Pristatyti Klaipėdos pilies didžiojo bokšto projektiniai pasiūlymai

Reklama baigsis po sek.

Vaiva Makarauskaitė

Vakar uostamiesčio savivaldybėje nuotoliniu būdu vyko Klaipėdos pilies didžiojo bokšto rekonstravimo projektinių pasiūlymų pristatymas ir viešas svarstymas su visuomene.

Pasak architekto Algirdo Stipinio, iš pradžių buvo bent keli variantai kaip turėtų atrodyti atstatytas pilies bokštas, tačiau galiausiai buvo nuspręsta, jog jo išorė bus tokia kaip surinktoje istorinėje medžiagoje.

„Buvo įvairiausių siūlymu, statyti stiklinį bokštą – kaip viziją buvusio bokšto. Buvo įvairiausių siūlymų , kad galbūt reikėtų pilnai bokštą atstatyti, su pilno mūro 3 metrų storio sienomis kaip buvo, tačiau jau iki šio projekto pradžios buvo priimtas Klaipėdos miesto savivaldybės sprendimas, kad renkamės bokšo tūrio atkurimą ir atkuriame moderniomis konstrukcinėmis priemonėmis. Išoriškai turėtų atrodyti kaip atrodė pagal surinktą istorinę medžiagą, plytų mūras, kaip ir priklauso Renesansinio ryšimo, bet laikanti konstrukcija būtų metalinis karkasas.“ – Architektas Algirdas Stripinis

Toks sprendimas architekto teigimu buvo pasirinktas siekiant išsaugoti likusius didžiojo pilies bokšto pamatus. Atlikus skaičiavimus paaiškėjo, kad norint pilnai atkurti bokštą, su visomis masyviomis sienomis, reikėtų panaikinti išlikusius pamatus.

„Anuomet jau bokštas sviro, jis buvo tvirtinamas, o po gaisro greičiausiai ir atstatytas žemesnis. Šiuo metu pamatų būklė dar yra pablogėjusi ir nerealu galvoti, kad ant esamų pamatų būtų įmanoma vėl užkrauti tokį svorį. Norint atkurti pilno mūro sienas, tiesiog reikėtų ne tik bokšto pamatus, bet ir aplinkui viską išsivalyti ir kapitaliai iš naujo viską daryti. Mes manome, kad iš esmės tai būtų neteisingas sprendimas.“ – Architektas Algirdas Stripinis

Numatoma, kad bokšto aukštis bus 45 metrai ir 50 centrimetrų, o jo viduje planuojama įrengti metalinę konstrukciją, kuri leistų žmonėms užkilti į apžvalgos aikštelę.

„Dėl metlinės kostrukcijos buvo ieškota įvairiausių variantų. Pagrindinis tikslas – padaryti kuo mažiau žalos esamiesm pamatams, esamoms konstrukcijoms. Buvo svarstytas variantas slinkti konstrukciją link centro, kur yra grindys, kur esamų pamatų išlikusių nėra, bet tuomet išauga masyvi pamatų ir metalo konstrukcija. Įvairiais būdais slankiojom ir konstrukcijų sujungimus, konstruktorius skaičiavom, kol buvo rastas optimaliausias sprendimas palei išorines sienas įrengiant 12 mikro polių taip padarant mažiausią poveikį esamiems pamatams.“ – Architektas Algirdas Stripinis

Projekte palei išorinę sieną kiekviename aukšte numatomi apėjimai ir laiptai, o centre bus paliekama atvira erdvė. Visi praėjimai bus skirtingo pločio, kylant į viršų kiekvienas vis siaurės. Toks sprendimas buvo priimtas neatsitiktinai – siekiama šiuolaikiškomis priemonėmis parodyti buvusių sienų storį.

„Bokšto pagrindinė paskirtis būtų kaip apžvalgos bokštas, tad viršutinei aikštelei yra numatomas ir antras variantas: nemūryti pilnai iki viršaus, o įvesti berėmį stiklą.“ Architektas Algirdas Stripinis

Projekto pristatymo metu rengėjai taip pat pasiūlė kelis variantus kaip būtų galima didijį pilies bokštą įveiklinti. Kadangi pagrindinė bokšto funkcija būtų – apžvalgos aikštelė, tai jame siūloma įkurti informacijos centrą, o tarp aukštų, pasak rengėjų, būtų galima kurti interaktyvius, nuolat kintančius, užsiėmimus vaikams bei ekspozicijas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių