Sveikatos ekspertai: griežtas karantinas šalyje turėjo būti įvestas dar rugsėjį

Reklama baigsis po sek.

Šiandien LR Prezidentūroje šalies vadovas Gitanas Nausėda susitiko su paties inicijuotos Sveikatos ekspertų tarybos nariais, premjere Ingrida Šimonyte bei sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu. Nuotolinės diskusijos metu buvo pateikti pandemijos duomenys, aptartas tolimesnis jos suvaldymo planas bei raida.

LR Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta apibendrino, kad po šventinių laikotarpių, galima sakyti, kad didysis pandemijos pikas yra mums jau už nugaros, tačiau reikia dar detaliai ir tiksliai įvertinti savaitės ar ilgesnio laikotarpio bendrą situaciją.

Turima viltingų žinių, bet, be abejo, šalis vis dar yra sudėtingoje situacijoje, gydymo įstaigose pacientų srautai ir darbo krūvis medikams nemažėja, todėl kalbėti apie karantino priemonių švelninimą tikrai negalima“ – akcentavo Simonas Krėpšta.

Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas pažymėjo, kad nors naujų susirgimų skaičius bei teigiamų tyrimų rezultatų nuo visų atliktų mėginių rodiklis siekia tik vienetą, vis dėlto atsipalaiduoti visuomenei ir galvoti apie pandemijos atsitraukimą dar anksti.

Mes padarytume pačią didžiausią klaidą, jeigu tuos labai mažus, menkus skaičius vertintume kaip pagerėjimą pandemijos. Karantino priemonės stipriai sumažino gyventojų mobilumą. Pagal ataskaitas, matome, kad geros tendencijos, kaip buvo Kalėdų, taip ir Naujų Metų dienomis išsilaikė teigiamos, mūsų situacija dar gali gerėti. Antras dalykas, reikia labai ypatingai vertinti naujų atvejų skaičių. Šiandien 2717 atvejų, tai didelis skaičius, bet mes matome, kad tikriausiai jau tų šuolių iki 4000 atvejų, tokio skaičiaus nebebus. Viruso plitimo greitis pasiekė tą ribą žemiau vieneto, kas siunčia signalą, kad viruso plitimo greitis mažėja, bet tikslesnius skaičius galėsime generuoti po savaitės, kitą trečiadienį. Tuomet galėsime drąsiau pasakyti realią padėtį“, – M. Stankūnas.

Stebimas teigiamų testų dalies nežymus mažėjimas, randama vis mažiau naujų atvejų iš visų tiriamųjų tos paros ėminių. Vakar buvo atlikta retrospektyvinė analizė ir pažvelgta, kada ir kaip turėtų būti pritaikyti sveikatos ekspertų pasiūlyti karantino scenarijai.

Atsigręžta į praeitį ir įvertinti praėjusios valdžios sprendimų rezultatai. Pasak Sveikatos ekspertų Tarybos, mūsų šalis bei jos gyventojai ko gero šiuo metu būtų gyvenusi kur kas laisvesniu socialiniu ritmu, su mažesniais ribojimais, tačiau dabartinėje situacijoje atsidūrėme dėl praėjusios kadencijos Vyriausybės neryžtingumo.

Lietuva pagal tuos numatytus kriterijus turėjo jau baigti gyventi A scenarijuje (kai naujų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų siekia vos 25) rugsėjo 27 dieną. B lygmuo (100 tūkst. gyventojų tenka nuo 25 iki 100 atvejų) tęstis turėjo tik iki spalio 1 dienos, o nuo jos gyventi turėjome jau C lygmenyje (100 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų). Jis jau yra arčiausiai griežto karantino (kuriame dabar ir esame), ir jeigu būtų priimti sprendimai, jis būtų baigęsis lapkričio 7 dieną. Mes tuomet jau turėjome taikyti pačias griežčiausias priemones, o dabar tai buvo padaryta tik gruodžio 16 dieną. Toks pasvarstymas, kaip iš tiesų ekspertų nuomone turėjome valdyti pandemją“, – M. Stankūnas.

Retrospektyviai žiūrint, rudenį sprendimai buvo priimti lėčiau nei norėtasi arba to reikalavo situacija. Manoma, kad buvo reaguojama į situaciją vangiai ir neryžtingai.

Žvelgdami į pasaulio patirtį, karantino planą, laikomės principo, kad jau reikėtų pamačius besikeičiančios situacijos ženklus, vertėtų reaguoti žaibiškai ir greitai. Tai padėtų gerinti epidemiologinę situaciją ir kur kas trumpiau tuomet reikėtų taikyti griežtas priemones visuomenei ir verslui. Greitas trumpas ir efektyvus reagavimas būtinas“, – pažymėjo ekspertas M. Stankūnas.

Ekspertai taip pat peržiūrėjo anksčiau savo sudarytas naujų atvejų ir viruso plitimo greičio prognozes. Džiugina tai, kad ekspertų pastarosios pasirodė gana tikslios. Jeigu nuosekliai ir efektyviai artimiausiu metu šalyje bus įgyvendintas pandemijos suvaldymo modelis, planuojama, kad sausio mėnesio pabaigoje jau būtų galima kalbėti apie pandemijos piko atsitraukimą.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių