiau asmenų.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda siūlo sukurti tokį atitikties patikrinimo mechanizmą, kuris galėtų veikti nuolat ir dideliu mastu, pasitelkiant duomenų analizę, ir leistų įvertinti, ar paskiepyti asmenys atitiko patvirtintus vakcinavimo prioritetus ir ar visos vakcinos buvo apskaitytos jas gavusiose įstaigose. Be to, SAM artimiausiu metu, bendradarbiaudama su STT, turėtų peržiūrėti nustatytą vakcinavimo įgyvendinimo tvarką, numatant aiškius kriterijus, kada ir kokiomis sąlygomis galima pereiti prie žemesnio prioriteto asmenų grupių, ir taip padidinti jos atsparumą korupcijai.

Šalies vadovas taip pat ragina iki mėnesio pabaigos sukurti piliečių vakcinavimo koordinacinį centrą, kuris būtų atsakingas už proceso organizavimą ir tvarkų tobulinimą, operatyvinių klausimų sprendimą, konsultacijų centrą, skirtą padėti įstaigoms sklandžiai ir teisingai įgyvendinti vakcinavimą, bei, artimiausiu metu, gyventojų registracijos vakcinavimui sistemą.

Prezidento vertinimu, įgyvendinant vakcinavimo programos skaidrumo planą, būtina griežtai taikyti įstatymuose numatytą atsakomybę už vakcinavimo tvarkos pažeidimus. Galimų pažeidėjų suvokiamas bausmės, kuri gali siekti baudą iki 6000 eurų ar net baudžiamąją atsakomybę, neišvengiamumas yra būtina sąlyga, siekiant suvaldyti galimas korupcijos grėsmes. Asmenims, pranešusiems apie pažeidimus, turi būti taikomas Pranešėjų apsaugos įstatymas.

Prezidentas paragino šalies žmones įsitraukti ir skatinti skaidrų skiepijimo procesą. „Visi, kurie pastebi galimo piktnaudžiavimo vakcinavimo tvarka atvejų, turėtų apie tai pranešti. Visų mūsų reikalas užtikrinti, kad skiepus pirmieji gautų tie, kuriems jų labiausiai reikia“, – sakė šalies vadovas.

Visuomenės pasipiktinimą sukėlę skiepijimo atvejai bus išsamiai patikrinti ir atitinkamai įvertinti

Gavus trijų Seimo narių pasirašytą pareiškimą, kuriame prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų skiepijant tam tikrus asmenis vakcina nuo viruso COVID-19, prokuratūra informuoja, kad išnagrinėti jį ir patikrinti jame nurodytus skiepijimo atvejus bus pavesta Specialiųjų tyrimų tarnybai. Išnagrinėjus pareiškimą bus priimtas ir atitinkamas proceso sprendimas dėl ikiteisminio turimo pradėjimo.

Reaguojant į visuomenės viešai išsakomą nepasitenkinimą minimais atvejais, taip pat nedelsiant bus kreiptasi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašant atlikti sisteminę nustatytų ar įtartinų atvejų patikrą drausminės ar tarnybinės atsakomybės taikymo aspektu bei šių patikrinimą medžiagą pateikti prokuratūrai.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad pirmieji skandalingi atvejai paaiškėjo pradėjus skiepyti su COVID-19 kovojančių gydymo įstaigų personalą, o pasiskiepijusių asmenų skaičius vis dar nesiekia net 1 proc. šalies gyventojų. Naudingų pažinčių ir nepotizmo rizika gali dar labiau išaugti skiepijant šimtus tūkstančių vyresnio amžiaus žmonių, globos ir slaugos namų gyventojų ar gretutinių ligų turinčius asmenų.

Prezidentas teigiamai vertina Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) iniciatyvą atlikti vakcinavimo organizavimo antikorupcinį vertinimą, taip pat įvertinti konkrečias visuomenę papiktinusias veikas, kai skiepus gavo asmenys, kuriems jie nepriklausė pagal SAM sudarytą planą.

Visi paviešinti faktai privalo būti ištirti ir atitinkamai įvertinti. Tačiau nuolat gesinti gaisrus ir kovoti su pasekmėmis per maža. Būtina sistemingai šalinti ydingas praktikas ir užkirsti kelią jų atsiradimui“, – sakė Prezidentas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių