Prof. V. Kasiulevičius: kartu mes privalome nepasiduoti viruso valdžiai

Reklama baigsis po sek.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius savo paskyroje socialiniuose tinkluose pasidalijo šiuo metu aktualiausiomis įžvalgomis apie koronavirusą. Specialistas visuomenei pateikė 7 pastabas apie Covid-19 Lietuvoje.
1) Jeigu pradėjote kosėti, pakilo temperatūra, vargina galvos ir viso kūno skausmai, verta žinoti savo kraujo įsotinimą deguonimi. Tam būtina už keliolika ar keliasdešimt eurų įsigyti pulsoksimetrą. Juo naudotis galite išmokyti visus savo artimuosius. Kai tik turėsite pulsoksimetrą, išmatuokite jūsų kraujo įsotinimą deguonimi (saturaciją). Normalus SpO2 svyruoja nuo 96 iki 100 proc. Jeigu išmatavus 3 kartus ramybės būklėje pulsoksimetras rodo, kad deguonies saturacija arba įsotinimas (SpO2) krito žemiau 92 ar 90 procentų (čia dar mokslininkų diskusijų objektas), tuomet nedelsdami susisiekite su gydytoju, nes didelė tikimybė, kad vystosi virusinis plaučių uždegimas. Šis uždegimas paprastai prasideda praėjus keletui parų nuo susirgimo pradžios.
2) Covid-19 infekcija patvirtina PGR tyrimas iš nosiaryklės, tačiau greitasis SARS-CoV-2 antigeno (ne antikūnų!!!!) nustatymo testas irgi gali patvirtinti diagnozę, jeigu bus teigiamas rezultatas. Tik nepamirškite, kad neigiamas antigeno testas dar nereiškia, kad ligos nėra, tuomet vis tiek būtinas PGR tyrimas iš nosiaryklės.
3) Jeigu jūs susirgote, jūsų artimieji, su kuriais kartu gyvenate, nebūtinai užsikrėtė, todėl kiek įmanoma saugokite juos. Kuo jie gaus mažesnę viruso dozę, tuo lengviau persirgs. Miegokite atskiruose kambariuose, valgykite iš atskirų indų, kas 2 valandas dezinfekuokite bendro naudojimo patalpas (vonia, tualetas), būdami tame pačiame kambaryje bendraukite tik su kauke. Kaukė sumažina patenkančio į organizmą viruso kiekį.
4) Didžioji dauguma žmonių Covid-19 perserga kaip įprastą gripą. Vieną didžiausių pasaulyje viruso atakų patiria beveik vienuoliką milijonų gyventojų turinti Čekija. Šiandien čia juoda diena, nes šalyje per parą dėl Covid-19 mirė 106 gyventojai. Tai paros rekordas, tačiau jeigu pasistengsime mąstyti ramiai, tai pamatysime, kad iš 113 tūkstančių aktyvių ligos atvejų arba realiu laiku sergančių asmenų šiuo metu ,,tik” daugiau kaip 3 tūkstančiai gydoma ligoninėje, 634 intensyvioje terapijoje. Nors tai tik antrosios bangos pradžia, bet toks skaičius neviršija net 5 procentų nuo visų sergančiųjų. O juk Italijoje ir Ispanijoje pirmosios bangos metu vasario – kovo mėn. į ligonines patekdavo nemažiau kaip trečdalis Covid-19 pacientų. Tuo tarpu 83 tūkstančiai čekų jau pasveiko !!!
5) Gydymas. Mieli žmonės, nevartokite deksametazono be gydytojo paskyrimo. Šis vaistas gelbsti tik tuomet, kai skiriamas papildomas deguonis ir norint apsaugoti pacientą nuo citokinų audros pasekmių. Vaistas lygiai tiek geras, kiek ir blogas. Jeigu netikite, tiesiog paskaitykite vaisto aprašą. Neskubėkite patys daryti dalykų, kurie gali atvesti į reanimaciją. Tam uztenka pačios ligos. Remdesiviras irgi nėra stebuklas, trumpina susirgimo dienų skaičių, bet mirčių nemažina. Tai, kad iki šiol nėra remdesiviro sąlygoto mirštamumo sumažėjimo rodo pati didžiausia pasaulyje Solidarity studija, kurioje dalyvavo ir Lietuva. Skirtingai nuo bakterijų, virusams naikinti skirtų vaistų nėra daug. Skirtingai nuo bakterinių infekcijų, virusinės infekcijos daug rečiau nužudo žmones. Virusinių infekcijų metu daug svarbesnė letinių ligų kontrolė.
6) Virusas taikosi į lėtinėmis ligomis sergančius. Susitvarkykite savo kraujospūdį, cholesterolį ir gliukozės kiekį. Nusipirkite kraujospūdžio elektroninį matuoklį ir pasiekite, kad jūsų kraujospūdis neviršytų 140/90 mmHg, bendras cholesterolis – 5 mmol/l, o blogasis – 3 mmol/l, gliukozės kiekis nevalgius neturi viršyti 5,5 mmol/l. Jeigu sergate krūtinės angina, koronarine širdies liga, jūsų cholesterolio ribas nustato gydytojas. Jeigu galite tai padaryti natūraliomis priemonemis ir gyvenimo būdo pagalba – valio. Nenustokite judėti ir maitintis sveikai. Jeigu tai nepavyksta, kraujospūdį mažinančius vaistus, statinus ir antidiabetinius vaistus reikia naudoti, kaip paskyrė jūsų gydytojas. Jeigu dėl kokios nors lėtinės ligos vartojate krešėjimą slopinančius vaistus, juos irgi būtina tęsti. Nepamirškite, kad infekcija didina kraujo krešėjimą, o šis gydymas jus saugo. Visa tai padaryti įmanoma, jeigu dažniau klausai, ką tyliai šnibžda sveikas protas, o ne emocijos.
7) Kol visų lygmenų valdžia bei opozicija išsiaiškins santykius sekmadienį, prabalsavus rinkimuose protinga būtų likti namuose, jeigu tai įmanoma. Jokių kavinių, barų, restoranų, naktinių ir sporto klubų, giminių švenčių. Vietoje to pasirinkite pasivaikščiojimą miške, parke, bėgimą, būkite kartu su artimais žmonėmis. Jeigu žūtbūt reikia būriuotis, jeigu neturite galimybės maitintis namuose, tai anglai tam sugalvojo ,,šešių taisyklę”. Nedaugiau kaip 6 žmonių susibūrimai, nedaugiau kaip 6 žmonės kavinėje ar restorane. Tai jau duoda tam tikrą efektą. Darbe, parduoduvėje ir viešajame transporte irgi dėvėkite kaukes. Jeigu jūs tarnautojas, o kabinete dirbate keliese, pastate bloga ištraukiamoji ventiliacija, prašykite darbdavių leisti dirbti nuotolyje pakaitomis su kolegomis. Jeigu dirbate statybose, gamyklose, būtina naudoti kaukes, reguliariai dezinfekuoti rankas, laikytis 2 metrų atstumo ir į praktiką įdiegti per skausmingas pavasario ir vasaros pamokas išmoktą patirtį.

Šalies negalime uždaryti, bet kartu mes privalome nepasiduoti viruso valdžiai, kol sulauksime saugios ir efektyvios vakcinos”, – rašė prof. Vytautas Kasiulevičius. 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių