Socialinių priemonių paketui – beveik 1 milijardas eurų

Reklama baigsis po sek.

Šį rytą vyko vyriausybės vadovo ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio bei profesinių sąjungų atstovų susitikimas nuotoliniu būdu. Jo metu parengtas papildomas socialinių priemonių paketas, kuris gyventojams ir darbdaviams turėtų padėti greičiau atsitiesti po karantino.

Per įvairias priemones planuojama pasiekti maždaug 1,4 milijono gyventojų. Pagrindinis tikslas – išlaikyti darbo rinkoje maksimalų įmanomą žmonių skaičių, orientuojantis į esamų darbo vietų išsaugojimą ir naujų kūrimą.

Parengtame socialinių priemonių pakete numatyta pusę metų subsidijuoti ne mažiau kaip 50 proc. iš prastovų grįžtančiųjų darbo užmokesčio ir prieš tai darbo neturėjusių darbo užmokesčio. Pirmaisiais dviem mėnesiais darbdaviams būtų teikiama net 100 proc. pagalba – paprastai kalbant, valstybė padengs pilną darbo užmokestį (iki MMA). Stiprėjant įmonių pajėgumams parama palaipsniui bus mažinama. Planuojama, kad ši priemonė pasieks 210 tūkst. darbuotojų. Jai numatoma skirti 380 mln. eurų.

Kita paketo dalis skirta žmonių, praradusių darbą, grąžinimui į darbo rinką. Planuojama taikyti remiamą įdarbinimą, taip pat teikti paramą mokymuisi įgyti naują kvalifikaciją. Tam dvigubai didinamos lėšos profesiniam mokymuisi. Keičiamas pameistrystės rėmimas, numatant didesnę darbo užmokesčio kompensaciją ir taip pritraukiant į šią mokymosi formą daugiau asmenų. Tam bus skirta daugiau kaip 10 mln. eurų.

Savarankiškai dirbantys ir verslūs žmonės taip pat turėtų papildomą galimybę steigti darbo vietas, ypač regionuose. Verslūs, darbo netekę žmonės, galėtų pasinaudoti vietinėmis užimtumo iniciatyvomis netaikant 50 proc. garanto, o negalią turintys darbingo amžiaus žmonės galėtų dalyvauti savarankiško užimtumo rėmime. Tam numatoma apie 5,6 mln. eurų pagalba.

Papildomos išmokos numatomos ir darbo netekusiems gyventojams. Iškritusiems iš darbo rinkos asmenims – o tokių gali būti ir apie 200 tūkst. – bus siekiama užtikrinti bent minimalias pajamas ir pagalbą. Jiems pusę metų būtų mokama 200 eurų darbo paieškos išmoka. Tam numatoma skirti apie 265 mln. eurų.

Beveik 910 tūkst. asmenų, kurie gauna senatvės pensijas, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto darbo laiko pensijas, taip pat kompensacijas už ypatingas sąlygas bei įvairias šalpos išmokas, siūloma išmokėti vienkartinę 200 eurų išmoką. Tam bus skirta 182 mln. eurų.

Socialinės paramos gavėjams siūloma laikinai nevertinti turimo turto, taip pat būtų neįskaitoma dalis nedarbo socialinio draudimo ar darbo paieškos išmokos. Planuojama praplėsti teisę gauti paramą didinant valstybės remiamų priemonių ribas. Vertinant nepasiturinčių šeimų pajamas būtų žiūrimos tik 3 mėnesių pajamos, kad daugiau šeimų karantino metu gautų didesnius vaiko pinigus.

Parengtame pakete taip pat siūloma trumpinti socialinio būsto nuomos laukimo terminus, o jo negavusiems žmonėms per nustatytą laiką savivaldybės turėtų užtikrinti rinkoje nuomojamo tinkamo būsto nuomos mokesčio kompensaciją asmeniui ar šeimai, kurios „grindys“ yra apie 32 eurus asmeniui.

Parengtas socialinių priemonių paketas bus svarstomas šiandien po pietų vyksiančiame LR Vyriausybės posėdyje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių