Vyriausybė šiandien apsispręs dėl karantino griežtinimo

Reklama baigsis po sek.

Šiandien 13 val. į pasitarimą nuotoliniu būdu susirinkęs ministrų kabinetas apsispręs dėl visuotinio karantino sąlygų griežtinimo Lietuvoje. Planuojama riboti ne tik burtis galinčių žmonių skaičių, tačiau ir galimybę verslininkams prekiauti laikinose prekybos vietose. Tiesa, ar Vyriausybė šiandien svarstys naujus ribojimus ugdymo įstaigose – kol kas nežinia. Darbotvarkėje ar svarstomo klausimo medžiagoje tokie duomenys nepateikti, nors švietimo profesinės sąjungos pačios tarpusavyje nesutaria, ar reikalingas perėjimas į darbą per nuotolį.

Būriuotis – ne daugiau nei 2 asmenims

Dar savaitės pradžioje kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga akcentavo, kad šalyje epidemiologinė situacija dar nepasiekė teigiamų rodiklių. Nors Lietuvos gyventojai karantino sąlygomis gyvena jau ketvirta savaitė, naujų susirgimų koronavirusu kiekis vis dar didelis. Todėl siūloma, kad viešose vietose žmonės galėtų burtis tik į ne daugiau nei 2 asmenų grupes (pagal iki šiol galiojančią tvarką šis skaičius buvo nurodomas didesnis – 5 asmenys, išskyrus šeimos narius).

Būriavimasis būtų leidžiamas tik iki 2 asmenų, tarp tokių grupelių turės būti išlaikomas ne mažesnis nei 2 metrų atstumas. Siekiama išvengti ypatingai eglučių įžiebimo ceremonijų metu susibūrimų žmonių ir tokiu būdu atsirandančios didelės rizikos viruso plitimui“, – laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis A. Veryga.

Nauji ribojimai prekybos centruose

Vyriausybei siūloma apsispręsti ir visose parduotuvėse drausti naudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemones (degustacijos, išpardavimai ir pan.). Tokia priemonė buvo taikoma ir pirmojo karantino metu. Atsižvelgiant į aktyvų visuomenės dalyvavimą pasiruošimui šventėms, manoma, kad verslininkų organizuojamų išpardavimų bei akcijų neviešinimas žmones labiau paskatintų apsipirkinėti internetinėje erdvėje.

Be išpardavimų reklamos ar anonsavimo draudimų, ketinama neleisti vykdyti prekybą didžiuosiuose centruose, turgavietės bei kitose viešose erdvėse įsikūrusiose laikinose prekybos vietose. Vienintele išimtimi laikoma prekyba maistu, pirotechnika.

Atsižvelgiant į tai, kad prasideda šventinis laikotarpis ir daugelyje prekybos vietų yra rengiamos kalėdinės mugės, kuriose įvairūs prekeiviai vykdo prekybą ne fizinėse parduotuvėse, o laikinose prekybos vietose, kur susirenka dideli pirkėjų srautai bei sunku užtikrinti reikalavimų laikymąsi, siūloma uždrausti visose parduotuvėse, prekybos centruose bei paslaugų teikimo vietose vykdyti prekybą laikinose prekybos vietose (išskyrus prekybą maisto produktais, pirotechnikos priemonėmis ir prekybines saleles), t. y. kai prekyba vykdoma ne fiziškai atskirtose parduotuvėse, o, pavyzdžiui, bendrose prekybos centrų patalpose, praėjimuose ir pan.“, – rašoma parengtame sprendimo projekte.

Neslepiama, kad ypatingai daug įtampos ir nerimo epidemiologams kelia artėjantis šventinis laikotarpis. Socialinėje erdvėje pastebimas augantis ribojimais besipiktinančių žmonių skaičius, teigiančių, kad jokia valdžia neuždraus žmonėms švęsti Kalėdas. A. Veryga pabrėž, kad toks žmonių neatsakingas elgesys gali pakenkti šalies sveikatos apsaugos sistemai.

Jeigu daugės socialinėje erdvėje pasisakymų, jog jokia valdžia neuždraus švęsti švenčių, tai numatoma, kad po Kalėdų laikotarpio šalyje bus jau nebe antra, o trečioji koronaviruso banga“, – teigė laikinasis ministras.

Migloti sprendimai dėl ugdymo organizavimo

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vyr. epidemiologės Daivos Razmuvienės, šiuo metu koronavirusu serga 2099 šalies moksleivių ir daugiau nei 1500 pedagogų. Aukštojo mokslo įstaigose tebeserga daugiau nei 600 studentų. Virusas plinta tiek mokyklose, tiek darželiuose, o darbuotojai patiria stresą ir baimę užsikrėsti. Todėl Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga prašo, kad visos ugdymo įstaigos laikinai pereitų prie nuotolinio ugdymo, su tuo nesutinka Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga. Pastarosios manymu, mokymasis iš namų vaikams padarytų kur kas didesnę žalą, be to, būtų sunku įrodyti, kodėl tokiu metodu dirbantiems pedagogams negalima mažinti atlyginimų.

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras siūlo svarstyti mokinių žiemos atostogų ankstinimo scenarijų, panašus toks buvo priimtas dar šį rudenį. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos laikinasis vadovas A. Monkevičius ramina visuomenę, kad į visuotinį nuotolinį ugdymą pereinama nebus. LR Prezidento suburta Sveikatos ekspertų taryba mano, jog padaryti darbinę pauzę kotaktuojant su vaikais vertėtų, nes tai padėtų sumažinti viruso plitimą.

Ar ugdymo organizavimo klausimas šiandien bus svarstomas Vyriausybės posėdyje – kol kas nežinia. Darbotvarkėje tai neatsispindi.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių