Vyriausybė pritarė Galimybių paso išdavimo korekcijoms

Reklama baigsis po sek.

Vyriausybė šiandien apsisprednė dėl Galimybių paso išdavimo kriterijų. Dalis pokyčių įsigalios gruodžio 1 d., kita dalis – gruodžio 28-ąją.

Galimybių pasas nuo gruodžio 28 dienos bus išduodamas, kai asmuo atitinka šiuos Galimybių paso kriterijus:

— yra pasiskiepijęs COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina ir yra praėję ne daugiau kaip 7 mėnesiai (210 dienų). Reikalavimas netaikomas asmenims iki 18 metų, paskiepytiems Comirnaty, Spicevax vakcinomis; taip pat asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu;

— yra paskiepytas sustiprinančia COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina;

— asmeniui atliktas COVID-19 tyrimas, nustatytas neigiamas rezultatas, – ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus SARS-CoV-2 PGR tyrimą (naikinama galimybė gauti Galimybių pasą atlikus greitąjį SARS-CoV-2 antigeno testą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti ir pailginamas PGR testo galiojimo laikotarpis nuo 48 iki 72 valandų);

— yra vaikas iki 12 metų (anksčiau galiojęs kriterijus – iki 16 metų).

Nuo 12 metų amžiaus asmenims, kadangi jau gali pasiskiepyti nuo koronaviruso, tam tikroms veikloms, paslaugoms bus privalomas Galimybių pasas.

Galimybių pasas asmenims nuo 12 metų bus privalomas tik asmeninėms savarankiškoms veikloms, pramogoms, tačiau ne formaliam ar neformaliam ugdymui.

Jeigu mokykloje numatyta ugdomoji veikla, tarkim, persikelia į kino teatrą, iš mokinių nuo 12 metų amžiaus tokiai ugdymo formai nebus reikalaujama Galimybių paso“, – teigė sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.

Reikalavimas dėl Galimybių paso 210 dienų galiojimo termino netaikomas asmenims iki 18 metų amžiaus, atsižvelgiant į tai, kad sustiprinančiąja COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina skiepijami (revakcinuojami) tik asmenys nuo 18 metų amžiaus.

Norint pratęsti paso galiojimą numatyti šie kriterijai:
— Savarankiškai atlikus serologinį tyrimą ir gavus teigiamą atsakymą Galimybių pasas galios 60 dienų.
— pasidarius PGR testą savo lėšomis ir gavus neigiamą atsakymą Galimybių pasas galiotų 3 paras,
— persirgus (Galimybių pasas galiotų 7 mėnesius).

Serologinį tyrimą vieną kartą bus galima atlikti valstybės lėšomis. Anksčiau ši galimybė buvo sudaryta tik persirgus COVID.

Antikūnų tyrimas – ir po vakcinos

Serologinį tyrimą, kurio pagrindu generuojamas Galimybių pasas, bus galima atlikti ir po vakcinacijos, iki šiol tai buvo galima atlikti tik po ligos. Tikimasi, kad tai padės asmenims apsispręsti ir priimti sprendimą dėl sustiprinančiosios dozės įskiepijimo laiko – nustačius pakankamą antikūnų kiekį vakcinaciją sustiprinančiąja doze bus galima atidėti, neprarandant Galimybių paso. Nuo gruodžio pirmosios dienos antikūnų testas norintiems išsitirti asmenims po pasiskiepijimo ar prieš revakcinaciją bus kompensuojamas valstybės lėšomis. Tvarka bus patikslinta OV sprendimuose. 

Galimybių pasui – tik PGR testai

Greitųjų antigeno testų gaunant Galimybių pasą atsisakyta, kadangi jų naudojimas yra tikslingiausias, kai jie atliekami periodiškai, taip sumažinant infekcijos plitimo riziką nuolatinėse veiklos vietose. Siekiant pasinaudoti galimybių pasu, greitieji antigenų testai atliekami vienkartinai, dėl to jų reikšmė sumažėja. Galimybių pasas nepersirgusiems, nepasiskiepijusiems asmenims bus suteikiamas atlikus tik PGR tyrimus, kurie yra laikomi „auksiniu“ diagnostikos standartu. Atitinkamai pailgintas iki 72 valandų (vietoje buvusių 48) SARS-CoV-2 PGR tyrimo galiojimas, siekiant asmeniui pasinaudoti Galimybių pasu.

Šiuo metu vakcinų prieinamumas yra geras – valstybės biudžeto lėšomis nupirkta tiek vakcinų, kiek pakanka visiems Lietuvos gyventojams paskiepyti pagal visą skiepijimo schemą. Tad esant geram vakcinų prieinamumui ir atsižvelgiant į tai, kad vakcinos yra gera apsauga nuo užsikrėtimo užkrečiamąja liga arba, ja užsikrėtus, – nuo komplikacijų ir mirties, valstybė turėtų kompensuoti tik vieną – efektyvesnę – apsaugos nuo užkrečiamosios ligos protrūkių ir jos plitimo priemonę, t. y. skiepijimą ir taip netiesiogiai paskatinti gyventojus skiepytis.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių