Sparčiai auga darželinukų sergamumas COVID-19

Reklama baigsis po sek.

Po kelių savaičių pertraukos Klaipėda ir vėl atsidūrė juodžiausių savivaldybių sąrašo viršuje. Pagal gyventojų sergamumą uostamiestį lenkia tik Vilniaus miesto savivaldybė. Didžiausi protrūkiai fiksuojami ugdymo įstaigose, o ikimokyklinio amžiaus vaikų sergamumas šia infekcija siekia praėjusių metų spalį buvusią situaciją.

Pastarosiomis dienomis per parą COVID-19 diagnozę išgirsta daugiau nei 300 klaipėdiečių. PGR mėginių laboratorijose ištiriamas maksimalus skaičius – apie 1300. Jeigu atsirastų didesnis poreikis, tyrimų rezultatų žmonėms tektų laukti ilgiau nei dabar.

Mūsų laboratorijos technika pajėgi ištirti apie 1000, jau dabar mes per parą viršijame pajėgumus ir ištiriame apie 1300, bet tai yra aukščiausia riba. Jeigu dar išaugtų poreikis, ko gero, reikėtų skirstyti mėginių tyrimą į Klaipėdoje esančias privačias laboratorijas arba tiesiog paimti mėginiai būtų ištiriami vėliau, ne tą pačią parą, bet tuomet ir žmonėms atsakymo tektų laukti kur kas ilgiau nei dabar“, – teigė Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas prof. habil. dr. Vinsas Janušonis.

Mokiniams testų į namus nedalins

Mokinių atostogos davė teigiamą poveikį viruso plitimo mažinimui, tačiau sugrįžus vaikams į mokyklas, stebimas toks pat atvejų augimas kaip iki didžiųjų metų švenčių. Šią savaitę mokyklose atlikta apie 11 tūkst. greitųjų tyrimų, gauti 23 teigiami atsakymai, iš kurių 11 diagnozę pasitvirtino PGR metodu mobiliuosiuose punktuose, likę 12 to padaryti atsisakė. Šiuo metu serga 14 pedagogų, 6 kiti švietimo darbuotojai, 186 mokiniai (grįžtant iš atostogų buvo žinoma apie 34 sergančius moksleivius, tai lyginant su dabartiniais rodikliais matoma sergamumo didėjimo tendencija).

Plinant omikron atmainai, Operacijų centro vadovas bei Vyriausybė nusprendė kiekvieną penktadienį besitestuojantiems mokiniams išdalinti greituosius antigeno testus, kad sekmadieniais juos galėtų atlikti ir žinotų savo COVID-19 ligos statusą bei gavus teigiamą rezultatą neatvyktų į ugdymo įstaigą. Parengtame teisės akte palikta erdvė savivaldybėms pačioms spręsti, kokiais būdais mažinti viruso plitimą mokyklose ir kuo ilgiau išlaikyti kontaktinį mokymą. Atsižvelgiant į tai, kad išlieka tikimybė, jog namuose testą savaitgalį vaikai gali tiesiog pamiršti atlikti arba tinkamai nereaguoti į gautą testo rezultatą, kas tokiu būdu neapsaugotų bendruomenės nuo užkrato, nuspręsta testuotis sutinkančius vaikus tirti mokyklose du kartus per savaitę.

Iki šiol testuojama buvo kas 4-7 dienas, kas reikšdavo, kad vieną savaitę išpuola dvi testavimo dienos, o kitą – viena. Norėdami kuo geresnio grįžtamojo ryšio bei kuo teisingesnės informacijos apie realią pandeminę situaciją ugdymo įstaigose, nusprendėme, kad visus mokinius, kurie išreiškė sutikimą tirtis, testuosime mokyklose du kartus per savaitę. Tam tikrai daliai mokinių tai bus atliekama pirmadieniais ir ketvirtadieniais, kitiems – antradieniais ir penktadieniais. Tokiu būdu mes išlaikysime testavimo intensyvumą ir jau savaitės pradžioje matysime patys realią situaciją. Tikimės, kad šis būdas pasiteisins labiau nei testų dalinimas į namus“, – J. Grubliauskienė.

Didžiausias sergamumas – darželiuose

Nors sergančiųjų ikimokyklinėse ugdymo įstaigose skaičiai ir mažesni nei mokyklose, tačiau čia stebima kur kas auštesnė plitimo rizika bei blogėjanti situacija. 

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose šiuo metu serga 21 pedagogas, 23 kiti darbuotojai ir 46 vaikai. Tokio vaikų sergamumo mes neturėjome jau nuo praėjusių metų spalio mėnesio, o tai iš tiesų neramina“, – teigė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė J. Grubliauskienė.

Sveikatos apsaugos ministerija jau ruošia teisės aktus, kurie numatys analogišką mokyklose vykdomą vaikų testavimo principą ir darželiuose.

Jau šį mėnesį turėtų įsigalioti toks sprendimas, kad periodinis testavimas kas 3-5 dienas turėtų būti atliekamas ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniams. Tai leistų kur kas greičiau stabdyti viruso plitimą ir matyti realią pandeminę situaciją. Dažniausiai vaikai serga labai lengvai, besimptome forma, jie yra tarsi slaptieji platintojai, o to norėtųsi išvengti. Žinoma, prievarta nieko nebus daroma, testavimui reikės gauti tėvų sutikimus. Šio sprendimo labai laukiam, nes kol kas ši amžiaus grupė sunkiai kontroliuojama“, – Klaipėdos miesto sveikatos biuro direktorė.

Mokyklose mokiniams atliekami greitieji antigeno testai, mėginį imant iš nosies terpės, tuo tarpu mažiesiems ikimokyklinukams testas būtų atliekamas paimant seilių mėginį.

Labai tikimės, kad ka jau pradėsime dalinti tėvams sutikimus testuoti vaikus, nebus priešiško nusiteikimo šiai procedūrai, juo labiau, kad mažieji mato ir brolius, seses besitestuojančius ir tai nėra naujiena, o testas tikrai tik iš seilių, neskausmingas“, – J. Grubliauskienė.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių