Siūloma birželio 16 d. nutraukti karantiną

Reklama baigsis po sek.

Šiandien posėdžiavusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija siūlo, kad birželio 16 dieną būtų nutrauktas valstybinis karantinas. Siekiant, kad virusas neišplistų, šalyje liktų tik valstybės lygio ekstremalioji situacija ir parengtis, kuri dabar nustatyta visoms institucijoms. Esamų ribojimų išlaikymas padėtų tinkamai pasirengti antrajai koronaviruso bangai (epidemiologų planuojama rudenį), ir laiku reaguoti į besikeičiančią pandemijos situaciją šalyje.

Visoje Respublikoje naikinant valstybinį karantiną, iš Užkrečiamų ligų profilaktikos kontrolės įstatymo, būtų pereinama į Civilinės saugos įstatymo teisinę aplinką. Lokaliai, nustačius atvejus institucijoje ar miestelyje ir pan., karantinavimas ar kitos specialios apsaugos priemonės bus taikomos tik lokaliai, tam tikruose židiniuose, tačiau kitose šalies erdvėse, kuriose sergamumas nebūtų padidėjęs bei nekiltų viruso plitimo grėsmė, karantino režimas negaliotų.  

„Griežti reikalavimai virs rekomendacijomis. Jų vis tik, mano nuomone, reikėtų laikytis. Šiuo metu peržiūrimos priemonės, atlaisvinama ūkinė veikla, atlaisvinama viešas paslaugas teikiančių įstaigų veikla, praktiškai grįžtama prie normalaus gyvenimo, bet su tam tikrais įpročiais – saugoti save ir kitus“, – teigė LR vidaus reikalų ministrė R. Tamašunienė.

Nutraukus karantiną, Operacijų vadovu išlieka sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Jo rekomendacijos visiems ūkio subjektams, tiek valstybės, tiek privataus sektoriaus, lieka galiojantys. Tačiau Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija siūlo neberiboti viešojo maitinimo, pasilinksminimo bei pramogų įstaigų darbo laiko. Operacijų vadovas išleis naujas rekomendacijas maitinimo bei pramogų įstaigoms, kokių sveikatos saugos priemonių reikės laikytis net ir nutraukus karantiną.

„Atleidžiame maitinimo, pasilinksminimo, pramogų įstaigų darbo laiką, jo neberibosime, galės dirbti. Kultūros bei sveikatos apsaugos ministerijos ieško sprendimų, kaip renginiuose, ypač organizuojamose atvirose patalpose, didinti dalyvių ir žiūrovų skaičių. Dabar yra projektas, visi sprendimai konkretūs ir skaičiai atsiras Vyriausybės sprendime trečiadienį“, – ministrė R. Tamašunienė.

Nors pasilinksmino vietose, maitinimo įstaigose darbo laikas ir neribojamas, dėl masinių renginių vis dar intensyviai svarstoma. Šalyje daugėjant naujų koronaviruso atvejų asmeninių švenčių metu, manoma, išlieka didelė rizika plisti virusui. Kultūros ministerija kol kas dviems savaitėms iki liepos mėnesio siūlo lauke vykstančiuose renginiuose leisti iki 700 žiūrovų (vėliau šį skaičių planuojama didinti), o vidaus patalpose vykstančiuose renginiuose leidžiamas dalyvių, žiūrovų skaičius kol kas nesikeistų. Veidą dengiančių kaukių dėvėjimas išliktų tik kaip rekomendacija.

Ekstremali situacija leidžia pratęsti sienos kontrolę. Nuo birželio 17 dienos siūloma mėnesiui palikti atvykstančių kontrolę jūrų ir oro uostose. Vykstantiems sausumos keliais pasų patikrinimo procedūros nebebūtų vykdomos. Išlieka pasieniečių patruliavimas prie šalies vidinių sienų. 

Į naująjį nutarimą ketinama įtraukti dvi naujas užsieniečių grupes – nacionalinės vizos turėtojai ir atvykstantys iš taip vadinamų saugių trečiųjų šalių, pagal operacijos vadovo patvirtintą sąrašą (jeigu neviršijama 25 atvejai 100 tūkstančių gyventojų). Kitais atvejais, su išorės siena režimas paliekamas kaip ir iki šiol. Vis dar išlaikomi pasienio kontrolės postai, tam tikros patikrinimo procedūros bus taikomos.

„Tikimės, kad režimas švelnės, ir galėsime mažinti iš pradžių parengties lygį, o vėliau atšaukti ir ekstremalią situaciją, jeigu viskas pavyks sklandžiai ir elgsimės visi atsakingai ir nekils nauja pandemijos banga“, – R. Tamašunienė.

Ekstremalių situacijų komisijos narių siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė. Šis klausimas bus svarstomas trečiadienį vyksiančiame posėdyje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių