Startavo „kitokie“ naujieji mokslo metai

Reklama baigsis po sek.

Šį rytą uostamiesčio, kaip ir visos Lietuvos moksleiviai po daugiau nei 5 mėnesių vėl įžengė į mokyklas. Tiesa, tiek pastarosios, tiek ugdymo procesas šiemet bus kitoks – su sveikatos apsaugos priemonėmis, įvairiais srautų atskyrimą žyminčiais ženklais, išskirtinėmis maitinimo sąlygomis bei neįprastomis pertraukomis.

Mokslo ir žinių diena Klaipėdos mieste prasidėjo 9 valandą jau tradicija tapusiu renginiu Lietuvininkų aikštėje „Pirmoji pamoka“. Nors įprastai naujų mokslo metų startą žyminčiame renginyje nebūdavo ribojamas dalyvių skaičius ir nors epidemiologinėje koronaviruso situacijoje valstybės lygio ekstremalių situacijų operacijų vadovo sprendimu jis renginiuose nuo rugsėjo 1-osios jis nėra ribojamas (būtina visų dalyvių registracija),   uostamiesčio savivaldybė priėmė sprendimą iš kiekvienos švietimo įstaigos pasikviesti ne daugiau kaip po 25 mokinius ir 2 juos lydinčius mokytojus. Dauguma švietimo bendruomenės narių naujuosius mokslo metus pasitinka su nerimu, nes nežinia, kiek ilgai bus galima užtikrinti saugumą įstaigose ir taikyti įprastą ugdymo procesą. Džiaugsmą prasidėjusiais mokslo metais temdė ir veidą dengiančios kaukės. Antrus metus iš eilės mokslo metų pradžią Piliavietėje pažymėjo ir Jūrų kadetų mokyklos mokiniai.

Kai kurioms klasėms bus taikomas nuotolinis ugdymo metodas

Dar net neprasidėjus naujiesiems mokslo metams mieste sklandė gandas, kad nuotolinis ugdymo metodas bus taikomas net ir tuo atveju, jeigu mokyklos fiziškai priims mokinius į klases. Švietimo skyriaus vedėjos L. Prižgintienės teigimu, šiuose nuogąstavimuose yra tiesos. Kai kurioms klasėms pamokos bus dėstomos iš tiesų nuotoliniu būdu, nes kitu atveju didesnėse švietimo įstaigose neįmanoma užtikrinti saugaus srautų atskyrimo.

„Kol kas neturime žinių, kad tai bus taikoma jau nuo rugsėjo 2-osios dienos, tačiau vėliau su atskiromis klasių grupėmis mokyklos bus priverstos taikyti nuotolinį ugdymo metodą. Tai turėtų būti vyresni mokiniai, jokiu būdu ne pirmokai (nepažįsta apskritai mokytojos ir paties proceso), ne penktokai (nes jiems reikia įprasti prie kitokio akademinio mokymosi, keičiasi pedagogų kiekis), tai tikriausiai nebus ir pirmos gimnazinės klasės, nes daugumai keičiasi mokykla, ne tik mokytojai. Stengsimės išvengti nuotolinio ugdymo, bet visa tai matysime ateityje. Jeigu mokyklai tikrai neužtenka patalpų, neįmanoma sureguliuoti srautų, nelauksime, kol atsitiks koks nors COVID-19 atvejų. Jeigu neįmanoma užtikrinti saugumo, nereikia apsimesti, kad mums pavyksta tai padaryti”, – teigė L. Prižgintienė.

Savivaldybė skirs dalį apsaugos priemonių mokykloms

Būtinosiomis sveikatos apsaugos priemonėmis (mokytojams reikalingomis kaukėmis, skydeliais, dezinfekciniais skysčiais) rūpinasi pačios mokyklos, leisdamos ūkio reikalams skirtas lėšas. Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Laimos Prižgintienės, esant poreikiui, biudžete bus ieškoma papildomų pinigų šių priemonių įsigijimui ir išdalinimui mokykloms bei darželiams.

„Yra skirta mokykloms 1000 vienkartinių veido kaukių vaikams iš asocialių šeimų ir 1000 skydelių mokytojams (iš viso uostamiestyje yra apie 1600 pedagogų). Tai nėra daug, bet matysime pagal poreikį. Jeigu reikės, žiūrėsime, ieškosime lėšų ir rasime. Tokią alternatyvą mes galvojame, perskirstomos būtų lėšos. Kol kas naujausiais duomenimis apklausa rodo, kad mokyklos yra nusipirkusios priemonių ir turi dar lėšų jų papildomai įsigyti. Po mėnesio matysime realią situaciją”, – teigė L. Prižgintienė.

Pirmų klasių mokinių 200 mažiau nei planuota

Nors įprastai daugiausiai iššūkių pažerdavo siekis patenkinti norinčiųjų mokytis pirmose klasėse poreikį, šiemet jų į mokyklas atvyko apie 200 mažiau nei planuota. Daugiausiai vietų trūkumas šiemet jaučiamas penktų klasių mokiniams.

„Tų metų gimimo vaikų yra daugiausia tiek Lietuvoje, tiek Klaipėdoje. Teko įsteigti papildomų klasių, ieškojom patalpų, džiaugiamės, kad nereikėjo nuomoti papildomų patalpų, sutilpome į esamas mokyklas. Dar pastebima, kad padaugėjo reemigrantų vaikų, ypač jų skaičius paaugo rugpjūčio mėnesį, tai teko taip pat ieškoti resursų ir galimybių, kadangi jiems teikiamos papildomos konsultacinės valandos, jiems sunku įsilieti į ugdymo procesą, nes dauguma nėra susipažinę su lietuvišku ugdymo procesu ir lietuviška literatūra”, – L. Prižgintienė.

Trūksta pedagogų

Klaipėdos miesto savivaldybės švietimo skyriaus turimais duomenimis, šią vasarą apie 77 senatvės pensijos sulaukusių pedagogų pasinaudojo savo teise, optimizavimo programa, išėjo iš darbo pasinaudodami kompensacija, tad trūkumas dar labiau padidėjo nei ankstesniais metais. Labiausiai stinga ikimokyklinio ugdymo pedagogų, pradinių klasių ir tiksliųjų mokslų mokytojų. Mokyklos įvairiai sprendžia šias problemas, ieško darbuotojų, vilioja įvairiais būdais, žadėdami didesnius darbo krūvius ir panašiai. Šiuo metu vis dar trūksta 44 mokytojų nuolatiniam darbui bei 16 pedagogų pavadavimui (kai reikia laikinai pakeisti vaiko priežiūros atostogose esančius kolegas ar turinčius nedarbingumą). Akcentuojama, kad nuo rugsėjo mėnesio pedagogams turėtų didėti atlyginimai – ikimokyklinio ugdymo įstaigose darbo užmokestis turėtų didėti apie 40 proc., bendrojo lavinimo dalykų mokytojams – apie 10 proc.

Didėja mokytojų padėjėjų poreikis

Kiekvienais metais pastebima tendencija, kad švietimo įstaigose po truputį didėja mokytojų padėjėjų poreikis. Jaunėja mokinių amžius, kuriems diagnozuojami lengvi, dideli ar labai dideli specialieji poreikiai. Atsižvelgiant į situaciją, vis dažniau mokytojų padėjėjų prireikia ne tik mokyklose, tačiau ir ikimokyklinėse įstaigose, darželiuose.

„Praėjusią savaitę jau vyko posėdis, buvo peržiūrimi prašymai, bendras mokytojų padėjėjų kiekis didės neženkliai, nes vieni vaikai išeina į kitas klases ir jiems nebereikia padėjėjų, jie tuomet dirba su kitais vaikais. Bet daugėja vaikų, turinčių emocijų ir elgesio sutrikimų”, – L. Prižgintienė.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių