Vyras nepasimoko – trečius metus iš eilės arklys žiemoja lauke

Reklama baigsis po sek.

Į žurnalistus kreipėsi gyvūno gerove susirūpinęs vyras. Tradiciškai pastarasis kiekvieną žiemą lankosi Smiltynėje. Šiemet ir vėl viešnagę apkartino greta Jūrų muziejaus pamatytas reginys. Už lango spaudžiant šaltukui ir pučiant  žvarbiam šiaurės vėjui, lauke ant tuščios ir žiemai pasiruošusios žemės ganėsi arklys.

Prieš kokius du metus buvo jau tokia situacija. Šalčiai, vėjai, sniegas, lietus, o tas vargšas arklys paliktas likimo valiai. Tada buvo ir televizija sulėkusi, gaudė tą vyrą, kuris taip elgiasi su gyvūnu, veterinarai jam baudas davė, galvojau pasimokė. Šiemet žiūriu tas pats. Nieko nepasimokė, stovi sustiręs arklys. Duobėj paslėptas, matyt, kad žmonės nematytų. Vandens net neturi tas arklys atsigerti, nes sušalęs į ledą jis. Atsigulti neturi net kur, šalta. Valgyt nėra ką, nes žolės nebėra“, – sielvartavo į UAB „Balticum TV“ kreipęsis vyriškis.

Dėl gyvūno nepriežiūros kreipęsis asmuo nuogąstauja, kad šiuo atveju reikia operatyvios reakcijos, nes savaitgalį artėja šiltesni orai. Baiminamasi, kad tokiu atveju arklio savininkas galėtų prieš specialistus apsiginti teigdamas, kad temperatūra teigiama, todėl nėra reikalo gyvūnui suteikti prieglobstį uždaroje, šiltesnėje patalpoje.

Arklio savininkas nepasimoko jau trečius metus

Apie tokį poilsiaujančio lietuvio pamatytą reginį Smiltynėje pranešus Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamentui, specialistai atsiduso su žodžiais „ir vėl?“. Pasirodo, kad arklio savininkas pastarųjų vizito sulaukia jau kelerius metus iš eilės ir gautos baudos jo nė kiek neatgraso nuo gyvūno nepriežiūros.

Čia vėl tas pats. Praeitais metais buvo, užpraeitais, tai šiemet ir vėl tas pats. Aš net vardą to arklio žinau, Elyza. Čia toks vienas arklininkas, kuris vasarą naudoja tą arkliuką vežioti žmones, o dabar štai jis jį lauke laiko. Mes ir baudas jam skyrėm, ir kalbėjom, kad jis to daugiau nebedarysim, galvojom, pasitaisė, panašu, kad ne“, – teigė VMVT Klaipėdos departamento patarėjas Virgilijus Valantinas.

Specialisto teigimu, savininkas turi ne vieną arklį ir jų laikymo vieta yra kur kas toliau nuo dabartinės Elyzos buvimo teritorijos, tačiau pastarasis gyvūnas kažkodėl laikomas būtent lauko sąlygomis.

Pagal teisės aktus, rudenį ir žiemą gyvūnas turi būti laikomas uždarose patalpose. Jose privalo būti apsauga nuo vėjo, šalčio, kritulių. Turi būti užtikrinta sausa grindų danga, nuolatinis priėjimas prie pašaro, įrengta girdykla.

Ant arklio nugaros yra uždėtas dangalas, tačiau pasak V. Valantino, tai neapsaugo nuo peršalimo.

Kas iš to, kad ten koks sinteponas užmestas, po juo ūžia vėjas, jeigu lyja, sušlampa ir arklys gali peršalti. Tai ne išeitis. Gyvūnas turi būti laikomas pagal jam skirtas sąlygas, o ne lauke, kaip dabar. Tuoj pat susisieksiu su šeimininku ir iš karto reaguosim“, – teigė VMVT Klaipėdos departamento patarėjas.

Teisės aktai gyvūnams nepalankūs

Nors gyvūnų gerovės įstatymas turėtų pastaruosius saugoti nuo piktavalių šeimininkų, realybė – kur kas kitokia. Už gyvūnų nepriežiūrą kaip šiuo atveju, kuomet arklys šąla lauke neturėdamas pastogės, maisto ir vandens, savininkui gresia menka nuobauda, nes pastaroji kas vienerius kalendorinius metus – anuliuojama. Tai reiškia, kad jeigu asmuo nusižengia, pažeidžia gyvūno teises praėjus metams nuo ankstesnio pažeidimo, veika traktuojama kaip pirmąjį kartą. Bet juk šiuo atveju arklys styro jau trečius metus?

Matot kaip yra. Taip, savininkas jau trečius metus dabar paklius į mūsų akiratį, bet ankstesni kartai jau bus anuliavęsi. Tai bauda dabar būtų minimali, nuo įspėjimo…nes metai praėjo, ankstesnė bauda anuliuojasi. Nuvyksim, apžiūrėsim, gal galima pritaikyti griežtesnę baudą, žiaurus elgesys su gyvūnu. Tuoj pat reaguosim“, – žadėjo V. Valantinas.

Konfiskacija – negalima

Į žurnalistus kreipęsis vyriškis nesupranta, kaip kelerius metus iš eilės savo elgesio nekeičiančiam šeimininkui leidžiama ir toliau auginti bei laikyti arklį. Manoma, kad tokiu atveju gyvulys iš savininko turėtų būti konfiskuojamas ir atiduodamas kur kas labiau mylintiems ir rūpestingiems šeimininkams. Tačiau specialisto teigimu, konfiskacija galima tik teismo sprendimu, o pastarasis priimamas dažniausiai tais atvejais, kuomet gyvūnas yra suluošintas.

Su konfiskacija yra taip, kad visų pirma turi būti pritaikytas žiaurus elgesys su gyvūnu. Į pastarąjį teismai žiūri šiek tiek kitaip, nei paprasti žmonės. Žiaurus elgesys su gyvūnu traktuojamas tada, kai jau gyvūnas yra stipriai suluošintas arba nužudomas, ar miršta dėl nepriežiūros. O čia dabar arklys nėra kol kas tokios būklės. Dažnai tokiais atvejais sunku pritaikyti žiaurus elgesys su gyvūnu. Reikia pasižiūrėti, kad šį kartą galima tai pritaikyti. Žiūrėsim duomenų bazėje, koks amžius to arklio. Tuoj pat reaguosim“, – teigė VMVT Klaipėdos departamento patarėjas.

LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 4 straipsnyje nurodoma, kad gyvūno laikymas jų rūšies, amžiaus, fiziologijos ir elgsenos neatitinkančiomis teisės aktuose nustatytomis sąlygomis; taip pat netinkamų, žalingų gyvūnų laikymo, priežiūros ar darbo įrenginių taikymas gyvūnams bei nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas priskiriami būtent žiauriam elgesiui su gyvūnais ir jų kankinimui.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių