Valdantieji atsisako padėti valstybę išlaikantiesiems

Reklama baigsis po sek.

Prezidentas sako, kad gyventojų pajamų mokesčio tarifo mažinimas nuo 20 iki 15 proc. pajamoms iki trijų vidutinių darbo užmokesčių per vartojimą skatintų ekonomiką ir taip sušvelnintų koronaviruso krizės padarinius. Deja, toks siūlymas kol kas Seime nesulaukia palaikymo.

Vyriausybė ir Seimo komitetai GPM mažinimui nepritaria

Praėjusią savaitę prezidento iniciatyvą laikinai mažinti GPM tarifą atmetė Vyriausybė bei Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Šį klausimą trečiadienį svarstė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas. Pastarojo nariai pritarė tik daliai LR Prezidento siūlymo. Palaikoma iniciatyva, kad nuo liepos mėnesio 50 eurų iki 400 eurų būtų didinamas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Tačiau Gitano Nausėdos siūlymas pusmečiui (nuo liepos mėnesio ii metų pabaigos) sumažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą komitete buvo atmestas.

Finansų ministras Vilius Šapoka teigė, kad sumažinus GPM, valstybės biudžetas šiemet negautų apie 340 mln. eurų pajamų, o kitais metais, jeigu toks tarifas išliktų, suma beveik padvigubėtų ir netekimas siektų 715 mln. eurų.  

Kai kurie parlamentarai kritikavo, kad ši priemonė nėra socialiai teisinga, nes ji naudingesnė didesnes pajamas gaunantiems žmonėms, nepadeda spręsti socialinės atskirties ir skurdo problemų, be to, yra rizika, kad dabar sumažinus tarifą, politikams gali neužtekti valios nuo kitų metų jį atstatyti į dabartinį lygį. 

Valdantieji nesirūpina sąžiningais mokesčių mokėtojais

Gegužės mėnesio pradžioje Vyriausybė Seimui pateikė siūlymą dėl vienkartinių išmokų pensininkams ir kai kurioms kitoms socialinėms grupėms (neįgaliesiems, našlių pensijas gaunantiems ir pan.). Opozicijoje esantys parlamentarai kritikavo šį užmojį, įvardindami jį valdančiųjų pasirengimu artėjantiems rinkimams. Kai kurie priekaištavo, kad valstiečiai lėšas švaisto dėl koronaviruso pandemijos jokių nuostolių nepatyrusiems šalies gyventojams. Nepaisant prieštaravimų, iniciatyva papildomai finansiškai paremti ir taip nuolat iš valstybės biudžeto pajamas gaunančius asmenis greitai prasiskynė kelią ir jai buvo pritarta net neieškant svarių argumentų.

Tuo tarpu pasirūpinti sąžiningais mokesčių mokėtojais valdantieji kažkodėl neskuba. Svarstant Prezidento pateiktą siūlymą laikinai sumažinti GPM ir tokiu būdu bent šiek tiek dirbantiesiems palengvinti mokestinę naštą, pastarieji vis atranda argumentų, kodėl tai negalėtų būti įgyvendinama ir kaip toks sprendimas šalies biudžete atvertų didžiulę skylę.

Socialinių mokslų daktarė Rosita Vaičiulė pastebi, kad valdantieji koronaviruso pandemijos situacijoje bando išnaudoti visas galimybes, siekdami padidinti savo elektoratą ir galbūt papildomomis išmokomis pelnyti kuo daugiau rinkėjų balsų. Tuo tapru dirbantieji ir valstybę išlaikantys asmenys lieka nuošalyje – tikėtina, kad daryti įtaką jų politiniam apsisprendimui rinkimuose tokių finansinių „pakišų“ gali nepakakti.

„Valdančiųjų pozicija prieš rinkimus tik rodo, kad bet kokia esama galimybe galima pasinaudoti – pinigai pensininkams ir išmokos vaikams prieš rinkimus – svarus kozeris. Antra, GPM mažinimo klausimas atspindi valstiečių ir prezidento santykius. Mano nuomone, dabartinė situacija rodo, kad bet koks šalies vadovo siūlymas gali būti „dalykiškai” ignoruojamas. Galbūt ši situacija yra tokia, nes kol kas mūsų šalyje įvykiai valdo politiką, o ne politika įvykius”, – teigė Rosita Vaičiulė, socialinių mokslų daktarė.

Valdančiųjų nenoras pendemijos akivaizdoje sumažinti GPM politologų taip pat nestebina. Pasak Gabrielės Burbulytės – Tsiskarshvili, šios kadencijos Vyriausybė niekada nesiekė paremti dirbančiuosius ir valstybę išlaikančiuosius.

„Jei pažiūrėsime į valdančiosios daugumos rinkiminę programą (2016 metų), taip pat Vyriausybės programą, tai dirbantieji niekada nebuvo valdančiųjų prioritetu. Todėl nenuostabu, kad Seimo komitetas nepritarė Prezidento siūlymui“, – teigė Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros lektorė.

Politologė neslepia, kad GPM mažinimas gali iš tikrųjų neigiamai paveikti valstybės biudžetą, o tuo pačiu sumažinti ir asignavimus savivaldybėms, nes jų pajamas daugiausiai sudaro iš mokesčių surenkamos lėšos. Jų sumažinimas tiesiogiai paveiktų dalies savivaldybių veiklą, jų finansinius planus, įgyvendinamus projektus ir t.t.

Net ir tokiu atveju, jeigu GPM mažinimas iš tiesų paskatintų šalies ekonomiką bei vartojimą, valdančiųjų užsispyrimas nepritarti Prezidento siūlymui, nesumažinti mokestinės naštos valstybę išlaikantiems ir sąžiningai mokesčius mokantiems gyventojams, gali būti siejamas ir su artėjančiais rinkimais.

„Nepamirškime ir šiokios tokios priešrinkiminės trinties tarp Valdančiųjų ir Prezidento. Tai šįkart, kaip bebūtų keista, Komiteto sprendimas yra nuoseklus ir logiškas valdančiosios daugumos vykdomos politikos sprendimas“, – teigė G. Burbulytė – Tsiskarishvili.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių