Skvernelis ir Šapoka atsisakė dalyvauti LR Seimo posėdyje

Reklama baigsis po sek.

Šiandien surengtame neeiliniame Seimo posėdyje, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statutu, opozicija laukė premjero Sauliaus Skvernelio atsakymų į pandemijos metu visuomenėje ir žiniasklaidoje rezonansinio dėmesio sulaukusius klausimus ir paaiškinimų dėl kai kurių nevienareikšmiškai vertinamų valdžios veiksmų. Lietuvos Respublikos Seimo statuto 208 straipsnio 13 ir 14 dalys numato, kad atsakymus premjeras privalo pateikti.

Neeilinio posėdžio metu Seimo opozicija taip pat tikėjosi sulaukti atsakymų ir iš finansų ministro Viliaus Šapokos dėl itin sudėtingos ekonominės situacijos ir iššūkių, kuriuos dėl pandemijos patiria atskiri sektoriai. Lietuvos Respublikos Seimo statuto 208 straipsnio 13 ir 14 dalys numato, kad atsakymus finansų ministras privalo pateikti.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis bei finansų ministras Vilius Šapoka atsisakė dalyvauti posėdyje ir atsakyti į LR Seimo narių klausimus. Buvo motyvuojama, kad šiuo metu yra priiminėjami svarbūs sprendimai Vyriausybėje dėl koronaviruso pandemijos. Seimo posėdyje taip pat nedalyvavo valdančiųjų frakcijų atstovai.

Posėdyje dalyvave Seimo nariai, opozicija, vienareiškmiai teigė, jog taip demonstruojama beprecedentė nepagarba parlamentui bei rinkėjams.

Opozicijos klausimai Ministrui Pirmininkui:

1. Nomenklatūrinis valdžios testavimas. Skelbta, kad iš pradžių visi ministrai buvo ištestuoti dėl koronaviruso, o tik po to susigriebta, kad, matyt, be teisinio pagrindo. Taip balandžio 8 d. ministras Aurelijus Veryga pakeitė savo sprendimą, numatantį galimybę testuoti valdžios žmones be atskirų simptomų. Prezidentas skeptiškai atsiliepė apie tokius sprendimus, kurie numatė ir jam galimybę būti testuojamam, net ir nejaučiant jokių simptomų. Ar nomenklatūrinių tradicijų grąžinimas atgaline data, jūsų manymu, teisėtas ir moralus?

2. Ekonomikos ministro kandidatūra. Premjere, antra po Sveikatos apsaugos ministerijos šioje krizėje pagal svarbą tampa Ekonomikos ministerija, kurios užduotis – gelbėti šalies ūkį. Tačiau ši ministerija neturi nuolatinio vadovo. Ypač svarbi politinė pareigybė tapo politinių ambicijų įkaite. Kiek ilgai bus žaidžiamas žaidimas stumdantis tarp valdančiųjų ir bandymų perlaužti Prezidentą, siunčiant signalus, kad gali būti teikiamas tas pats Prezidento atmestas kandidatas. Ar nemanote, kad daroma didelė žala šiam sektoriui ir kada bei ką ketinate teikti kandidatų į ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas?

3. Dosnūs priedai Sveikatos apsaugos ministerijos politinei komandai. Kol rūšiavote medikus, kuriems galima padidinti priedus dėl padidėjusio krūvio, sveikatos apsaugos ministro politinio pasitikėjimo komandos žmonės buvo dosniai pamaloninti priedais. Ar manote teisinga didžiausias priemokas skirti politinio pasitikėjimo pareigūnams, kai kiti tarnautojai sulaukia kur kas kuklesnių padidėjimų, nekalbant apie medikus. Taip pat prašau nurodyti, koks bus minimalus ir maksimalus priedas medikams. Kokių skaičių ribose varijuos konkrečios priedų sumos?

 4. Perteklinės gydytojų deklaracijos. Kokiu tikslu skubos tvarka apkraunate visus gydytojus reikalaudamas papildomai deklaruoti, kokiose darbovietėse jie dirba, kai jie ir taip tokią informaciją deklaruoja pildydami viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijas? Ką ketinate daryti su tais pertekliniais duomenimis?

5. Dėl Upės g. asfaltavimo. Karantinas pakeitė šimtų tūkstančių žmonių gyvenimus ir planus: daug netekusių darbų, daug su itin sumažėjusiomis pajamomis, daug išvaryti į prastovas, daug prarandančių verslus ir su didele nežinomybe dėl ateities. Tačiau Jūsų gatvės asfaltavimo planų, panašu, nestabdo jokios pandemijos. Nepaisant nieko, lėšų bus skiriama tiek, kiek reikės, ir asfaltuojama bus iki paskutinio centimetro. Ar nejaučiate jokio moralinio diskomforto, politinės atsakomybės ir toliau tvirtinsite, kad nieko apie tai nežinojote?

Opozicijos klausimai finansų ministrui:

1. Tiek ekonomikos skatinimo planas, tiek sukeltų pasekmių mažinimo planas – yra fundamentalūs ir strateginės reikšmės klausimai. Mes turėtume diskutuoti ne apie plano įgyvendinimą, o pirmiausia jį turime patvirtinti. Iš diskusijų, kuriuo keliu geriausia eiti, negalima eliminuoti parlamento ir jame atstovaujamų politinių požiūrių įvairovės, kad būtų rastas kuo labiau visiems priimtinas ir teisingiausias sprendimas. Ar pritariate, kad šis planas būtų tvirtinamas Seime?

2. Ministre, ką šiandieną galvojate apie milijardo milijonui reformą? Ar pripažįstate, kad pasirinkus koncepciją „mažesnė Valstybė“ padaryta klaida, kai šiandieną krizės akivaizdoje pripažįstama, kad tik valstybė gali efektyviausiai padėti išvengti skaudžiausių padarinių. Bet išdalintas milijardas reiškia ir silpnesnius valstybės finansinius pajėgumus.

3. 150 mln. skirta kelių remontui, motyvuojant koronaviruso pasekmių sektoriui švelninimu. Kokiais skaičiavimais grįstas šis pasirinkimas, kad reikia gelbėti pirmiausiai šį sektorių, kai tuo tarpu kultūros sektoriaus, kuriame ypač daug kūrėjų, likusių be jokių pajamų, gelbėjimui skirta vos 5 mln. Eur. Kaip užtikrinsite, kad papildomi milijonai keliams

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių