Tyrimas įrodė „Klaipėdos medienos“ keliamą oro taršą

Reklama baigsis po sek.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamentas inicijavo miesto valdžios, bendruomenės ir specialistų pasitarimą dėl AB „Klaipėdos mediena“ keliamos oro taršos. Atlikto tyrimo metu įrodyta, kad Paupių bendruomenės iškelta problema egzistuoja. Įmonės atstovai teigia, kad taršos mažinimo priemonės įdiegtos po tyrimo, tad rezultatai šiuo metu neatitinka tikrovės.

Tai tęsiasi jau ne vienerius metus, tęsiasi dešimtmečius.<…> Mes atlikome gyventojų apklausą, kuri vyko nuo lapkričio 3 iki 30 dienos ir 93,4 % pasisakė, kad jaučia kvapus. Mūsų rajonas yra labai didelis, žinoma, jaučia pagrinde artimiausios gatvės. Atsisuka vėjas ir iškart visi galvoja- kvėpuoti, ar nekvėpuoti. Kaip gyventojai rašė, jis panašus į degintos, pasvilusios medienos. Šlykštus, graužiantis gerklę, akis. Jis priklauso nuo meteorologinių sąlygų ir suaktyvėja kas 2 valandas. <…> Gyventojai skundžiasi padidėjusiu sergamumu kvėpavimo takų ligom. 2018m. apie tai sam gavę patvirtinimą ir iš Paupių pirminės sveikatos priežiūros centro“,- pasakojo Paupių seniūnaitė Rasa Arcišauskienė.

Gyventojų skundų pagrindu, NVSC Klaipėdos departamentas inicijavo tyrimą, kurio metu nustatyta, kad šiame gyvenamajame rajone kvapo koncentracija siekia nuo 3 iki 5,7 europinių kvapo vienetų. Šiuo metu tai dar telpa į leistiną normą (8 kvapo vienetus gyvenamojoje aplinkoje), tačiau nuo 2024m. Sausio 1 d. tokiose vietose didžiausia kvapų koncentracija galės siekti tik 5 europinius kvapo vienetus.

Paprašiau, kad pasitarime dalyvautų ir savivaldybės teritorijų planavimo specialistai, nes Klaipėdos miesto teritorijų planavimo dokumentuose yra numatyta, kad teritorija tarp Danės upės ir Joniškės gatvės yra rekreacinė teritorija. Pasižiūrėjus kvapo sklaidos žemėlapį, gaunasi, kad toj būsimoj rekreacinėj teritorijoj viršijami net 8 vienetai“,- sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

Aplinkos apsaugos specialistai nustatė, kad aitrų kvapą turinčiame ore yra ir žmogui kenksmingų cheminių medžiagų. Viena jų- formaldehidas.

2020-03-02 ir 2020-06-03 laboratorinių tyrimų metu buvo nustatyta iš AB „Klaipėdos mediena“ stacionaraus taršos šaltinio išmetamo teršalo (formaldehido) viršijimai palyginus tyrimų rezultatus su įmonės Taršos leidime teršalų išmetimui į aplinką nustatytais aplinkos oro teršalų normatyvais. Įmonės atsakingam asmeniui taikytos poveikio priemonės pagal LR administracinių nusižengimų kodekso 242 str. 1 d. Pažymėtina, kad buvo paimti ir aplinkos oro ėminiai su AB „Klaipėdos mediena“ veiklaviete besiribojančioje teritorijoje tikslu nustatyti ar nėra viršijamos teisės aktuose kietosioms dalelėms ir formaldehidui nustatytos aplinkos oro kokybės normos. Oro kokybės normų viršijimų nebuvo nustatyta. Nustatyta formaldehido koncentracija pavėjinėje pusėje nuo įmonės sudarė 4,5% nuo teisės aktuose šiam teršalui nustatytos ribinės vertės, pavėjinėje pusėje nuo gamyklos“,- – informavo Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Ramunė Lukaševičienė.

R. Grigaliūno teigimu, šie rezultatai specialistus neramina, nes formaldehidas- išties kenksminga cheminė medžiaga, kuri gali turėti neigiamų padarinių imuninei sistemai, visam organizmui. Dažniausiai pasireiškia nosies ir akių gleivinės dirginimu, o būtent tokiais simptomais ir skundžiasi Paupių gyventojai.

NVSC kreipėsi į AB „Klaipėdos mediena“, kad pateiktų trumpalaikius ir ilgalaikius kvapų mažinimo planus. Gautas atsakymas, kad tokį planą įmonė galės pateikti tik 2021m. trečiąjį ketvirtį (AB „Klaipėdos mediena“ atstovės teigimu, pirmąjį metų ketvirtį- red. past.), sveikatos centro specialistų netenkino.

AB „Klaipėdos mediena“ atstovė, komentuodama įvykusį pasitarimą, rašė:

Įmonė turi principinį tikslą neutralizuoti poveikį aplinkai. Šių metų viduryje, jau po atlikto NVSC tyrimo, įmonėje nedelsiant buvo įdiegtos naujos, beveik 1 mln. eurų įmonei kainavusios taršos mažinimo priemonės, kurios turėjo sumažinti kvapus . Tai iš dalies pripažino pajutę ir gyventojai. Norint sužinoti tikrąją dabartinę situaciją, reiktų atlikti naują tyrimą. Taip pat įmonė įsipareigojo stebėti pokyčius pati ir yra pasirengusi diegti papildomas taršos/kvapų mažinimo priemones, jei to prireiktų. Laikas stebėjimui reikalingas, siekiant nustatyti, kokių konkrečiai priemonių papildomai reikia, ką galbūt reiktų keisti esamose priemonėse, ar apskritai, pasirinktas taršos mažinimo kelias yra teisingas“.

Po įvykusio nuotolinio pasitarimo, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis teigė esąs patenkintas konstruktyviu pokalbiu su AB „Klaipėdos mediena“ atstovais ir jų požiūriu į situaciją.

Jo teigimu, nors planuojamose rekreacinėse teritorijose NVSC atlikto tyrimo rezultatai atrodo bauginančiai, panašu, kad keisti planų Klaipėdos miesto savivaldybei neprireiks. Naujųjų matavimų rezultatai turėtų būti pozityvesni, o įmonės nusiteikimas spręsti ekologines problemas kol kas kelia pasitikėjimą.

Paupių seniūnaitė minėtos įmonės argumentais nebuvo patenkinta.

Oro taršos (priemonių- red. past.) jie nebuvo niekur įsidiegę. Deklaruoja, kad pastačius triukšmo užtvaras, jos užstos kvapą ir t.t. Čia yra nesąmonė, nes jos yra 6 metrų aukščio, o kaminas yra 35 m. Jų pasakymas galbūt tiktų tiems, kurie nežino situacijos. Toliau, įmonė deklaravo, kad neviršijo jokių nustatytų aplinkosauginių normatyvų. Tai yra klaidinantis dalykas, nes aplinkosaugininkai, kai matavo, iš trijų taršos šaltinių jie nustatė tas medžiagas, kurie nėra taršos leidimuose. Dar diskusijose buvo, kad ir šalutinį produktą rodė, kad degina, o gavosi, kad jie nedegina. Irgi netiesa.

R. Arcišauskienės teigimu, gyventojai teisybės ketina ieškoti iki galo, tačiau koks bus sekantis žingsnis, kol kas neišduoda.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių