Sveikatos ekspertų Taryba: ši savaitė parodys, ar reikia griežtesnių ribojimų

Reklama baigsis po sek.

Šiandien LR Prezidentūroje apsilankę šalies vadovo suburtos Sveikatos ekspertų Tarybos nariai pristatė artimiausias galimas COVID-19 pandemijos prognozes Lietuvoje. Specialistai neslepia, kad situacija yra pesimistinio scenarijaus, o naujų atvejų pikas šalyje gali būti fiksuojamas vėliau nei planuota – ne lapkričio 20-27 dienomis, tačiau persikelti į gruodį.

Lietuvoje situacija išlieka sudėtinga, prognozės pasirodė gana tikslios, reikia apgailestauti, kad esame pesimistiniame scenarijuje. Praeitos savaitės viduryje matėme tokį nedidelį optimizmą teikiančius rodiklius, jis buvo tikrai nukritęs iki 1,009, priartėjo prie mūsų trokštamos ribos. O dabar situacija, ypač per savaitgalį, kardinaliai keičiasi, deja, ne geryn. Ligoninėse daugėja pacientų, kuriems reikalinga papildoma deguonis arba plaučių ventiliacija“, – teigė Sveikatos ekspertų Tarybos narys, profesorius Mindaugas Stankūnas.

Neatmetama galimybė, kad artimoje perspektyvoje naujų atvejų skaičius mažės, tačiau sergamumo kreivė tokiu pavyzdžiu nepaseks. Prognozuojama, kad ji didės ir didžiausią piką pasieks gruodžio pradžioje. Gruodžio 11 dieną prognozuojama, kad šalyje užsikrėtusių ir sergančiųjų skaičius sieks 50 tūkstančių atvejų.

Sveikatos ekspertų Tarybos nariai vienbalsiai pritaria laikinajam sveikatos apsaugos ministrui, kad karantinas turi būti tęsiamas. Šiuo metu nors tai ir nėra labai akivaizdu, vis dėlto matoma, kad jis daro poveikį, be jo užsikrėtimų skaičius būtų kur kas didesnis. Taip pat pabrėžiama, kad trys savaitės yra per trumpas laikas suvaldyti situaciją tiek sergamumo mažinime, tiek gydymo įstaigų darbo krūvio lėtėjime.

Ar prireiks griežtesnių ribojimų – parodys ateinanti savaitė

Specialistų teigimu, į klausimą, ar Lietuvoje reikės griežtesnių karantino ribojimų, padės atsakyti ši savaitė, per kurią bus intensyviai stebėsima situacija.

Mūsų ekspertų paskelbtos prognozės pildosi, ši avaitė pasakys, ar situacija valdoma, ar atvejų mažės, ar visgi reikės papildomų priemonių“, – teigė prof. Mindaugas Stankūnas.

Konkretizuoti papildomas pandeminės situacijos valdymo priemones profesorius nelinkęs. Teigiama, kad artimiausiu metu LR Prezidentui žadama pateikti ne tik prognozes, tačiau ir konkrečius siūlymus.

Priemonės yra pakankamos ir teisingos, jos turėtų būti tęsiamos, bet gal reikėtų keisti, išgryninti pasiūlymus kai kuriuos, galėsime pateikti kaip ekspertų nuomonę. Karantinas turėtų būti pratęstas, o dėl individualių priemonių Taryba tikrai svarstys ir pateiks savo siūlymus“, – M. Stankūnas.

Žvelgiant į tolimesnę perspektyvą, ekspertų manymu, galima kalbėti apie atvejų mažėjimą, kuris Šv. Kalėdų laikotarpiu pasiektų apie 20 tūkst. aktyvių atvejų (tai dvigubai mažiau nei prognozuojama gruodžio mėnesio pradžioje).

Prekybos centrų uždarymo kol kas neplanuojama

Artėjant didžiausioms metų šventėms, nors ir karantino sąlygomis, tačiau žmonės lankosi prekybos centruose ir ruošiasi Kalėdoms, perka dovanas, dekoracijas. Paklaustas, ar nevertėtų situacijos valdymui pasitelkti griežtesnių ribojimų prekybos sektoriuje, profesorius M. Stankūnas pateikė savo įžvalgas – nerimą epidemiologams kelia būtent maisto parduotuvės, nes jose žmonių apsilankymas suaktyvėjo.

Prekybos centrų uždarymas arba darbo laiko ribojimas yra svarstytinas dalykas, tačiau reikėtų paminėti, kad žmonių vykimas į juos tikrai sumažėjęs, nors, žinoma, galėtų būti ir mažiau žmonių. Mums kelia nuostabą tai, kad padidėjo žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse. Jeigu palygintumėme sausio mėn, tai dabar 10 proc. daugiau lankosi nei sausį. Reikėtų daugiau dėmesio skirti būtent šitame sektoriuje: rečiau eiti, pirktis produktus ilgesniam laikui.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių