Uostamiesčio meras: apie koronavirusą, artėjantį Tarybos posėdį ir opozicijos siūlymą nušalinti V. Janušonį

Reklama baigsis po sek.

Lietuvoje prasideda ketvirtoji karantino savaitė. Apie koronaviruso iššūkius, artėjantį Tarybos posėdį, opozicijos priekaištus, Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojo likimą, pasiteiravome uostamiesčio mero Vytauto Grubliausko.

Pirmadienį prasideda ketvirtoji karantino savaitė, kokie didžiausi iššūkiai laukia uostamiesčio?

Pirmiausia – ir ketvirtąją, ir penktąją karantino savaitę, kiek dabar tai apibrėžta laike, griežtai laikytis visų karantino laiku taikomų apribojimų, reikalavimų ir tiesiog elementarios higienos bei atsargumo. Tikriausiai visi žinome apie pakankamai sudėtingą situaciją Klaipėdoje dėl gydymo įstaigų tarpusavio sąveikavimo bei vidinių įtampų suvaldymo. Netrukus bus pateiktos SAM inicijuotų tyrimų išvados, kurios, tikiuosi, padės ištaisyti tas klaidas, kurios buvo padarytos, puikiai suvokiant, kad savo klaidų išvengti nepavyksta niekam, kas aktyviai dirba ir kovoja. Bet būtina drąsiai jas pripažinti ir kuo skubiau jas ištaisyti. Šią savaitę pradės veikti vadinamoji „karščiavimo klinika“, kurios darbo pradžia vainikuos neilgą, bet labai sudėtingą tarpinstitucinio derinimo procesą, į kurį įsikišti teko net ir LR Prezidentui. Bet tikslas pasiektas, laukiame šios klinikos veiklos starto.

Kai kurie uostamiesčio Tarybos nariai išreiškė priekaištus, kad koronaviruso suvaldymo procese jie buvo palikti nuošaly ir sprendimus vienašališkai derino tik meras. Kaip buvo iš tikrųjų?

Ko gero priekaištauti ir kritikuoti tokiu laikmečiu, tokioje situacijoje, tokioje kovoje lengviausia, bet ar teisingiausia, palieku spręsti kiekvienam pačiam. Šis kovos frontas – tai jau nebe politinių diskusijų, bet nuožmios kovos laikas. O toje kovoje dalyvauja tiesiogiai tą procesą išmanantys, informaciją žinantys ir sprendimus priimti teisę bei atsakomybę turintys specialistai – nuo Ekstremalių situacijų komisijos, iki KMSA operatyvinių veiksmų koordinacinio štabo. Karantino rėžimas atveria gerokai daugiau erdvės itin operatyvių sprendimų priėmimui savivaldybės administracijos vadovui, kaip šių komisijų pirmininkui. Tas taip pat galioja ir finansinių sprendimų srityje, o politinių sprendimų laikas ateina šį ketvirtadienį, kuomet nuotoliniu būdu pirmą kartą savo istorijoje posėdžiaus miesto Taryba. Beje, per šį laiką bent pora kartų buvo bendrauta su frakcijų vadovais, tad gal ir ne visi „gavo dėmesio“, bet norintiems konkrečiai prisidėti prie šios kovos idėjų nestigo. Nuo paramos apsauginėmis priemonėmis rinkimo miesto medikams, iki finansinių aukų radimo mūsų ligoninėms. Tiesa, ne visada tai buvo matoma, bet juk kilniems darbas daryti reklamos turbūt nereikia?

Savaitgalį LRT pasirodžiusiose publikacijose buvo išdėstyti anonimais norėjusių likti Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojų/administracijos priekaištai bei kaltinimai vyr. gydytojui Vinsui Janušoniui. Paminėtas buvote ir jūs, kad esą, viešinama yra tik ta informacija, kurią „praleidžia“ vyr. gydytojas ir miesto meras. Ar galėtumėte pakomentuoti šią situaciją?

Nesiimu komentuoti komentarų ir anonimiškų publikacijų, jei norima išsakyti savo poziciją ir priekaištus, manau, slėptis po komentarais ar anonimo skraiste – neverta. Štai šeštadienį pats asmeniškai bendravau su 5 KUL gydytojais bei slaugytojais ir išgirdau labai įvairių nuomonių. Beveik visi jie pripažino, kad situacija itin sudėtinga ir kad klaidų būta, tačiau ir darbo krūviai – milžiniški. Bet visi jie suvokia ir savo vadovų atsakomybės naštą ir nei vienas jų net ir nenorėtų atsidurti vyr. gydytojo vietoje. Patikėkite, pokalbiai tikrai buvo nuoširdūs ir „ne angažuoti“. Deja, anot jų, yra dar nemažai kolegų, kurie vis dar gyvena tikrai ne pandemijos sąlygomis. Atkreipiau dėmesį į jų lūpomis išsakytus pastebėjimus, kad labai įtempta situacija ne tik čia, KUL, bet ir visame pasaulyje, ir tikrai nesame „pasaulio bamba“, kurioje situacija pati blogiausia pasaulyje… O informaciją apie situaciją ligoninėje vyr. gydytojas privalėjo ir privalo teikti pirmiausiai SAM, o man gi ta informacija būdavo pateikiama tik jau po to. Tačiau, suprantama, kad mano galimybės ją pateikti viešumoje gerokai lankstesnės, nei ministerijos aparatui, nors, kiek pamenate, kai buvo norima, tai SAM spaudos konferenciją surengė net ir…3 val. nakties. Kitas aspektas, – informacijos teikimas viešumoje pakankamai varžomas pačios SAM reglamentavimų, Asmens duomenų apsaugos įstatymo nuostatų, tad dažniausiai informaciją teikti galima ne tokią, kokia kas disponuoja, o tokią, kurią leidžia griežti reglamentavimai. Kas liečia vidinį komunikavimą pačioje įstaigoje, tai jau paties vyr. gydytojo sprendimas. Kiek jis teisingas, kiek jis pakankamas ar ne – į tai turėtų atsakyti tikrintojai bei SAM specialistai.

Nustačius infekcijų kontrolės pažeidimus, didžioji dalis Klaipėdos universitetinės ligoninės skyrių – uždaryti. Savaitgalį apie įvairias blogybes ligoninėje anonimiškai prabilo ir įstaigos gydytojai, kreipęsi į LRT žurnalistus. Jie paviešino šią informaciją nesulaukę vyr. gydytojo komentaro. Kaip manote, ar koronaviruso krizės akivaizdoje, kada visą neigiamą informaciją žmonės priima itin jautriai ir subjektyviai, žurnalistai pasielgė etiškai?

Na, ne man vertinti žurnalistų darbo etikos niuansus, manau, jie ir patys puikiai tai suvokia, tikiuosi. Bet net ir „taikos metu“ galioja elementarus ir korektiškas principas „turi būti išklausyta ir antroji pusė“, o tokio „karo su koronavirusu“ fone tam dėmesys turėtų būti skiriamas dar didesnis. Ir, pirmiausia, dėl tų aplinkybių, kurias jūs labai taikliai įvardinote savo klausime. Šiuo itin sudėtingu, pavojingu ir rizikingu laikmečiu, visi mes esame gerokai jautresni, įsitempę ir pažeidžiami, ir tai galioja visiems – gydytojams, jų vadovams, piliečiams, ko gero, kiekvienam iš mūsų. Dabar net ir menkiausia kibirkštėlė gali įžiebti galingą, niokojančią liepsną, kuri gali sugriauti daugelį metų bendrai kurtus darbus, veiklas, pasiekimus, tad atsakomybės už savo žodžius, o juo labiau veiksmus, lygis turėtų būti nepalyginamai stipresnis.

Opozicija siūlo įtraukti į Tarybos posėdžio darbotvarkę vyr. gydytojo nušalinimo klausimą? Ar šis klausimas bus svarstomas artimiausiame posėdyje?

Šiai minutei opozicijos vardu kol kas kalba viena politikė. Šiaip šios kadencijos opozicijos gretose aukščiausio „kalibro“ savo veiklos sričių profesionalai. V. Dambrauskas, A. Vaitkus, A. Tuma, V. Senčyla, S. Budinas, A. Velykienė, E. Kvederis, R. Idzelevičius ir kiti savo darbais ir veikla jau ne kartą tai įrodė, tad labai tikiuosi, kad būtent tokioje dramatiškoje ir įtemptoje situacijoje ras ir palaikys išmintingiausią, o ne politiškai angažuotą sprendimą. O ar turi tokių iniciatyvų autorė matymą ir suvokimą – o kas toliau, kas po to, ar tai padės ir „išgelbės“, ar kaip tik išbalansuos ir sutrikdys, nesiimu vertinti. Kol kas dar nemačiau galutinių tos tyrimų gausos išvadų, manau, kad jose bus daug reikalingos ir svarbios informacijos, leisiančios daryti deramas ir tinkamas išvadas koks sprendimas būtų teisingiausias. Siūlyti „nušalinimą“ to net nemačius, nemanau, kad teisingiausias ar tik vienintelis būdas šioje situacijoje. O tuo pat metu yra ir teisiniai aspektai, darbo santykių reguliavimo įstatyminės nuostatos, tad viskas turi būti atliekama tik teisinio reglamentavimo kontekste. Jau matėme valstybėje atvejį, kuomet emocingas ir efektingas premjero „trinktelėjimas kumščiu“ reaguojant į nuotrauką baigėsi laikinai įgaliojimų netekusio vadovo grąžinimu į pareigas jau po savaitės, tad geriau pasimokyti iš svetimų, jau padarytų klaidų, nei kurti „savųjų klaidų precendentą“. Bet, pasakysiu aiškiai ir paprastai – sprendimas turi būti toks, kuris būtų teisingiausias ir būtinas, o svarbiausias jo tikslas – kad klaipėdiečiams būtų suteikiamos būtinosios medicinos paslaugus geriausiu būdu ir kokybiškai. Ir visiškai nesvarbu pavaldumas ar žinybiškumas, svarbiausia – klaipėdiečių sveikata.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių