Uostamiesčio verslininkams – papildomos lengvatos

Reklama baigsis po sek.

Siekiant padėti nuo Covid-19 nukentėjusiam verslui, didžiųjų šalies miestų savivaldybės ruošia įvairius paramos paketus. Ne išimtis ir Klaipėda. Uostamiesčio smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuris dėl paskelbto karantino privalėjo stabdyti savo veiklą, siūloma suteikti įvairių mokestinių lengvatų už daugiau nei pusę milijono eurų.

Nekilnojamojo turto nuomos mokesčio mažinimas

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija parengė projektinį siūlymą, kuriuo numatoma iš savivaldybės pastatus ar patalpas nuomojantiems subjektams suteikti ne mažesnę nei 30 procentų nuolaidą viso karantino laikotarpiu (t. y. nuo kovo 16 dienos), bet ne ilgiau nei iki 2020 metų pabaigos.

„Šis sprendimo projektas yra susijęs su dviem aspektais – tai finansinė pagalba savivaldybės patalpų nuomininkams, uostamiesčio verslininkams. Be to, sudaroma galimybė nuomininkams pasinaudoti valstybės teikiama finansine parama, kompensuojant dalį nuomos mokesčio karantino laikotarpiu. Jeigu savivaldybė kaip nuomotojas 30 procentų nuolaidos netaikytų, verslininkai negalėtų pasinaudoti valstybės parama“, – teigė E. Simokaitis, Klaipėdos miesto savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas.

Tokia parama verslui iš miesto biudžeto pareikalautų apie 3500 eurų per mėnesį, jeigu taikoma nuolaida pasinaudotų visi nuomininkai, per metus tai sudarytų apie 70 tūkstančių eurų. Pagal E. Simokaičio turimus dabartinius duomenis, uostamiestyje  yra 16 fizinių ir juridinių asmenų, nukentėjusių nuo Covid-19 pandemijos ir galinčių pasinaudoti tokia savivaldybės bei valstybės pagalba.

Atleidimas nuo vietinės rinkliavos

Atleisti nuo vietinės rinkliavos įvairias paslaugas bei prekes viešose erdvėse pardavinėjančius uostamiesčio verslininkus dar balandžio mėnesį vykusiame posėdyje siūlė Tarybos narys Saulius Budinas bei frakcija „Už Klaipėdą“. Klausimo svarstymas buvo atidėtas, nes panašų priemonių planą verslui tuo metu rengė ir Klaipėdos miesto savivaldybė. Dabar Tarybos narių sprendimui teikiamas bendras sprendimo projektas, kuriame įtraukti ir politikų siūlymai.

Siūloma atleisti savivaldybės biudžeto sąskaita fizinius ir juridinius asmenis už laikotarpį nuo 2020 m. kovo 16 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d. nuo vietinės rinkliavos nuostatose numatytų prekybos ir paslaugų teikimo vietinių rinkliavų:

– už prekybą iš (nuo) kioskų, paviljonuose, specializuotų automobilių, automobilių priekabų, specialiųjų nemotorinių transporto priemonių;

– už prekybą iš spaudos kioskų;

– už prekybą ledais ir gėrimais iš šaldomų vežimėlių;

– už prekybą eglutėmis ir jų šakomis;

– už prekybą nuo (iš) laikinų įrenginių, išskyrus prekybą gėlėmis švenčių ir atmintinų dienų proga;

– už prekybą masinių renginių, švenčių, reklaminių akcijų metu, išskyrus prekybą Jūros šventės ir miesto jubiliejinių bei istorinių sukakčių paminėjimo švenčių metu renginių teritorijoje;

– už prekybą rankdarbiais, tautodailės ar dailės dirbiniais masinių renginių, švenčių metu, išskyrus prekybą Jūros šventės ir miesto jubiliejinių bei istorinių sukakčių paminėjimo švenčių metu renginių teritorijoje;

– už viešojo maitinimo įmonių produkcijos realizaciją nestacionariosiose lauko kavinėse masinių renginių, švenčių metu, išskyrus prekybą Jūros šventės ir miesto jubiliejinių bei istorinių sukakčių paminėjimo švenčių metu renginių teritorijoje;

– už išnešiojamąją prekybą;

– už išvežiojamąją prekybą iš (nuo) specializuotų automobilių, automobilių priekabų, specialiųjų nemotorinių transporto priemonių;

– už prekybą gėlėmis švenčių ir atmintinų dienų proga;

– už kinkomojo transporto paslaugų teikimą;

– už mobilius atrakcionus, poilsio paslaugas ir tam skirtų priemonių nuomą, išskyrus dviračių ir kitų bevariklių transporto priemonių nuomos, dviračių mainų ar dalijimosi sistemos punktų paslaugas;

– už pasivažinėjimo mažaisiais autotraukinukais paslaugų teikimą;

– už taksofonų paslaugų teikimą;

– už žaidimo automatų paslaugų teikimą;

– už atrakcionų (laipynių) parko paslaugų teikimą;

– už vandens pramogų priemonių nuomą;

– už dviračių ir kitų bevariklių transporto priemonių nuomos, dviračių mainų ar dalijimosi sistemos punktų paslaugų teikimą.

Vietinės rinkliavos mokestis nebūtų naikinamas Jūros šventės bei miesto istorinių ir jubiliejinių datų minėjimo metu. Įvertinus 2020 metų planuotas Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto pajamas iš vietinių rinkliavų už prekybą ir paslaugų teikimą, planuojama, uostamiestis prarastų apie 33 tūkstančius eurų planuotų lėšų.

Kai kurie fiziniai bei juridiniai asmenys prekybai ir paslaugoms šiemet jau yra išsipirkę leidimus. Jeigu savivaldybės Taryba nuspręstų uostamiesčio verslininkus atleisti nuo vietinės rinkliavos, sumokėtos lėšos jiems būtų grąžinamos arba užskaitomos kitiems, 2021-iems metams.

Svarstant šį klausimą šiandien vykusio Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto posėdžio metu, kai kurie Tarybos nariai suabejojo, ar iš tiesų atleisti nuo vietinės rinkliavos reikėtų be išimties visus uostamiesčio verslininkus, nes tikėtina, kai kurie iš jų, pavyzdžiui, paplūdimiuose veikiančios kavinės ar prekybos vietos, šią vasarą gali sulaukti didesnio pirkėjų antplūdžio nei įprastai.

„Mes darom lyg ir gerą darbą, bet galvojant apie lauko kavines, paplūdimiuose esančias kavines, ar mes nesupriešinsim žmonių? Kaip rodo įvairios prognozės ir apklausos, lietuviai šią vasarą sėdės mūsų šalyje, tautiečiai ilsėsis pliažuose ir pan., mūsų mažos kavinukės ir smulkūs prekeiviai jau ir taip nukentėjo, o paplūdimiuose kavinės gali kaip tik turėti didesnį klientų srautą. Ar vienodai visiems reikia tos paramos? Skirstant reikėtų individualiai žiūrėti, bet jeigu sprendime įrašysim visiems, tai visiems ir duosim. Ta parama gal ne visiems ir bus labai reikalinga“, – svarstė V. Dambrauskas.

„Mes nežinome dar kaip bus ateityje ir kas iš tiesų patirs didesnius/mažesnius nuostolius, dar nežinome, kaip pasiskirstys ir poilsiautojų srautai vasarą. Ta suma, kurios netektų miesto biudžetas, nėra milžiniška. O kas išlos ar praloš – nemanau, kad turėtume mes šiandien vertinti situaciją“, – dėstė J. Simonavičiūtė.

„Mes nežinome biudžeto negautų pajamų dydžio ir jo prognozuoti negalime. Klaipėda, Palanga, Nida tikrai turėtų sulaukti poilsiautojų antplūdžio, duok Dieve, kad Klaipėdoje bedarbių skaičius nebūtų toks didelis kaip kitose savivaldybėse. Gali būti, kad GPM (gyventojų pajamų mokesčio) negautų pajamų į biudžetą gali nekompensuoti šios lengvatos.  Mes balsuojam už lengvatas verslui, bet reikia nepamiršti, kad ir politikams teks susiveržti savo užmojų, ambicijų diržus. Pagrindinis tikslas yra darbo vietų skaičius mieste ir regione, ir reikia tam skirti dėmesio“, – teigė A. Velykienė.

Nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių lengvatos 

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija parengtame sprendimo projekte siūlo taikyti nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių (už 2020 m.) lengvatas, tokiu būdu padedant verslui mažinti nuostolius ir atsitiesti po patirtų sunkumų.

Nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių lengvatą siūloma taikyti tik tam nekilnojamajam turtui ir žemei, kurie naudojami VMI sudarytame mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąraše nurodytai ekonominei veiklai. Taip pat siūloma nustatyti, kad lengvatos netaikomos nekilnojamajam turtui, kuris 2020 m. pripažintas apleistu ar neprižiūrimu nekilnojamuoju turtu, ir žemei, kuri 2020 m. įtraukta į Nenaudojamų kitos paskirties žemės sklypų Klaipėdos mieste sąrašą.  

Didelė dalis juridinių asmenų, kurių mokami nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčiai patenka į Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetą, patenka į VMI sudarytą mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąrašą. Į 2020-05-04 atnaujintą sąrašą iš viso yra įtraukti 50 528 juridiniai asmenys, iš kurių 2 909 – Klaipėdos miesto savivaldybėje registruoti juridiniai asmenys.

Jeigu Taryba pritartų tokiam sprendimui, Klaipėdos miesto savivaldybė į biudžetą nesurinktų apie 314 tūkstančių eurų pajamų, iš kurių:

  • apie 260 tūkst. Eur – netektos nekilnojamojo turto mokesčio pajamos;
  • apie 5 tūkst. Eur – netektos žemės mokesčio pajamos;
  • apie 49 tūkst. Eur – netektos valstybinės žemės nuomos mokesčio pajamos.

Klaipėdos miesto savivaldybės FInansų skyriaus vedėjos K. Petraitienės teigimu, visos administracijos bei Tarybos jau patvirtintos ar siūlomos lengvatos nuo Covid-19 nukentėjusiam verslui sudarytų daugiau nei 565 tūkstančius eurų miesto biudžeto pajamų.

Taip pat, kaip įprastai, uostamiesčio verslui bus suteikiamos ir kitos lengvatos, patvirtintos ankstesnės Tarybos kadencijos, jų suma 2019 metais siekė apie 225 tūkstančius eurų, šiemet tikėtina planuotų pajamų dydis bus panašus.

Visiems savivaldybės administracijos parengtiems sprendimo projektams dar turės pritarti Taryba. Pagalbos priemonių planas nuo Covid-19 nukentėjusiam verslui bus svarstomas gegužės 21 dieną vyksiančiame posėdyje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių